REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek biurowy w Warszawie odbija – wysokie zainteresowanie centralnymi lokalizacjami

Rynek biurowy w Warszawie odbija – wysokie zainteresowanie centralnymi lokalizacjami
Rynek biurowy w Warszawie odbija – wysokie zainteresowanie centralnymi lokalizacjami
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pomimo wielu wyzwań z którymi zmagał się rynek biurowy w 2021 r., ostatnie miesiące roku przyniosły długo oczekiwaną stabilizację, a aktywność najemców w czwartym kwartale powróciła do poziomu obserwowanego przed pandemią. Ile wyniósł wskaźnik dostępnej powierzchni? I jak wygląda aktywność deweloperów na tym rynku?

Rynek biurowy w Warszawie - duży popyt w IV kwartale

REKLAMA

Aktywność najemców w całym 2021 r. wyniosła prawie 646 500 mkw., przy czym niemal 40% stanowiły transakcje zawarte w czwartym kwartale (250 800 mkw.) –  wynika z raportu „Office Occupier - Rynek biurowy w Warszawie, I-IV kw. 2021 r.”, sporządzonego przez Newmark Polska, firmę doradczą na rynku komercyjnym.

Całkowity popyt w 2021 r. był wyższy od odnotowanego w 2020 r. o 7,4%. Warto zauważyć, że w ubiegłym roku na centralne lokalizacje przypadło prawie 60% zarejestrowanego popytu (385 000 mkw.). Ponadto 5 z 6 transakcji przekraczających 10 000 mkw. również zostało podpisanych w centralnych lokalizacjach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W 2021 roku zarówno najemcy, jak i właściciele biurowców w Warszawie musieli zmierzyć się nie tylko z rosnącą popularnością pracy hybrydowej oraz wzrostem kosztów budowy i eksploatacji, lecz także z koniecznością przestrzegania obowiązujących obostrzeń sanitarnych. Popyt odnotowany w czwartym kwartale zdecydowanie przyśpieszył i osiągnął poziom sprzed pandemii. Widzimy też wyraźny wzrost zainteresowania najemców biurowcami oferującymi najwyższy standard oraz najbardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne – ocenia Agnieszka Giermakowska, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w Newmark Polska.

Rynek biurowy w Warszawie - deweloperzy ostrożni

Wolumen powierzchni w budowie nadal utrzymuje się na dość niskim poziomie w porównaniu z wartościami odnotowywanymi w Warszawie w okresie „przed pandemią” (ok. 700 000 - 800 000 mkw.). Na koniec IV kw. 2021 r. w budowie pozostawało ok. 375 000 mkw., z czego 40% było zabezpieczone umowami przednajmu bądź pod listem intencyjnym. Warto zauważyć, że ograniczona aktywność deweloperów może doprowadzić do pojawienia się luki podażowej w Warszawie w okresie od drugiej połowy 2023 r. do 2024 r. Już teraz najemcy poszukujący dużych, nowoczesnych powierzchni mają dość ograniczony wybór.

Deweloperzy nadal bacznie obserwują i analizują zarówno sytuację gospodarczą, jak i zapotrzebowanie na biura zgłaszane przez najemców. Niemniej w najbliższych miesiącach spodziewamy się rozpoczęcia budowy nowych projektów biurowych w Warszawie.

Na koniec IV kw. 2021 r. całkowite zasoby powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły ponad 6,15 mln mkw., a nowa podaż przekroczyła 324 600 mkw. 56% całkowitych zasobów powierzchni biurowej stolicy, czyli 3,47 mln mkw., przypada na lokalizacje poza centrum, w tym Mokotów (1,45 mln mkw.). Pod względem wielkości zasobów, pod koniec 2020 r., Mokotów został wyprzedzony przez strefę biurową Centrum.

