REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jakich sytuacjach można zawiesić rentę socjalną?

Justyna Hek

REKLAMA

Renta socjalna przysługuje osobom pełnoletnim, które utraciły lub nie posiadały zdolności do pracy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje tego typu rentę od października 2003 roku i mogą się o nią ubiegać zarówno ci, którzy na stałe utracili zdolność do pracy, jak i ci, którzy utracili ją czasowo. Mimo tego renta socjalna może zostać zawieszona. Kiedy dochodzi do zawieszenia renty? Osiągnięcie jakiego pułapu dochodów zwalnia ZUS z wypłacania renty socjalnej?

REKLAMA

Czym jest renta socjalna?

Renta socjalna comiesięczne świadczenie to wypłacane osobom niezdolnym do pracy przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Prawo do renty socjalnej mają osoby pełnoletnie, mieszkające na terenie Polski i posiadające czasowe lub stałe orzeczenie o niezdolności do pracy. Warto także pamiętać, że rentą socjalną objęte są wyłącznie osoby, które przed utratą zdrowia i tym samym zdolności do pracy, nie zdążyły wypracować okresu składkowego, czyli na przykład studenci lub doktoranci, lub niepełnosprawni od urodzenia. Renta ta jest co roku waloryzowana, ale stanowi ona 84% najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy. W zależności od stopnia niezdolności do pracy przyznaje się rentę socjalną czasową lub stałą. 

Kiedy może dojść do zawieszenia renty socjalnej?

REKLAMA

Prawo do renty socjalnej może ulec zawieszeniu wtedy, gdy uprawniony do jej otrzymywania miał przychód przekraczający 70% miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy. Miesięczne przeciętne wynagrodzenie ogłaszane jest przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego i ulega zmianie. W trakcie drugiego kwartału tego roku wynosiło 2676,40 zł. Za przychód uznaje się dochody z tytułu działalności podlegającej ubezpieczeniu społecznemu, a więc na przykład: pracy wykonywanej w ramach umowy zlecenia, umowy agencyjnej – także przy współpracy przy realizacji tych umów, stosunku pracy, umowy o świadczenie usługi, pracy nakładczej,  pracy na umowę zlecenie, agencyjnej, o dzieło albo innej umowy uprawniającej do świadczenia usług, do której powinno się stosować przepisy o zleceniu, jeśli otrzymujący rentę zawarł tego typu umowę z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy albo z innym podmiotem, gdy wykonuje pracę na rzecz swojego pracodawcy, odpłatnego świadczenia pracy wykonywanego na podstawie skierowania do pracy, działalności pozarolniczej, rolniczej spółdzielni produkcyjnej albo kółka rolniczego, a także pobieranie stypendium sportowego.

Jeżeli uprawniony do otrzymywania renty osiąga dodatkowy dochód, który może wpłynąć na jej zawieszenie, ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia urzędników ZUS o takiej sytuacji.

Umowa zlecenie, zasiłki, umowa najmu a renta socjalna

Renta socjalna może zostać zawieszona również w przypadku wykonywania umowy zlecenia, jeśli rentę pobiera uczeń szkoły ponadpodstawowej albo student, który nie ukończył dwudziestego szóstego roku życia albo umowa zlecenie wprowadza honorarium za działalność twórczą lub artystyczną. Podobnie z zasiłkami pobieranymi poza rentą socjalną, czyli na przykład z zasiłkiem chorobowym, macierzyńskim, opiekuńczym, wyrównawczym, za czas niezdolności do pracy, a także rehabilitacyjnym. ZUS ma prawo do zawieszenia renty, gdy osoba uprawiona do jej pobierania osiąga przychód z tytułu umowy najmu, dzierżawy lub innych umów tego typu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Zakończenie nauki a renta rodzinna – kiedy i komu się należy?

Zobacz też: Zmiany w emeryturach w 2015 roku

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA