REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Prawa i obowiązki podatnika – wszystko o czym podatnik wiedzieć powinien

Justyna Hek

REKLAMA

REKLAMA

Jako podatnicy często nie wiemy jakie prawa nam przysługują i o jakich obowiązkach względem urzędów skarbowych powinniśmy pamiętać. Znajomość podstawowych praw i obowiązków podatnika sprawia, że bez problemu możemy się wywiązywać ze zobowiązań podatkowych. Sprawdź, jakie są prawa i obowiązki każdego podatnika.

Prawa podatnika

Do podstawowych praw podatnika należy między innymi prawo do zwrotu nadpłaty podatku. Jeśli podejrzewamy, że doszło do nadpłaty – zapłaciliśmy podatek nienależny gdy nie było konieczności jego opłacania lub gdy zapłaciliśmy wyższą kwotę niż wymagana – wystarczy złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku. Podatnik posiada również prawo do korekty deklaracji podatkowej w sytuacji gdy popełnił błąd w trakcie wypełniania zeznania. Wówczas aby naprawić powstały błąd należy złożyć deklarację korygującą wraz z pisemnym uzasadnieniem, dlaczego korekta pierwszej deklaracji jest konieczna. Kolejnym prawem przysługującym podatnikowi jest prawo do żądania zaświadczenia – na przykład zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach. Takie zaświadczenie podatnik powinien otrzymać w ciągu siedmiu dni od prośby podatnika w tym zakresie. Dość oczywistym wydaje się prawo do ochrony danych osobowych, to znaczy prawo do nieujawniania żadnych danych zawartych nie tylko w deklaracji podatkowej, lecz także innych dokumentach składanych w urzędach skarbowych. Poza tym istnieje również prawo do ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Jest to możliwe tylko wówczas, gdy podatnik rozlicza się za pośrednictwem płatnika – wtedy ma prawo wystąpić z wnioskiem o zwolnienie płatnika z płacenia podatku. Podatnik ma także prawo do pisemnej interpretacji, to znaczy do zwrócenia się z prośbą o indywidualną interpretację przepisów podatkowych, które będą miały zastosowanie w przypadku konkretnego podatnika.

REKLAMA

Obowiązki podatnika

Podstawowy obowiązek podatnika to przede wszystkim obowiązek zarejestrowania się w urzędzie skarbowym. W sytuacji gdy zmianie ulegną jakiekolwiek dane podatnika, powinien on zgłosić je w urzędzie skarbowym, pod który podlega na tak zwanym zgłoszeniu aktualizacyjnym. Poza tym podatnik ma obowiązek przestrzegania terminów płatności – terminowego płacenia zobowiązań podatkowych. Podatnik powinien także przechowywać dokumentację podatkową, czyli rachunki, faktury, księgi podatkowe itp. do momentu, kiedy zobowiązanie podatkowe związane z tymi dokumentami się przedawni. Oprócz tego podatnik ma obowiązek stawiania się na pisemne wezwania urzędu, wyjaśniania wszelkich wątpliwości wynikłych w trakcie kontroli podatkowej i wnoszenia terminowo opłat skarbowych.

Zobacz także:  Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) – co to takiego?

Zobacz także:  Dodatkowe pieniądze za przekazanie praw do własności mieszkania

Zobacz także:  Wynagrodzenie chorobowe po urlopie wychowawczym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA