REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kwiaty doniczkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakimi kwiatami przyozdobić stół wielkanocny?

Wybierając cięte kwiaty do wazonu powinniśmy kupić te, które mają sztywne łodygi i nie w pełni rozwinięte, zdrowo wyglądające pąki. Jeśli chcemy aby w wazonie kwiaty postały dłużej, do wody możemy dodać substancje odżywcze, które przedłużą świeżość kwiatów. Możemy je kupić w każdym dowolnym sklepie z kwiatami.

Alokazja (Alocasia)

Naturalnie występuje w lasach deszczowych i na bagnach. Ma żółte kwiaty, które kwitną cały rok, ale uprawiana jest raczej ze względu na atrakcyjne liście. Charakteryzują się one ciemną barwą i kontrastującymi z nią białymi nerwami. Alokazja osiąga wysokość do dwóch metrów i ma taką samą rozłożystość. Jest trudna w uprawie w warunkach domowych, głównie ze względu na suchość powietrza w okresie grzewczym. W klimacie tropikalnym jest uprawiana w ogródkach domowych.

Cytrusy w mieszkaniu - uprawa

Cytrusy należą do rodziny rutowatych. To rośliny śródziemnomorskie, które dobrze rosną w warunkach domowych. Cytrusy pochodzą głównie ze wschodniej Azji. Są to rośliny zimozielone, bardzo wrażliwe na mrozy. Dlatego też uprawiamy je głównie w pojemnikach lub doniczkach w mieszkaniach. Na lato można je wystawić do ogrodu lub na taras, jesienią jednak muszą powrócić znów do pomieszczeń Pomarańcze i cytryny rosną w warunkach domowych jako krzaczaste drzewka, z pięknymi, ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi i aromatycznymi owocami.

Jak hodować muchołówkę (Dionaea)?

Muchołówka (Dionaea) to roślina z rodziny rosiczkowatych. W jej obrębie występuje tylko jeden gatunek – muchołówka amerykańska (Dionaea muscipula Ellis St.James Chron.Brit.Eve.Post No.1172:4 1768). Jej naturalnym środowiskiem życia są rejony Ameryki Północnej. Jest to roślina mięsożerna. Ulubionym daniem muchołówki są muchy, pajęczaki, robaki i niektóre skorupiaki. Muchołówka posiada specjalne włoski czuciowe, dzięki którym w momencie ich podrażnienia, „paszcza” zamyka się.

REKLAMA

Co to jest hydrożel? I po co go stosować?

Hydrożel to substancja, która magazynuje w sobie wodę. Materiał ten potrafi pochłonąć od 250 do 400 razy wody niż wynosi jego objętość. Jest sprzedawany w postaci proszku lub granulek. Po wchłonięciu wody pęcznieje i przybiera postać żelowych kuleczek. Substancję tą należy wymieszać z ziemią ogrodową. Zatrzymuje ona duże ilości wody z opadów lub nawadniania, a następnie powolnie oddaje wodę do dyspozycji korzeni roślin.

Wiosna w domu – czyli jak pielęgnować pierwiosnki?

Pierwiosnki, a szczególnie pierwiosnek bezłodygowy, są typowymi pędzonymi zimowymi i przedwiosennym kwiatami doniczkowymi. W kwiaciarniach są pierwszymi zwiastunami wiosny. Należą do niezwykle wdzięcznych roślin. Dorastają do około 10 cm wysokości. Kwitnie od grudnia do maja, a jego kwiaty mają barwę białą, żółtą, czerwoną, niebieską – w różnych odcieniach. W naturze pierwiosnek jest byliną, ale w doniczkach jest traktowany jak roślina jednoroczna. Po kwitnieniu można go wyrzucić albo przesadzić do ogrodu – nie nadaje się, niestety, do długotrwałej uprawy w domu.

Nawożenie kwiatów w mieszkaniu

Obecnie na rynku jest cała gama nawozów i odżywek dla roślin doniczkowych. Możemy wybierać spośród nawozów płynnych, w postaci pałeczek, czy tabletek umieszczanych w podłożu. Niezależnie jaką formę dokarmiania wybierzemy należy to robić umiejętnie.

Jak sprawdzą się kwiaty w naszej łazience?

Łazienka to doskonałe miejsce dla kwiatów. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się okno warunki w niej są wprost idealne dla niektórych gatunków roślin. Znajdujące się w łazience rośliny nadają jej uroku i sprawiają, że wnętrze ma mniej sterylny wygląd.

REKLAMA

Balkon pełen pelargonii. Jak uprawiać te kwiaty?

Pelargonie należą do najpopularniejszych roślin, które zdobią nasze balkony, tarasy i okna. Są bardzo łatwe w uprawie. Potrafią znieść wiele zaniedbań z naszej strony. Są idealne dla początkujących ogrodników.

Jakie są zwiastuny wiosny w mieszkaniu?


Pierwszymi oznakami nadchodzącej wiosny są hiacynty, tulipany i krokusy. Możemy je uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w mieszkaniu. Kwitnącymi roślinami cebulowymi możemy upiększyć swój ulubiony kącik. Do stworzenia ciekawej kompozycji wystarczy kilka gatunków odpowiednio dobranych pod względem koloru i wysokości.

Azalia – wspaniały kwiat na Dzień Kobiet


Azalia doniczkowa, inaczej rododendron (Rododendron), należy do różaneczników. Zwykle kwitnie na wiosnę. Kwiaciarnie oferują piękne okazy o kwiatach pomarańczowych, różowych, białych i czerwonych. Bywają też odmiany o wielobarwnych kwiatach. Roślina ta osiąga do 40 cm wysokości. Większość gatunków jest zimozielona. Po przekwitnięciu można ją przesadzić do ogrodu i tam pozostawić.

Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe?

Marzec to najlepsza pora na przesadzanie roślin w mieszkaniu, ponieważ w tym okresie rusza wegetacja roślin i trwa ona do maja. Rośliny rozrastając się potrzebują więcej ziemi i często większego pojemnika. Podłoże, z którego roślina czerpie składniki pokarmowe, po kilku latach może być wyjałowiona. Z kolei, gdy nawozimy regularnie dany kwiat, pewne składniki pokarmowe gromadzą się w nadmiarze. I może dojść do zbyt dużego zasolenia.

Kalendarz opieki nad roślinami doniczkowymi

Zapoznaj się z pracami, o których nie powinieneś zapomnieć w ciągu roku, jeśli chcesz, żeby Twoje rośliny doniczkowe pięknie rosły.

Co powinieneś wiedzieć o roślinach użytkowych?

Znacznie częściej spotyka je się pod nazwą roślin egzotycznych.

W jaki sposób możemy wykorzystać wiedzę o pochodzeniu rośliny w hodowli?

Pochodzenie rośliny ma istotny wpływa na to, w jaki sposób powinniśmy ją pielęgnować. Bez tej wiedzy trudno byłoby nam zapewnić jej właściwe warunki do rozwoju.

Co wygląd rośliny mówi nam o niej samej?

Cechy zewnętrzne rośliny doniczkowej niosą ze sobą wiele odpowiedzi. Nie tylko mówią nam, gdzie powinniśmy ją ustawić, ale także, w jaki sposób należy ją pielęgnować.

Jak uprawia się paprocie?

Jeszcze do niedawna spotykaliśmy paprocie głównie w skupiskach leśnych, a już z od jakiegoś czasu stają się coraz bardziej popularną ozdobą naszych domów.

Jak rozmnaża się rośliny doniczkowe?

Rośliny doniczkowe, jak każde inne, można spokojnie rozmnażać. W jaki sposób zrobić to najprościej a dobrze? Oto kilka ważnych wskazówek.

Jak zapewnić roślinom odpowiednią ilość substancji pokarmowych

Niektórym roślinom nie wystarcza właściwa temperatura czy odpowiednie podlewanie… mając nawet to zapewnione i tak marnieją. Jak temu zaradzić?

Jaka temperatura i wilgotność powietrza są optymalne dla roślin doniczkowych

Każdy, kto hoduje w domu rośliny, wie dobrze, jak trudno jest stworzyć im odpowiednie warunki. A z roślinami jest jak z rybkami – trzeba zapewnić im właściwą temperaturę, by mogły się prawidłowo rozwijać.

Co to są rośliny palmowate

Palmy znamy chyba wszyscy, kojarzą się nam z gorącem i zabawą. Może dlatego tak wiele osób pragnie mieć je u siebie w domu. Zobacz, jak powinno się je pielęgnować w warunkach domowych.

Co to są rośliny ananasowate (Bromeliaceae)

Rośliny z rodziny ananasowatych np. Bromeliaceae są niezwykle piękne, zachwycają nas szczególnie w okresie kwitnienia. Teraz spotyka się je coraz częściej w polskich domach. Zobacz, jak powinno się je pielęgnować Bromeliaceae.

Jakie kwiaty kupić do domu?

Rośliny mają zbawienny wpływ na zdrowie. Poprawiają nasze samopoczucie i kreatywność, dlatego tak chętnie dekorujemy nimi nasz dom.

Jak pielęgnować rośliny doniczkowe

Rośliny doniczkowe są wspaniałą ozdobą domu. Pozytywnie wpływają zarówno na klimat pomieszczeń (rośliny zielone pochłaniają dwutlenek węgla, a oddają tlen), jak i na ludzi- przeciwdziałają stresowi i pozytywnie wpływają na samopoczucie.

Jakie astry wybierać w sierpniu?

Choć sierpniowe dni bywają ciepłe i słoneczne, lato nieuchronnie zbliża się do końca. Symbolem ostatnich ciepłych dni są astry. W ogrodach i bukietach są równie piękne.

Balkon namiastką ogrodu

Balkon – dobrze zaaranżowany może stać się miejscem wypoczynku. Balkon pełni funkcje zielonego salonu, namiastki ogrodu. Podpowiadamy jak urządzić balkon aby stał się naszą zieloną oazą.

Pelargonie – idealne kwiaty na balkon

Wiosna to czas kiedy na naszych balkonach robi się kolorowo. Sadzimy przede wszystkim kwiatki. W większości z gotowych sadzonek. To dobry pomysł, żeby na balkonie nie było szaro i ponuro. W moim domu rodzinnym najwięcej było na balkonie pelargonii.

Pelargonie

Marzy Ci się ogród pełen pelargonii? Zobacz, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy ich zakupie.

Poczuj szczęście dzięki kwiatom

Już przed wiekami odkryto niezwykłą moc kwiatów. Były wykorzystywane w wielu kulturach do magicznych rytuałów ceremonii religijnych. Były częstą inspiracją dla artystów, malarzy, rzeźbiarzy i pisarzy. Kwiaty towarzyszyły ludziom w wielu ważnych i podniosłych chwilach od narodzin aż do śmierci. Nie wyobrażamy sobie do dziś chrzcin, ślubów, urodzin, imienin czy pogrzebów bez kwiatów.

Jak hodować kapryśną orchideę?

Najważniejszą rzeczą w hodowli orchidei jest światło. Ale nie dla wszystkich gatunków, bo niektóre z tych roślin najlepiej czują się w miejscach z dużą ilością światła, ale niekoniecznie bezpośrednio na słońcu. Inne zaś wolą mniejszy strumień światła i najlepiej je wtedy trzymać w pokoju wychodzącym na północ. Zobacz, jak hodować orchideę.

Brunfelsja (Brunfelsia)

Brunfelsja (Brunfelsia) to niewielka, osiągająca zaledwie 50 cm wiecznie zielona roślina. Zakwita w okresie od marca do września małymi i fioletowymi kwiatami. Naturalnym środowiskiem brunfelsji jest Ameryka Środkowa i Południowa.

Pierwiosnek pospolity (Primula vulgaris)

Pierwiosnek pospolity szczególnie pięknie wygląda w skupiskach - na rabatkach, w ogródkach skalnych, dużych donicach. Tworzy piękne, barwne plamy w jakimkolwiek miejscu się nie pojawi. Kwitnie od stycznia do maja i przykuwa uwagę mnogością swoich barw.

Pachystachys, żółta beloperone (Pachystachys lutea)

Charakterystyczne dla tych rośłin są żółte listki kwiatowe, spomiędzy których wystają białe kwiaty. Żółte liście utrzymują się bardzo długo, natomiast kwiaty opadają w przeciągu miesiąca. Okres kwitnienia może wynosić cały rok, w zależności od uprawy. Dzięki zastosowaniu środków hamujących wzrost pachystachysy osiągają wysokość do 50 centymetrów, są natomiast o wiele gęstsze. Rośliny te mogą być prawdziwą ozdobą naszych mieszkań!

Kamelia japońska (Camelia japonica)

Kamelię japońską charakteryzują niezwykle eleganckie kwiaty, jednak na najdrobniejszą nawet zmianę w otoczeniu reaguje ich zrzucaniem. Ta wiecznie zielona roślina kwitnie w miesiącach od lutego do kwietnia. Barwa kwiatów jest zwykle czerwona, lecz zdarzają się także okazy białe i beżowe. Kamelie japońskie osiągają nawet 130 centymetrów wzrostu, co w połączeniu z ich wspaniałymi kwiatami wygląda imponująco.

Starzec cyneraria (Senecio cruentus)

Starzec cyneraria (Senecio cruentus) to wspaniała, jednoroczna roślina charakteryzująca się kwiatami o bardzo różnych kolorach. Kwiaty Starca cyneraria występują w kolorach: białym, beżowym, żółtym, pomarańczowym, a także barwach ciemniejszych takich jak fiolet, purpura, czy błękit. Senecio cruentus można nabyć niemal w każdej kwiaciarni od lutego do kwietnia. Starzec cyneraria rewelacyjnie prezentują się na parapecie.

Zroślicha (Syngonium)

Zroślicha jest charakterystyczną rosliną-okazy młode wyglądają inaczej niż starsze. Młode Zroślichy (Syngonium) różnią się od starszych przede wszystkim liśćmi. Wzrost Zroślichy (Syngonium) może dochodzić do 150 cm. Zroślichę (Syngonium) najlepiej umieścić w donicach z podpórką, po której pnącza mogą się wspinać lub w donicach wiszących.

Rodzaje ziemi stosowane w uprawie roślin doniczkowych

Każda roślina wymaga innego podłoża do prawidłowego rozwoju. Aby wiedzieć, co jest najlepsze dla naszych podopiecznych warto znać liczne rodzaje ziemi, jakie stosowane są w domowej uprawie. Często należy mieszać różne rodzaje gleby, aby osiągnąć to, w czym nasze zielone ozdoby będą czuć się najlepiej.

Kalendarium opieki nad kwiatami

Twoją pasją są kwiaty i pragniesz zapewnić im kompleksową opiekę przez cały rok? Nic prostszego – wystarczy, że zapoznasz się kalendarium opieki nad roślinami. Dzięki niemu dowiesz się, czego potrzebują Twoje kwiaty w poszczególnych miesiącach i co możesz zrobić, aby poszerzyć swoją domową kolekcję!

Reo meksykańskie (Rhoeo spathacea)

Reo meksykańskie to tropikalny kwiat. Warto zwrócić uwagę na jego wspaniałe liście – wąskie, przypominające kształtem miecze. Liście te z wierzchu mają kolor zielony, zaś od spodu – czerwonego wina. Ich długość może osiągnąć nawet pół metra!

Hortensja ogrodowa - (Hydrangea macrophylla)

Hortensja ogrodowa osiąga wysokość nawet do 1 metra w warunkach hodowlanych. Zakwita od marca do czerwca, a kolory charakterystyczne dla hortensji to biel, czerwień, róż, purpura. Główną ozdobą hortensji są właśnie kwiaty – okazałe, zebrane w wielkie kule.

Episcja (Episcia cupreata)

Episcja (Episcia cupreata), kwiat kwitnący na czerwono, najlepiej czuje się w cieniu. W warunkach naturalnych, czyli w Ameryce Środkowej i Południowej pokrywa ziemię w lasach tropikalnych. W warunkach hodowlanych umieszcza się go w wiszących donicach, gdzie wspaniale dekoruje wnętrze. Dobrze czuje się także w oknach tropikalnych i witrynach kwiatowych.

Pelargonia pachnąca (Peralgonium graveolens)

Jest wiele odmian pelargonii o pachnących liściach – najpopularniejsze z nich to pelargonium graveolens (pelargonia cytrynowa) oraz pelargonium radens (pelargonia różana). Kwiaty pelargonii są małe, ale urokliwe – w kolorze białym, purpurowym lub różowym. Jednak największą ozdobą rośliny jest zapach.

Akacja uzbrojona (Acacia armata)

Akacja uzbrojona (Acacia armata) to intensywnie rozgałęziony krzew, pochodzący z rejonów tropikalnych oraz subtropikalnych. Do Polski jest sprowadzany najczęściej z Australii. Akacja uzbrojona zawdzięcza swój przydomek cierniom, które powstały z przekształconych przylistków. Jednak „kujące” właściwości rośliny odchodzą w niepamięć, kiedy tylko akacja zakwita – zapach jej kwiatów jest wprost zniewalający!

Zaproś kwiaty do domu

Kwiaty dodają życia naszym domom, sprawiają, że przyjemniej spędzamy w nich czas. Szczególnie po długiej zimie powinniśmy wnieść do swoich wnętrz odrobinę zieleni i zaprosić kwiaty do do domu.Oto kilka rad jakie rośliny wybrać i w jaki sposób je oprawić, aby były ozdobą naszych salonów i łazienek.

Modne doniczki

Doniczka już od dawna nie jest tylko pojemnikiem na kwiaty. To pełnoprawny element dekoracji mieszkania. Nie skrywa się wstydliwie na parapecie za firanką, tylko śmiało wychodzi na pierwszy plan. Najmodniejszych w tym sezonie doniczek trudno nie zauważyć.

Uprawa bez ziemi

Jeśli kwiaty w domu, to koniecznie w doniczkach. A jeśli doniczki – to wypełnione ziemią. A to wcale nie jest takie oczywiste. Poznaj inny sposób uprawy roślin.

Pokrzywiec szorstkowłosy (Acalypha vilkesiana)

Pokrzywce kwitną niezwykle oryginalnie – kwiaty zebrane są w bardzo długie i puszyste kwiatostany o ceglastym zabarwieniu. Liście są natomiast bardzo kształtne o pięknych, ząbkowanych brzegach. Liście te, w zależności od miejsca uprawy przybierają różne kolory - mogą mieć białe obrzeża, plamy o różnej tonacji zieleni, brązu, a nawet czerni. Intensywność tych kolorów zależy od oświetlenia. W zbyt ciemnym miejscu liście z powrotem stają się ciemnozielone. Roślina ta pochodzi z Nowej Gwinei i jest blisko spokrewniona z krotonem. Nie znaczy to jednak, że ma takie same wymagania w hodowli.

Niecierpek (Impatiens walleriana)

Niecierpek pochodzi z rejonów zwrotnikowych i podzwrotnikowych Afryki i Azji. Obecnie w uprawie domowej dominują dwie jego odmiany – Impateiens waleriana (efekt krzyżówek) oraz Impatiens hawkeri (mieszańce nowogwinejskie). Podstawową zaletą niecierpków jest ich długotrwałość i obfitość kwitnienia oraz szeroka gama kolorów (od czerwieni, przez żółć, błękit do fioletu).

Hoja różowa (Woskownica)

Hoja różowa (woskownica) to bardzo efektowna zielona roślina o elastycznych pędach osiągających długość kilku metrów. Ozdobą hoi są jajowate, podłużne liście o ciemnozielonym kolorze i mięsistej strukturze. Kwiaty hoi mają walory zapachowe – w nocy, o poranku i podczas parnej pogody wytwarzają olejki eteryczne o miłym zapachu, a także duże krople miodowego nektaru. Okres kwitnienia hoi trwa od końca maja do późnej jesieni. Pamiętajmy, aby nie usuwać krótkopędów, gdyż kwiaty wytworzą się w następnym roku w tym samym miejscu.

Dzwonek (Campanula isophylla)

Większa część tych roślin żyje w lasach, na łąkach lub rośnie w ogrodach. Są jednak specjalne odmiany, pochodzące z Włoch np. Dzwonek (Campanula isophylla), które można hodować w domu. To właśnie Campanula isophylla, czyli dzwonek równolistny, oraz bardzo podobna – Campanulla fragilis – dzwonek kruchy. Rośliny te różnią się jedynie okresem kwitnienia. Pierwsza odmiana kwitnie od lipca do września, natomiast druga w czerwcu i lipcu.

REKLAMA