REKLAMA

Prawie 78% nowej podaży w 2021 r. przypadło na centralne lokalizacje (255 000 mkw.), w tym szczególnie na podstrefę biurową Zachodnie Centrum (184 300 mkw.). W 2022 r. spodziewamy się utrzymania trendu w zakresie rozłożenia nowej podaży: prawie 70% deklarowanej przez deweloperów powierzchni biurowej powstaje w centralnych lokalizacjach.

Wśród największych ukończonych inwestycji w 2021 roku znalazły się: Warsaw UNIT (56 400 mkw., Zachodnie Centrum), Skyliner (44 700 mkw., Zachodnie Centrum) oraz Generation Park Y (44 200 mkw., Zachodnie Centrum). Natomiast największym obiektem biurowym oddanym do użytkowania w czwartym kwartale był biurowiec Central Point (18 000 mkw., Centralny Obszar Biznesu).

Od początku pandemii obserwujemy wyraźny wzrost udziału renegocjacji i odnowień umów w wolumenie najmu. W 2021 r. transakcje tego typu stanowiły prawie 45% całkowitego popytu (wzrost o 8 p.p. w porównaniu z 2020 r. i 11 p.p. w porównaniu z 2019 r.). Udział nowych umów wyniósł 37%, natomiast pozostałe 18% przypadło na umowy przednajmu (12%) oraz ekspansje (6%). Najbardziej aktywnymi najemcami niezmiennie pozostają firmy z sektora usługowego (16%), finansowego (16%) oraz IT (14,5%).

W 2021 r. najwięcej umów podpisano w Centrum (229 900 mkw., w tym ponad 66% w podstrefie Zachodnie Centrum), Centralnym Obszarze Biznesu (155 100 mkw.) i na Mokotowie (124 500 mkw., w tym prawie 78% w podstrefie Służewiec). Spośród wszystkich stref biurowych najwięcej renegocjacji umów odnotowano w strefie Jerozolimskie (62%), a następnie w centralnych lokalizacjach, gdzie stanowiły one 42% całkowitego wolumenu najmu.

 Rynek biurowy w Warszawie ze wzrostem wskaźnika pustostanów

Na koniec IV kw. 2021 r. poziom pustostanów w Warszawie wyniósł 12,7%, co stanowi wzrost o 0,2 p.p. w ujęciu kwartalnym i o 2,8 p.p. rok do roku. Wskaźnik powierzchni niewynajętej w lokalizacjach centralnych wyniósł 12,9%, natomiast poza centrum – 12,4%. Najwyższy poziom wakatów odnotowano w strefie biurowej Mokotów (17,5%), w tym w podstrefie Służewiec 20,1%. Natomiast najniższą stopę pustostanów zaobserwowano w strefach Ursynów, Wilanów (3,9%), Północ (5,3%) oraz Puławska (6,5%). W kolejnych kwartałach spodziewamy się stopniowego spadku ilości dostępnej powierzchni biurowej w stolicy, m.in.: ze względu na malejącą nową podaż.

W 2021 r. czynsze za najlepsze powierzchnie biurowe w Warszawie utrzymały się na niezmienionym poziomie. Wynajmujący jednak stopniowo ograniczają oferowane pakiety zachęt, szczególnie w przypadku nowych biurowców zlokalizowanych w COB czy Centrum, co związane jest z coraz mniejszą dostępnością biur o powierzchni powyżej 5000 mkw.

Autopromocja
Newmark Polska

REKLAMA

Źródło: zdrowie.onet.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich?

Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich? Na ten moment trudno już szacować szkody z powodzi, ale mogą być one większe niż sądzimy. Duże znaczenie mają tu koszty budowlane. 

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakich pokolenie Z? [SONDA]

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakie są w obszarze zainteresowania przedstawicieli pokolenia Z? Czy wybór i zakup mieszkania to kolejny obszar, w którym reprezentanci tych dwóch generacji znacząco się od siebie różnią? Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl

Żeby taryfy dynamiczne prądu się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

REKLAMA

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

REKLAMA

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

REKLAMA