Jak wybrać pompę ciepła odpowiednią dla swojego domu?
REKLAMA
REKLAMA
Pompa powietrzna, czy gruntowa?
Pompy powietrzne są praktycznie o połowę tańsze, jednakże zużywają więcej energii ich czas życia to 15 lat, a nie 20 jak w przypadku gruntowych. Tak więc stajemy przed typowym wyborem: rozwiązanie tańsze i mniej oszczędne czy droższe w zakupie, lecz bardziej ekonomiczne w eksploatacji. Oczywiście istotne jest także dostępne miejsce, gdyż w niektórych przypadkach mały ogródek nie pozwoli na zastosowanie gruntowej pompy ciepła.
REKLAMA
Pompa ciepła do nowego domu - możliwość wyboru najkorzystniejszych rozwiązań
REKLAMA
Kolejne kryterium wynika z różnego typu budynków i odmiennego ich stanu technicznego. Jeżeli mamy dom nowy lub niedawno budowany, to jest to sytuacja najkorzystniejsza. Po pierwsze pompa będzie mniejsza, a po drugie prawdopodobnie będzie współpracować z instalacją niskotemperaturową co da dodatkowe oszczędności. W takim przypadku mamy najszerszy wybór pomp ciepła i co więcej, uwzględniając wyższe dotacje dla gruntowych pomp ciepła możemy minimalizować koszty eksploatacyjne.
Ponadto, nasza pompa nie będzie musiała być zaawansowaną konstrukcją o dużej mocy, gdyż pracując np. z instalacją podłogową nie musimy przy wysokich mrozach uzyskiwać wysokich temperatur na zasilaniu instalacji centralnego ogrzewania. Tutaj nasuwa się wniosek, że w sytuacji domu starego, gorzej zaizolowanego takiego, gdzie mamy grzejniki i potrzebujemy powyżej 55C na zasilaniu by w pełni ogrzać dom wybór pomp ciepła będzie zawężony. Będą to musiały być konstrukcje pozwalające osiągnąć np. 60C lub więcej. To wiąże się z bardziej skomplikowaną konstrukcją i algorytmami sterowania, co ostatecznie przekłada się na koszt samej pompy.
W takiej sytuacji wykonanie instalacji pompy ciepła i dobór elementów będzie miało większy wpływ na zużycie energii i awaryjność urządzenia niż w poprzednim wypadku. Oczywiście osobną kwestią są funkcjonalności, jakie oferują poszczególne urządzenia. Są takie, które nadają się jedynie do grzania ciepłej wody użytkowej, takie co dostarczają również ciepło na potrzeby ogrzewania oraz takie, które mogą zapewnić chłód. Kolejna kwestia to kto oferuje i instaluje urządzenie.
Pompa ciepła najlepiej od producenta
Najlepiej, gdy kupujemy pompę od producenta, on jest gwarantem, a instalacje wykonuje jego ekipa. Ponadto powinniśmy zwrócić uwagę na kwestie dotyczące obsługi urządzenia i gwarancji. W standardzie powinniśmy uzyskać aplikację wraz z możliwością sterowania pompą ciepła i zdalny serwis w cenie samego urządzenia.
Wybór pompy ciepła - podsumowanie
REKLAMA
Podsumowując, jeżeli chcemy rozwiązanie dające długie oszczędności i pewność pracy przez praktycznie ćwierćwiecze, to powinniśmy wybrać gruntową pompę ciepła. W sytuacji, gdy nie mamy takich środków lub nie widzimy ekonomicznych korzyści z wykorzystania pompy gruntowej wybieramy rozwiązanie oparte o powietrze.
Kiedy mamy stosunkowo nowy dom i instalację niskotemperaturową możemy przebierać w ofertach nie martwiąc się o zużycie energii i wydajność. Jednakże w przypadku termomodernizacji samego źródła w starym budownictwie powinniśmy wybrać sprawdzony i dopasowany produkt, a co najważniejsze odpowiednią firmę, która zajmuje się tego typu instalacjami.
Dr inż. Marcin Bugaj - od 2011 roku zajmuje się w praktyce wieloźródłowymi systemami energetycznymi opartymi o OZE i magazynowanie energii. Od 2013 roku pracuje jako Adiunkt na Politechnice Warszawskiej. Zbudował tzw. "żywe laboratorium" Politechniki Warszawskiej - Laboratorium Zrównoważonych Systemów Energetycznych. Od roku 2019 pełni rolę Kierownika Laboratorium B+R w Euros Energy. Jest członkiem zespołu, który opracował zwycięską koncepcję Ciepłowni Przyszłości budowanej w Lidzbarku Warmińskim.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.