REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wybrać pompę ciepła odpowiednią dla swojego domu?

Jak wybrać pompę ciepła odpowiednią dla swojego domu?
Jak wybrać pompę ciepła odpowiednią dla swojego domu?

REKLAMA

REKLAMA

Przy wyborze pompy ciepła do swojego domu mamy wiele możliwości. Oczywiście pierwsze pytanie dotyczy tego, czy będzie to pompa typu powietrze-woda, czy też grunt-woda. Różnic jest sporo.

Pompa powietrzna, czy gruntowa?

Pompy powietrzne są praktycznie o połowę tańsze, jednakże zużywają więcej energii ich czas życia to 15 lat, a nie 20 jak w przypadku gruntowych. Tak więc stajemy przed typowym wyborem: rozwiązanie tańsze i mniej oszczędne czy droższe w zakupie, lecz bardziej ekonomiczne w eksploatacji. Oczywiście istotne jest także dostępne miejsce, gdyż w niektórych przypadkach mały ogródek nie pozwoli na zastosowanie gruntowej pompy ciepła.

REKLAMA

Pompa ciepła do nowego domu - możliwość wyboru najkorzystniejszych rozwiązań

REKLAMA

Kolejne kryterium wynika z różnego typu budynków i odmiennego ich stanu technicznego. Jeżeli mamy dom nowy lub niedawno budowany, to jest to sytuacja najkorzystniejsza. Po pierwsze pompa będzie mniejsza, a po drugie prawdopodobnie będzie współpracować z instalacją niskotemperaturową co da dodatkowe oszczędności. W takim przypadku mamy najszerszy wybór pomp ciepła i co więcej, uwzględniając wyższe dotacje dla gruntowych pomp ciepła możemy minimalizować koszty eksploatacyjne.

Ponadto, nasza pompa nie będzie musiała być zaawansowaną konstrukcją o dużej mocy, gdyż pracując np. z instalacją podłogową nie musimy przy wysokich mrozach uzyskiwać wysokich temperatur na zasilaniu instalacji centralnego ogrzewania. Tutaj nasuwa się wniosek, że w sytuacji domu starego, gorzej zaizolowanego takiego, gdzie mamy grzejniki i potrzebujemy powyżej 55C na zasilaniu by w pełni ogrzać dom wybór pomp ciepła będzie zawężony. Będą to musiały być konstrukcje pozwalające osiągnąć np. 60C lub więcej. To wiąże się z bardziej skomplikowaną konstrukcją i algorytmami sterowania, co ostatecznie przekłada się na koszt samej pompy.

W takiej sytuacji wykonanie instalacji pompy ciepła i dobór elementów będzie miało większy wpływ na zużycie energii i awaryjność urządzenia niż w poprzednim wypadku. Oczywiście osobną kwestią są funkcjonalności, jakie oferują poszczególne urządzenia. Są takie, które nadają się jedynie do grzania ciepłej wody użytkowej, takie co dostarczają również ciepło na potrzeby ogrzewania oraz takie, które mogą zapewnić chłód. Kolejna kwestia to kto oferuje i instaluje urządzenie.

Pompa ciepła najlepiej od producenta

Najlepiej, gdy kupujemy pompę od producenta, on jest gwarantem, a instalacje wykonuje jego ekipa. Ponadto powinniśmy zwrócić uwagę na kwestie dotyczące obsługi urządzenia i gwarancji. W standardzie powinniśmy uzyskać aplikację wraz z możliwością sterowania pompą ciepła i zdalny serwis w cenie samego urządzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybór pompy ciepła - podsumowanie

REKLAMA

Podsumowując, jeżeli chcemy rozwiązanie dające długie oszczędności i pewność pracy przez praktycznie ćwierćwiecze, to powinniśmy wybrać gruntową pompę ciepła. W sytuacji, gdy nie mamy takich środków lub nie widzimy ekonomicznych korzyści z wykorzystania pompy gruntowej wybieramy rozwiązanie oparte o powietrze.

Kiedy mamy stosunkowo nowy dom i instalację niskotemperaturową możemy przebierać w ofertach nie martwiąc się o zużycie energii i wydajność. Jednakże w przypadku termomodernizacji samego źródła w starym budownictwie powinniśmy wybrać sprawdzony i dopasowany produkt, a co najważniejsze odpowiednią firmę, która zajmuje się tego typu instalacjami.

Dr inż. Marcin Bugaj - od 2011 roku zajmuje się w praktyce wieloźródłowymi systemami energetycznymi opartymi o OZE i magazynowanie energii. Od 2013 roku pracuje jako Adiunkt na Politechnice Warszawskiej. Zbudował tzw. "żywe laboratorium" Politechniki Warszawskiej - Laboratorium Zrównoważonych Systemów Energetycznych. Od roku 2019 pełni rolę Kierownika Laboratorium B+R w Euros Energy. Jest członkiem zespołu, który opracował zwycięską koncepcję Ciepłowni Przyszłości budowanej w Lidzbarku Warmińskim.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

REKLAMA

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

REKLAMA

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

REKLAMA