REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Prawo spadkowe – zmiany w 2014 roku

Justyna Hek
Babcia.
Babcia.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie tworzona jest nowelizacja prawa spadkowego – zgodnie z zapowiedzią Komisji Kodyfikacji Prawa Cywilnego zlikwidowana zostanie ustna forma testamentu oraz substytucja powiernicza. Planuje się także wprowadzenie wspólnego testamentu dla obojga małżonków. Zgodnie z projektem nowelizacji ograniczone zostaną odpowiedzialność za długi spadkowe i prawo do zachowku. Najważniejsze zmiany dotkną opodatkowania spadków i darowizn. Co jeszcze zmieni się w prawie spadkowym

Obecnie obowiązujące przepisy prawa spadkowego

Obecnie spadkobierca może zadecydować jak postąpić z otrzymanym spadkiem. Ma do wyboru odrzucenie spadku w całości, przyjęcie go wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza. Na odrzucenie spadku decydują się przeważnie ci, którzy mają świadomość długów spadkodawcy – wówczas nie są zobowiązani do ich spłaty i nie otrzymają także żadnego prawa do spadku. W przypadku przyjęcia wprost spadkobiercy wyrażają zgodę na przyjęcie całego majątku spadkowego i wszystkich ewentualnych długów spadkodawcy. Rozwiązaniem pośrednim jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza – wówczas spadkobierca dziedziczy wyłącznie tę część majątku, która pozostaje po spłaceniu wszystkich należności finansowych.

REKLAMA

Opodatkowanie spadków i darowizn – nowe ustalenia

W lipcu 2013 roku zaproponowano zmianę ustawy o podatku od spadków i darowizn. Najważniejszą zmianą, która ma zostać wprowadzona, jest ograniczenie do jednego miliona złotych nabycia własności rzeczy i/ lub praw własnościowych w ciągu pięciu lat przez małżonka, krewnych wstępnych, zstępnych, rodziców, ojczyma czy macochę zwolnionych od podatku dochodowego. To ograniczenie będzie dotyczyło tylko osób majętnych, dlatego nie powinno wywołać intensywnych reakcji społecznych. Aby w przyszłości uniknąć płacenia podatku wystarczy zgłoszenie w urzędzie skarbowym dotyczące nabycia własności rzeczy albo praw majątkowych w ciągu sześciu miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego lub dnia nabycia spadku prawomocnym orzeczeniem sądu. Okres pięciu lat pozwala na sumowanie wszystkich nabytych rzeczy albo praw majątkowych na przestrzeni tego czasu.

Uproszczenia w prawie spadkowym

W projekcie zaokrąglono poszczególne progi kwot zwolnień od podatku we wszystkich grupach podatkowych – po wejściu w życie zmian darowizną lub spadkiem wolnym od podatku w pierwszej grupie podatkowej (nabywcą jest małżonek, wstępni, zstępni, synowa, zięć, rodzeństwo, teściowie, ojczym lub macocha) będzie kwota do piętnastu tysięcy złotych, w drugiej grupie podatkowej (nabywcami są zstępni rodzeństwa, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie innych zstępnych, rodzeństwo rodziców, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie rodzeństwa i odwrotnie lub małżonkowie innych zstępnych) – kwota do dziesięciu tysięcy złotych, zaś w trzeciej grupie podatkowej (w przypadku innych nabywców) – kwota do pięciu tysięcy złotych. Do tej pory były to sumy adekwatnie w pierwszej grupie podatkowej do 9637 zł, w drugiej do 7276 zł, a w trzeciej do 4902 zł. Uproszczony zostanie także sposób naliczania podatku. Każda grupa podatkowa będzie adekwatnie obciążona podatkiem w wysokości 1, 2 lub 3%.

Zobacz także:  Zmiany w umowach zlecenie w 2014 roku

Zobacz także: Zmiany w OFE od kwietnia 2014 roku

Zobacz także: Wynagrodzenie chorobowe po urlopie wychowawczym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA