REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jakich sytuacjach można zawiesić rentę socjalną?

Justyna Hek

REKLAMA

Renta socjalna przysługuje osobom pełnoletnim, które utraciły lub nie posiadały zdolności do pracy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje tego typu rentę od października 2003 roku i mogą się o nią ubiegać zarówno ci, którzy na stałe utracili zdolność do pracy, jak i ci, którzy utracili ją czasowo. Mimo tego renta socjalna może zostać zawieszona. Kiedy dochodzi do zawieszenia renty? Osiągnięcie jakiego pułapu dochodów zwalnia ZUS z wypłacania renty socjalnej?

REKLAMA

Czym jest renta socjalna?

Renta socjalna comiesięczne świadczenie to wypłacane osobom niezdolnym do pracy przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Prawo do renty socjalnej mają osoby pełnoletnie, mieszkające na terenie Polski i posiadające czasowe lub stałe orzeczenie o niezdolności do pracy. Warto także pamiętać, że rentą socjalną objęte są wyłącznie osoby, które przed utratą zdrowia i tym samym zdolności do pracy, nie zdążyły wypracować okresu składkowego, czyli na przykład studenci lub doktoranci, lub niepełnosprawni od urodzenia. Renta ta jest co roku waloryzowana, ale stanowi ona 84% najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy. W zależności od stopnia niezdolności do pracy przyznaje się rentę socjalną czasową lub stałą. 

Kiedy może dojść do zawieszenia renty socjalnej?

REKLAMA

Prawo do renty socjalnej może ulec zawieszeniu wtedy, gdy uprawniony do jej otrzymywania miał przychód przekraczający 70% miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy. Miesięczne przeciętne wynagrodzenie ogłaszane jest przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego i ulega zmianie. W trakcie drugiego kwartału tego roku wynosiło 2676,40 zł. Za przychód uznaje się dochody z tytułu działalności podlegającej ubezpieczeniu społecznemu, a więc na przykład: pracy wykonywanej w ramach umowy zlecenia, umowy agencyjnej – także przy współpracy przy realizacji tych umów, stosunku pracy, umowy o świadczenie usługi, pracy nakładczej,  pracy na umowę zlecenie, agencyjnej, o dzieło albo innej umowy uprawniającej do świadczenia usług, do której powinno się stosować przepisy o zleceniu, jeśli otrzymujący rentę zawarł tego typu umowę z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy albo z innym podmiotem, gdy wykonuje pracę na rzecz swojego pracodawcy, odpłatnego świadczenia pracy wykonywanego na podstawie skierowania do pracy, działalności pozarolniczej, rolniczej spółdzielni produkcyjnej albo kółka rolniczego, a także pobieranie stypendium sportowego.

Jeżeli uprawniony do otrzymywania renty osiąga dodatkowy dochód, który może wpłynąć na jej zawieszenie, ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia urzędników ZUS o takiej sytuacji.

Umowa zlecenie, zasiłki, umowa najmu a renta socjalna

Renta socjalna może zostać zawieszona również w przypadku wykonywania umowy zlecenia, jeśli rentę pobiera uczeń szkoły ponadpodstawowej albo student, który nie ukończył dwudziestego szóstego roku życia albo umowa zlecenie wprowadza honorarium za działalność twórczą lub artystyczną. Podobnie z zasiłkami pobieranymi poza rentą socjalną, czyli na przykład z zasiłkiem chorobowym, macierzyńskim, opiekuńczym, wyrównawczym, za czas niezdolności do pracy, a także rehabilitacyjnym. ZUS ma prawo do zawieszenia renty, gdy osoba uprawiona do jej pobierania osiąga przychód z tytułu umowy najmu, dzierżawy lub innych umów tego typu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Zakończenie nauki a renta rodzinna – kiedy i komu się należy?

Zobacz też: Zmiany w emeryturach w 2015 roku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA