REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to są rośliny ananasowate (Bromeliaceae)

Magdalena Pytkowska
Bromeliaceae.
Bromeliaceae.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rośliny z rodziny ananasowatych np. Bromeliaceae są niezwykle piękne, zachwycają nas szczególnie w okresie kwitnienia. Teraz spotyka się je coraz częściej w polskich domach. Zobacz, jak powinno się je pielęgnować Bromeliaceae.

Warunki naturalne

Rośliny z rodziny ananasowatych występują w naturalnym środowisku w Ameryce Południowej oraz środkowej. Zalicza się do nich tzw. rośliny gruntowe, które utrzymują się w podłożu za pomocą swoich korzeni. Drugą liczną grupę stanowią gatunki zwane epifitami – rośliny te rosną na konarach oraz pniach innych drzew, zapewniając sobie tym samym lepszy dostęp do światła; korzenie spełniają u nich funkcję czepną, z kolei liście, w kształcie specyficznego lejka, odpowiadają za zdobywanie niezbędnych substancji pokarmowych, czyli wody oraz soli mineralnych.

REKLAMA

Rośliny ananasowate charakteryzują się niezwykłymi kwiatami, niezwykle barwnymi. Potrafią one kwitnąc przez większą cześć roku, dlatego też są tak zachwycające dla człowieka.

Zobacz także: Jak pielęgnować kaktusy

Uprawa doniczkowa

Rośliny typu Bromeliaceae można uprawiać także w domu, wymagają one jednak od hodowcy dużego zaangażowana i czasu. Nie są to rośliny proste do uprawy, ale z pewnością ich piękno jest w stanie zrekompensować wszelkie trudy.
Decydując się na zakup tego typu rośliny, pamiętaj, że:

  • potrzebują one do prawidłowego rozwoju dużej ilości światła, inaczej kwiaty stracą swoją naturalną, soczystą barwę (nie może być ono jednak skierowane bezpośrednio na nie; najlepiej, żeby było to światło rozproszone);
  • najlepsza dla nich temperatura to 25°C;
  • należy je regularnie nawozić, przez cały rok, a nie tylko w okresie wiosennym;
  • gleba w doniczce powinna być stale odpowiednio nawilżona (rośliny te przyzwyczajone są do dużej wilgotności, jeżeli pozbawi się je tego, z pewnością szybko obumrą);
  • podlewać je powinno się wodą o temperaturze od 20-25°C;
  • podlewając roślinę z rodziny ananasowatych powinno się wlewać wodę do liści;
  • gleba dla tego typu roślin powinna mieć odczyn lekko kwaśny;
  • kwiaty te są bardzo wrażliwe na zasolenie gleby (nie przesadzaj więc z ilością dodawanego nawozu).

Rozmnażanie

REKLAMA

Normalnie rośliny te rozmnaża się za pomocą wysiewu nasion, jednak w warunkach domowych lepiej jest stosować metodę rozmnażania wegetatywnego, czyli za pomocą pędów bocznych. Pamiętaj, że kwiat ten kwitnie tylko raz w swoim życiu, tj. że tylko do tego momentu będziesz mieć szansę na jego rozmnożenie. Wtedy to tylko powstają nowe pędy, pojawiają się one w okolicy podstawy liści. Powinno się je odciąć w momencie, gdy osiągną połowę wysokości rośliny matecznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odcięty pęd należy szybko umieścić w wilgotnym podłożu, w pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi około 25°C. Aby roślina zakwitła przyjdzie nam zaczekać około 3 lat. Można ten proces oczywiście przyśpieszyć, np. umieszczając obok kwiatu jabłka. Owoce te dojrzewając będą wydzielały etylen – czyli gaz, który przyspiesza rozwój rośliny.

Zobacz także: Jak zrobić mieszankę sadzeniową

Przykłady

  • guzmania (z charakterystycznymi czerwonymi liśćmi przykwiatowymi);
  • dracena deremeńska (jej liście posiadają charakterystyczne białe i żółte paski);
  • rosiczka (roślina owadożerna);
  • fikus (osiągają wysokość nawet 3 metrów);
  • mimoza (jej liście reagują na dotyk; roślina ta była obiektem uwielbienia polskich modernistów);
  • dzbanecznik (roślina owadożerna; jej liście mają na końcach tzw. dzbanki).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA