REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jakich sytuacjach można zawiesić rentę socjalną?

Justyna Hek

REKLAMA

Renta socjalna przysługuje osobom pełnoletnim, które utraciły lub nie posiadały zdolności do pracy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje tego typu rentę od października 2003 roku i mogą się o nią ubiegać zarówno ci, którzy na stałe utracili zdolność do pracy, jak i ci, którzy utracili ją czasowo. Mimo tego renta socjalna może zostać zawieszona. Kiedy dochodzi do zawieszenia renty? Osiągnięcie jakiego pułapu dochodów zwalnia ZUS z wypłacania renty socjalnej?

REKLAMA

Czym jest renta socjalna?

Renta socjalna comiesięczne świadczenie to wypłacane osobom niezdolnym do pracy przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Prawo do renty socjalnej mają osoby pełnoletnie, mieszkające na terenie Polski i posiadające czasowe lub stałe orzeczenie o niezdolności do pracy. Warto także pamiętać, że rentą socjalną objęte są wyłącznie osoby, które przed utratą zdrowia i tym samym zdolności do pracy, nie zdążyły wypracować okresu składkowego, czyli na przykład studenci lub doktoranci, lub niepełnosprawni od urodzenia. Renta ta jest co roku waloryzowana, ale stanowi ona 84% najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy. W zależności od stopnia niezdolności do pracy przyznaje się rentę socjalną czasową lub stałą. 

Kiedy może dojść do zawieszenia renty socjalnej?

REKLAMA

Prawo do renty socjalnej może ulec zawieszeniu wtedy, gdy uprawniony do jej otrzymywania miał przychód przekraczający 70% miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy. Miesięczne przeciętne wynagrodzenie ogłaszane jest przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego i ulega zmianie. W trakcie drugiego kwartału tego roku wynosiło 2676,40 zł. Za przychód uznaje się dochody z tytułu działalności podlegającej ubezpieczeniu społecznemu, a więc na przykład: pracy wykonywanej w ramach umowy zlecenia, umowy agencyjnej – także przy współpracy przy realizacji tych umów, stosunku pracy, umowy o świadczenie usługi, pracy nakładczej,  pracy na umowę zlecenie, agencyjnej, o dzieło albo innej umowy uprawniającej do świadczenia usług, do której powinno się stosować przepisy o zleceniu, jeśli otrzymujący rentę zawarł tego typu umowę z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy albo z innym podmiotem, gdy wykonuje pracę na rzecz swojego pracodawcy, odpłatnego świadczenia pracy wykonywanego na podstawie skierowania do pracy, działalności pozarolniczej, rolniczej spółdzielni produkcyjnej albo kółka rolniczego, a także pobieranie stypendium sportowego.

Jeżeli uprawniony do otrzymywania renty osiąga dodatkowy dochód, który może wpłynąć na jej zawieszenie, ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia urzędników ZUS o takiej sytuacji.

Umowa zlecenie, zasiłki, umowa najmu a renta socjalna

Renta socjalna może zostać zawieszona również w przypadku wykonywania umowy zlecenia, jeśli rentę pobiera uczeń szkoły ponadpodstawowej albo student, który nie ukończył dwudziestego szóstego roku życia albo umowa zlecenie wprowadza honorarium za działalność twórczą lub artystyczną. Podobnie z zasiłkami pobieranymi poza rentą socjalną, czyli na przykład z zasiłkiem chorobowym, macierzyńskim, opiekuńczym, wyrównawczym, za czas niezdolności do pracy, a także rehabilitacyjnym. ZUS ma prawo do zawieszenia renty, gdy osoba uprawiona do jej pobierania osiąga przychód z tytułu umowy najmu, dzierżawy lub innych umów tego typu.

Zobacz też: Zakończenie nauki a renta rodzinna – kiedy i komu się należy?

Zobacz też: Zmiany w emeryturach w 2015 roku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA