Utrata karty płatniczej na wakacjach nie musi oznaczać, że zostaniemy odcięci od naszych finansów. Będąc za granicą, pomocy możemy szukać w konsulacie lub ambasadzie. Możemy również zwrócić się o pomoc do banku, który wydał nam kartę – ta usługa jest jednak często zarezerwowana do posiadaczy kart prestiżowych. Ważne, by po tym, kiedy spostrzeżemy, że zgubiliśmy kartę, czym prędzej zastrzec ją w banku.
Choć wielu Polaków wybrało opcje pozostania w OFE co wydaje się lepsze, niż dotychczasowe prognozy, to i tak podmioty zarządzające funduszami emerytalnymi w trudnej sytuacji. Konsekwencje tego będą dotykać tych, którzy zdecydowali się zostać w OFE, jak i tych, którzy przeszli do ZUS. Zgromadzone składki pozostają bowiem nadal w funduszach.
ZUS czy OFE, który wariant jest lepszy? Niestety, żadna z opcji nie zagwarantuje nam wysokiej emerytury. Obecnie ok. 20% naszej pensji to składka emerytalna. Wybierając OFE, - ok. 17% będzie trafiać na nasze konto. W przypadku ZUS - pieniądze trafią w ręce obecnych emerytów, a na naszym koncie pozostanie jedynie zapis, który co roku będzie podlegać waloryzacji.
Wraz z pojawieniem się różnych okazji w mediach: telewizji, radiu, prasie i Internecie, pojawiają się coraz to nowsze reklamy. Wiele z nich zachęca nas do zakupów, wzięcia udziału w promocji lub skorzystania z wyjątkowej oferty. W jaki sposób reklamy nami manipulują, czy wszystkie reklamy są zgodne z prawem?
W polskim prawie zakłada się, że ojciec dziecka to mąż matki. Jeżeli jednak stało się inaczej i ojcem dziecka jest inny mężczyzna, mąż ma prawo wystąpić o zaprzeczenie ojcostwa. Takie zaprzeczenie bywa szczególnie ważne, gdy dochodzi do rozwodu małżonków, a mężczyzna, który nie jest ojcem dziecka, ma obowiązek płacenia alimentów na to dziecko. W jaki sposób przygotować pozew o zaprzeczenie ojcostwa? Gdzie i kiedy należy złożyć taki pozew?