REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy warto podpisywać intercyzę?

Justyna Hek

REKLAMA

Intercyza to dokument podpisywany przed zawarciem małżeństwa, który pozwala na rozszerzenie lub ograniczenie ustawowej wspólnoty majątkowej, a także na ustanowienie całkowitej rozdzielności majątkowej. W większości krajów europejskich nie wprowadza się wspólnoty majątkowej, a rozdzielność majątków jest ustrojem ustawowym. Jakie zalety niesie za sobą podpisanie intercyzy? Jakie może mieć intercyza?

REKLAMA

Czym w ogóle jest intercyza?

Termin intercyza nie jest terminem prawniczym, jednak powszechne używanie tego sformułowania stosuje się na określenie umowy spisywanej przed ślubem, której postanowienia wchodzą w życie w dniu ślubu. Czasami słowo intercyza wykorzystuje się do opisu umowy wprowadzającej rozdzielność majątkową zawartej już po ślubie. Istnieje kilka rodzajów intercyzy, w zależności od potrzeb małżonków. Mają oni prawo do rozszerzenia wspólności majątkowej wprowadzonej ustawowo lub do jej pomniejszenia. Mogą także zupełnie zredukować majątek wspólny. Rozszerzenie wspólności majątkowej praktycznie wyklucza istnienie majątków osobnych małżonków, chociaż mogą tu zostać wprowadzone dodatkowe obostrzenia. Ograniczenie albo zniesienie wspólności majątkowej ma za zadanie prowadzić do pomniejszenia lub całkowitego zniesienia majątku wspólnego obojga małżonków. Wówczas każdy z małżonków osobiście odpowiada za swój majątek i dysponuje nim bez konieczności uzyskania zgody drugiego z nich. Istnieje także rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków – za dorobek uznaje się wówczas  wzrost wartości majątku, który nastąpił po podpisaniu intercyzy. W razie rozwodu oblicza się dorobek każdego z małżonków i dąży do wyrównania tak, aby dorobki wynosiły tyle samo dla obojga. Takie ujęcie kwestii dochodów w trakcie trwania małżeństwa pozwala na większe zabezpieczenie tego ze współmałżonków, który mniej zarabia lub nie zarabia w ogóle.

Zobacz także: Podział majątku w konkubinacie

Bez intercyzy – co jest uznawane za majątek wspólny?

Gdy nie podpisuje się intercyzy, w dniu zawarcia małżeństwa powstanie między małżonkami ustrój wspólności majątkowej, co oznacza, że od tego dnia wszystko, co zostanie nabyte w trakcie małżeństwa uznawane jest za majątek wspólny. Oprócz majątku wspólnego mamy do czynienia z majątkiem osobistym żony i majątkiem osobistym męża, w skład których wchodzą między innymi: wszystko, co zostało nabyte przed ślubem, spadki i darowizny, prawa niezbywalne, prawa autorskie oraz osobiste przedmioty majątkowe.

Jakie są zalety intercyzy?

Za zaletę intercyzy można uznać przede wszystkim możliwość samodzielnego zarządzania własnym majątkiem. Na podpisanie tego typu dokumentu często decydują się osoby posiadające własną działalność – tym samym jednocześnie mają pewność, że nawet na wypadek rozwodu firma nadal będzie wyłącznie ich własnością, a w razie ogłoszenia upadłości i spłacania ewentualnych długów, ta druga osoba nie zostanie nimi obciążona. Intercyza jest także dobrym wyjściem wtedy, gdy jeden z małżonków przed rozpoczęciem trwania związku małżeńskiego posiada długi – wówczas współmałżonek nie musi ich spłacać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wady intercyzy

Należy pamiętać, że intercyza wpływa na zdolność kredytową małżonków i często może uniemożliwić wzięcie dużego kredytu, na przykład na mieszkanie. Podpisanie intercyzy nie pozwala także na wspólne rozliczanie podatku dochodowego.

Zobacz także: Wniosek o podział majątku wspólnego – jak go przygotować?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredytu zero procent nie będzie, inwestorzy na warszawskiej GPW są przekonani, że programu #naStart nie uda się wprowadzić

Początek tygodnia przyniósł niespotykany od dawna spadek notowań akcji spółek deweloperskich na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Wyjaśnienie jest proste: w trakcie weekendu w sprawie programu kredyt #naStart wypowiedział się Szymon Hołownia, zapowiadając, że Polska 2050 nie poprze tego projektu. Tym samym szanse na wprowadzenie go w znanym nam kształcie zaczynają spadać.

Czy kredyt na Start będzie realnym wsparciem przy zakupie mieszkania?

Ostateczne szczegóły i data wprowadzenia nowego rządowego programu wsparcia dla osób kupujących pierwsze mieszkanie nie są jeszcze znane. Przewidywane ograniczenia dotyczące dochodów odbiorców i cen nabywanych mieszkań mogą jednak wykluczyć wielu zainteresowanych. Jak dużym wsparciem przy zakupie mieszkań okaże się kredyt Na Start?

Zarezerwuj mieszkanie u dewelopera, ale umowę podpisz nie wcześniej niż w lipcu. Dlaczego?

Od lipca 2024 r. każdy, kto podpisze z deweloperem umowę na zakup mieszkania, zostanie objęty ochroną Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. W pełni bezpieczny jest wtedy zakup nawet przysłowiowej dziury w ziemi. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że korzyści jest więcej.

Ceny prądu na pewno wzrosną w 2024 roku. Jest sposób na złagodzenie podwyżek. Już tego lata można z niego skorzystać

W najbliższych miesiącach ceny prądu najprawdopodobniej wzrosną. Już w zeszłym roku cena energii dla gospodarstw domowych była wyższa o 7,5% względem 2022 roku i wynosiła około 0,78 zł za kWh. Tak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki. Niemal pewnie jest, że i w 2024 roku odbiorców czekają kolejne podwyżki. Uchronić się przed nimi można na różne sposoby, między innymi wprowadzając świadome oszczędności w zużyciu energii. Jednym ze sposobów wdrożenia takich działań jest inwestycja w rozwiązania inteligentnego domu. 

REKLAMA

Ceny mieszkań 2024. Coraz mniejsza oferta mieszkań na kredyt dla przeciętnie zarabiających

Czy przeciętnie zarabiający młodzi ludzie mieszkający w największych miastach Polski mogą sobie jeszcze pozwolić na zakup mieszkania za kredyt? Eksperci portali Rankomat.pl i RynekPierwotny.pl sprawdzili pod tym kątem ofertę banków i firm deweloperskich.

Polacy pożyczyli prawie 27 mld zł na mieszkania

W pierwszym kwartale bieżącego roku wartość kredytów mieszkaniowych wzrosła do 26 mld 876 mln zł, co stanowi wzrost o 259,67 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału poprzedniego roku - informuje Związek Banków Polskich w raporcie AMRON-SARFiN.

Jak zrobić kompostownik? – Drewniany kompostownik krok po kroku

Przydomowy kompostownik to ekologiczne rozwiązanie, które może zapewnić Ci mnóstwo korzyści. Ułatwia utylizację odpadów organicznych i pozwala na produkcję naturalnego nawozu. 

W kwietniu kredyty hipoteczne znów mniej dostępne, średnia krajowa rośnie, a nawet małe mieszkanie kupić jest coraz trudniej

W kwietniu banki znów zaostrzyły kryteria ustalania zdolności kredytowej osób ubiegających się o kredyty hipoteczne. Nie zniwelował tego kolejny znaczący wzrost średniej krajowej. Na dodatek ceny metra kwadratowego nie przestają rosnąć, maleje za to oferta dostępnych mieszkań.

 

REKLAMA

Mieszkania oddane do użytku, w budowie i pozwolenia na budowę. Najnowsze dane GUS o budownictwie

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w kwietniu bieżącego roku oddano do użytkowania łącznie 15,9 tys. mieszkań. To oznacza spadek o 23,7% w porównaniu do tego samego okresu w poprzednim roku. Szczególnie dotknięte tym spadkiem było budownictwo indywidualne, które zanotowało aż 45,2% spadek rok do roku.

Zasiedzenie nie wykluczy słonego rachunku?

Zasiedzenie to instytucja prawna, której zastosowanie w praktyce generuje wiele pytań. Obecne przepisy dotyczące zasiedzenia obowiązują od połowy lat 60. minionego wieku. Nie dziwi zatem fakt, że przez tak długi czas ukształtowało się bogate orzecznictwo. Co więcej, systematycznie się ono powiększa. Przykładem może być niedawna, ważna uchwała Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2024 roku. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl, którzy regularnie komentują ważne orzeczenia dotyczące prawa nieruchomości, postanowili wyjaśnić, jakie znaczenie ma kwietniowa uchwała SN. Wydaje się ona bardzo ciekawa ze względu na tezy sprzeczne z wcześniejszą argumentacją Sądu Najwyższego. 

REKLAMA