REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek biurowy w Trójmieście z największym wskaźnikiem nowej podaży wśród miast regionalnych

Rynek biurowy w trójmieście z największym wskaźnikiem nowej podaży wśród miast regionalnych
Rynek biurowy w trójmieście z największym wskaźnikiem nowej podaży wśród miast regionalnych

REKLAMA

REKLAMA

W 2021 r. w Trójmieście oddano blisko 73,2 tys. mkw. nowych biur, co stanowi najlepszy wynik wśród polskich miast regionalnych. Tym samym całkowita podaż powierzchni biurowej przekroczyła na trójmiejskim rynku ponad 963 tys. mkw.

Rynek biurowy w Trójmieście z dużą ilością nowych biur

Najwyższy wskaźnik nowej podaży biur w Trójmieście odnotowała Gdynia, w której 2021 r. upłynął pod znakiem oddania do użytku nowoczesnego biurowca 3T Office Park (38,5 tys. mkw.). W realizacji pozostaje natomiast biurowiec Kielecka 2 (11,4 tys. mkw.) i kolejny etap wielofunkcyjnej inwestycji Vastint – Waterfront II (ok. 14,5 tys. mkw. powierzchni biurowej).

REKLAMA

REKLAMA

Pod względem istniejącej, jak i planowanej podaży w Trójmieście przoduje Gdańsk, w którym w 2021 r. do użytku oddano m.in. Garnizon Gato (10 tys. mkw.) i Palio Office Park A (16,1 tys. mkw.). W budowie znajdują się zaś m.in. Format (15,7 tys. mkw.), Punkt (13 tys. mkw.), Airport City Alpha (8,5 tys. mkw.) czy kolejny etap kompleksu Palio Office Park (8 tys. mkw.).

— Na przestrzeni ostatnich 6 lat, jedynie w 2018 r. widzieliśmy wyższy wskaźnik nowej podaży niż w 2021 r. W budowie pozostaje blisko 100 tys. mkw., a budowa kolejnych 153 tys. mkw. biur jest w planach. Wysoka, jak na okres wciąż trwającej pandemii, podaż nowej powierzchni biurowej nie pozostaje bez wpływu na wskaźnik pustostanów, który w zeszłym roku wzrósł do 12,3%. Tendencja ta może się utrzymać, pomimo odnotowanego wzrostu absorbcji netto na poziomie 41 tys. mkw. (w porównaniu do 6,5 tys. mkw. w 2020 r.). Wskaźnik pustostanów w Trójmieście pozostaje jednak niższy niż średni wskaźnik na koniec 2021 r. na wszystkich rynkach regionalnych, który wyniósł 14,2%, co pozostawia pole do optymizmu — mówi Błażej Kucharski, dyrektor regionalny Colliers w Trójmieście.

Popyt na biura również rośnie

REKLAMA

2021 r. był rokiem niezwykle udanym pod względem popytu na powierzchnie biurowe w Trójmieście – podpisano umowy na wynajem ponad 109 tys. mkw. To o ponad 20 tys. mkw. więcej niż w 2020 r. i o blisko 9 tys. mkw. więcej niż w przedpandemicznym 2019 r. Jest to także drugi wynik na przestrzeni ostatnich siedmiu lat na lokalnym rynku, po rekordowym 2017 r. Tym samym Trójmiasto utrzymało stabilną trzecią pozycję wśród miast regionalnych pod względem popytu na biura.

— Główny udział w strukturze najmu powierzchni biurowych miały renegocjacje umów (42%). Wynika to z faktu, że sytuacja związana z koronawirusem wciąż jest niepewna. Firmy, choć rekrutują nowych pracowników, bardzo mocno rozwijają model pracy hybrydowej, nie wracając w pełnym zakresie do biur i wciąż czekając z podejmowaniem decyzji o ewentualnej przeprowadzce bądź ekspansji. Cieszy jednak duży udział nowych umów w strukturze popytu, który wyniósł 41% — mówi Błażej Kucharski.

Rewolucja wśród użytkowników rynku biurowego

Na sytuację na trójmiejskim rynku powierzchni biurowej duży wpływ mają i będą mieć również w 2022 r. w szczególności dwa trendy - zmiana funkcjonalności biur i dbałość o ekologię oraz komfort i zdrowie użytkowników powierzchni.

— Jesteśmy świadkami rewolucji w podejściu najemców do przestrzeni biurowej, którzy przystosowują ją do nowych funkcji. Firmy, umożliwiając pracownikom wykonywanie części obowiązków zdalnie, zaczynają w dużo większym zakresie wykorzystywać biura do spotkań i zadań polegających na współpracy, kosztem zmniejszania stref z tradycyjnymi stanowiskami pracy. Bardzo ważnym aspektem staje się również wysoka jakość budynków i samej powierzchni biurowej, które mają przyciągać pracowników i zapewnić im zdrowe i komfortowe środowisko pracy — mówi Błażej Kucharski.  

Jedną z potrzeb pracowników jest odpowiednia lokalizacja biura, która zapewnia bliskość punktów usługowych, czy miejsc pozwalających na odpoczynek. 

— Pandemia pokazała, że nawyki i gusta konsumentów przechodzą transformację – premiowane będą lokalizacje w duchu idei 15-minutowego miasta – takie, które udostępniają szereg funkcji w jednym miejscu, bez konieczności korzystania z samochodu. Na atrakcyjności zarówno wśród najemców, jak i inwestorów, zyskają tym samym konkretne dzielnice Trójmiasta jak np. Nowe Miasto w Gdańsku, które doskonale wpisuje się w ten trend, przy okazji oferując dostęp do morza przy Kanale Portowym. Możemy spodziewać się również większego udziału inwestycji typu mixed-use, które w ramach jednego kompleksu oferują wiele różnych funkcji — mówi Błażej Kucharski.  

Dodaje, że inwazja Rosji na Ukrainę sprawia, że trudno przewidzieć, w jaki sposób będzie się kształtowała sytuacja na rynku nieruchomości w nadchodzących miesiącach.

Opracowanie: Paulina Karpińska, redaktor portalu Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dlaczego liście drzew zmieniają kolor i opadają?

    Pod koniec września możemy zaobserwować zjawisko przebarwiania się liści z różnych odcieni zieloni na całą paletę odcieni żółci, barwy pomarańczowej i czerwieni. Nasila się ono w październiku, aby zakończyć się z początkiem listopada, kiedy to z drzew spadną już wszystkie liście. Dlaczego tak się dzieje?

    Coraz więcej Polaków kupuje mieszkanie. Czy opłaca się jeszcze wynajmować?

    Zakup czy wynajem? Na rynku nieruchomości jest ostatnio duże poruszenie. Program Kredyt 2% przyczynił się do wzrostu sprzedaży mieszkań. Do tego dochodzi brak podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. Czy w tej sytuacji wynajem mieszkania wciąż się opłaca? 

    Pogoda na weekend 22-24 września. IMGW: nadchodzi zimny front, od niedzieli znowu zmiana. Po weekendzie wraca lato?

    W piątek po południu zacznie do Polski wkraczać front atmosferyczny, który od zachodu będzie nam psuł piękną aurę. Sobota będzie najbrzydsza w tym weekendzie - z deszczem i trochę niższymi temperaturami. W niedzielę wraca już wyż, a więc słońce i piękna pogoda - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

    Polacy na potęgę biorą kredyty mieszkaniowe

    Wyraźny wzrost na rynku kredytów hipotecznych. W II kwartale Polacy zaciągnęli je na 11 mld zł, ale wielu z nich wstrzymywało się z wnioskami do wejścia w życie w lipcu 2-proc. kredytu na pierwsze mieszkanie. Inni klienci, zainteresowani mieszkaniami z rynku wtórnego, czekali na jeszcze jedną korzystną zmianę – od 1 września od takiej transakcji nie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. 

    REKLAMA

    Ile trzeba zapłacić deweloperowi za mieszkanie trzypokojowe we wrześniu 2023 roku?

    Ile kosztują aktualnie najtańsze nowe mieszkania trzypokojowe? W jakim metrażu? W których inwestycjach można je znaleźć? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.                       

    Akustyka mieszkania i domu. Jak odizolować się od dźwięków z zewnątrz?

    Badania naukowe dowodzą, że życie w hałasie bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego coraz ważniejszym czynnikiem przy wyborze mieszkania jest jego akustyka. Eksperci wskazują, że ochrona przed dźwiękiem zależy od samego projektu inwestycji, rodzaju zastosowanych materiałów czy poprawnego wykonania obiektu.

    Bezpieczny Kredyt 2 proc. bije rekordy popularności. Kiedy zabraknie pieniędzy?

    Polacy zdążyli już pożyczyć na zakup mieszkań w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2%” blisko 3,7 mld złotych – tyle . I to w 11 tygodni! Popyt znacznie przekracza wstępne rządowe szacunki i to nie tylko te przewidziane na pierwsze tygodnie, ale na cały 2023 rok. Czy pieniędzy na ten program starczy do wiosny 2024 roku?

    Instalacje wodne w domu - jak ustrzec się legionelli? Na czym polega dezynfekcja termiczna?

    Problemy z występowaniem bakterii Legionella w instalacjach wody użytkowej występował już wcześniej w Polsce, ale ostatnio mamy więcej takich przypadków. Jednym z głównych powodów może być obniżanie temperatury w instalacjach ciepłej wody użytkowej aby ograniczyć koszty. Dlaczego właściwa temperatura w instalacji wodnej ma kluczowe znaczenie w walce z legionellą? Jak dezynfekować instalacje wodne i jak o nie dbać? Wyjaśnia Sebastian Brzoza, Dyrektor Działu Aplikacji i Wsparcia Technicznego z Danfoss Poland.

    REKLAMA

    Dziś wynajem mieszkania to nie konieczność tylko życiowa decyzja?

    Już nie tylko studenci szukają mieszkań na wynajem. Wiele rodzin wynajmuje mieszkanie z wyboru, bo w razie zmiany pracy, łatwo można zmienić też lokum. Poważną siłę stanowią imigranci zarobkowi. Czy bardziej opłaca się wynajmować niż kupić? 

    Trawnik jesienią – kiedy ostatnie koszenie przed zimą, nawożenie, pielęgnacja

    Kończy się lato, dni stają się krótsze, a noce coraz chłodniejsze i mimo, że jeszcze nawet nie nadeszła kalendarzowa jesień, to perspektywa zimy staje się coraz wyraźniejsza. Jak zatem pielęgnować trawnik jesienią, czym nawozić, kiedy skosić ostatni raz i jak zabezpieczyć go przed zimą?

    REKLAMA