REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak otrzymać zwrot zawieszonej emerytury?

Edyta Kraska
ludzie, komputer, finanse Fot. Fotolia
ludzie, komputer, finanse Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wszyscy emeryci, którym ZUS w 2011 roku zawiesił emeryturę z powodu jednoczesnego pobierania świadczeń emerytalnych i stałego zatrudnienia, mogą starać się o jej zwrot. Sprawdź, jakie dokumenty złożyć do ZUS-u, aby otrzymać zwrot zawieszonej emerytury.

Emerytom, którzy w 2011 roku nie zrezygnowali z dotychczasowego zatrudnienia,  ZUS wstrzymał wypłatę przysługujących im świadczeń emerytalnych. Oznacza to, że wszyscy emeryci, którzy od października 2011 roku byli zatrudnieni, zostali pozbawieni świadczeń emerytalnych. W tym roku zmieniono prawo dotyczące wypłacania świadczeń emerytalnych i emeryci, którym ZUS wstrzymał wypłacanie emerytury, mogą starać się o jej zwrot wraz z odsetkami.

REKLAMA

Kto może dostać zwrot zawieszonej emerytury?

Zwrot zawieszonej emerytury przysługuje tym emerytom, którzy:

  • nabyli prawo do pobierania świadczeń emerytalnych przed 1 stycznia 2011 roku
  • po 30 września 2011 roku nie zrezygnowali z dotychczasowego zatrudnienia i pobierali wynagrodzenie

Emerycie, wypłata zawieszonej emerytury zostanie ci wypłacona wyłącznie na twój wniosek. ZUS nie będzie wypłacał zaległych świadczeń bez wniosków zainteresowanych. Należy samemu zgłosić się z odpowiednimi dokumentami do ZUS-u.

Jak otrzymać zwrot zawieszonej emerytury?

REKLAMA

Aby otrzymać zwrot zawieszonej emerytury, należy złożyć wniosek do ZUS-u. Wniosek powinien zawierać dokładne dane wnioskującego emeryta: imię, nazwisko, adres, numer emerytury oraz zaświadczenie o wysokości dochodu uzyskanego w latach 2011–2012 (wtedy, kiedy zawieszono emeryturę). We wniosku musi być napisane, że wnioskodawca ubiega się o zwrot emerytury, która została mu zawieszona w okresie od 1 października 2011 roku do 21 listopada 2012 roku. We wniosku należy umieścić informację, że ubiegamy się także o odsetki zawieszonej emerytury. Przy czym należy pamiętać, że ZUS naliczał odsetki tylko do 19 lutego br., ponieważ wtedy weszła w życie ustawa o zwrotach zawieszonych emerytur.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku emerytów, którzy do 31 października 2011 roku nie ukończyli wieku emerytalnego, należy złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o wysokości dochodu uzyskanego w latach 2011–2012. Na tej podstawie ZUS obliczy wysokość zwrotu zawieszonej emerytury.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma 60 dni na rozpatrzenie dostarczonego wniosku. Jeżeli decyzja ZUS-u nie będzie cię zadowalała, masz prawo od niej się odwołać do sądu apelacyjnego. Na odwołanie się masz 30 dni od otrzymania decyzji ZUS-u.

Wycofaj pozew z sądu, jeśli chcesz złożyć wniosek do ZUS-u

Jeśli z powodu zawieszenia świadczeń emerytalnych, złożyliśmy wniosek do sądu przeciwko ustawie ZUS, powinniśmy go wycofać. Aby ubiegać się o zwrot zawieszonej emerytury, nie możemy jednocześnie wnioskować z tą samą sprawą do sądu.

Zobacz także:  Wysokość emerytury, w jaki sposób jest obliczana?

Zobacz także:  Czy częste chodzenie na zwolnienia ma wpływ na wysokość emerytury?

Zobacz także:  Emerytury dla żołnierzy zawodowych. Poradnik

Zobacz także:  Jak odkładać na dodatkową emeryturę?

Zobacz także:  „Emerytura obywatelska” – świadczenie przyznawane w wieku emerytalnym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

REKLAMA

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA