REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jakich sytuacjach można zawiesić rentę socjalną?

Justyna Hek

REKLAMA

Renta socjalna przysługuje osobom pełnoletnim, które utraciły lub nie posiadały zdolności do pracy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje tego typu rentę od października 2003 roku i mogą się o nią ubiegać zarówno ci, którzy na stałe utracili zdolność do pracy, jak i ci, którzy utracili ją czasowo. Mimo tego renta socjalna może zostać zawieszona. Kiedy dochodzi do zawieszenia renty? Osiągnięcie jakiego pułapu dochodów zwalnia ZUS z wypłacania renty socjalnej?

REKLAMA

Czym jest renta socjalna?

Renta socjalna comiesięczne świadczenie to wypłacane osobom niezdolnym do pracy przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Prawo do renty socjalnej mają osoby pełnoletnie, mieszkające na terenie Polski i posiadające czasowe lub stałe orzeczenie o niezdolności do pracy. Warto także pamiętać, że rentą socjalną objęte są wyłącznie osoby, które przed utratą zdrowia i tym samym zdolności do pracy, nie zdążyły wypracować okresu składkowego, czyli na przykład studenci lub doktoranci, lub niepełnosprawni od urodzenia. Renta ta jest co roku waloryzowana, ale stanowi ona 84% najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy. W zależności od stopnia niezdolności do pracy przyznaje się rentę socjalną czasową lub stałą. 

Kiedy może dojść do zawieszenia renty socjalnej?

REKLAMA

Prawo do renty socjalnej może ulec zawieszeniu wtedy, gdy uprawniony do jej otrzymywania miał przychód przekraczający 70% miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy. Miesięczne przeciętne wynagrodzenie ogłaszane jest przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego i ulega zmianie. W trakcie drugiego kwartału tego roku wynosiło 2676,40 zł. Za przychód uznaje się dochody z tytułu działalności podlegającej ubezpieczeniu społecznemu, a więc na przykład: pracy wykonywanej w ramach umowy zlecenia, umowy agencyjnej – także przy współpracy przy realizacji tych umów, stosunku pracy, umowy o świadczenie usługi, pracy nakładczej,  pracy na umowę zlecenie, agencyjnej, o dzieło albo innej umowy uprawniającej do świadczenia usług, do której powinno się stosować przepisy o zleceniu, jeśli otrzymujący rentę zawarł tego typu umowę z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy albo z innym podmiotem, gdy wykonuje pracę na rzecz swojego pracodawcy, odpłatnego świadczenia pracy wykonywanego na podstawie skierowania do pracy, działalności pozarolniczej, rolniczej spółdzielni produkcyjnej albo kółka rolniczego, a także pobieranie stypendium sportowego.

Jeżeli uprawniony do otrzymywania renty osiąga dodatkowy dochód, który może wpłynąć na jej zawieszenie, ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia urzędników ZUS o takiej sytuacji.

Umowa zlecenie, zasiłki, umowa najmu a renta socjalna

Renta socjalna może zostać zawieszona również w przypadku wykonywania umowy zlecenia, jeśli rentę pobiera uczeń szkoły ponadpodstawowej albo student, który nie ukończył dwudziestego szóstego roku życia albo umowa zlecenie wprowadza honorarium za działalność twórczą lub artystyczną. Podobnie z zasiłkami pobieranymi poza rentą socjalną, czyli na przykład z zasiłkiem chorobowym, macierzyńskim, opiekuńczym, wyrównawczym, za czas niezdolności do pracy, a także rehabilitacyjnym. ZUS ma prawo do zawieszenia renty, gdy osoba uprawiona do jej pobierania osiąga przychód z tytułu umowy najmu, dzierżawy lub innych umów tego typu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Zakończenie nauki a renta rodzinna – kiedy i komu się należy?

Zobacz też: Zmiany w emeryturach w 2015 roku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA