REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak otrzymać zwrot zawieszonej emerytury?

Edyta Kraska
ludzie, komputer, finanse Fot. Fotolia
ludzie, komputer, finanse Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wszyscy emeryci, którym ZUS w 2011 roku zawiesił emeryturę z powodu jednoczesnego pobierania świadczeń emerytalnych i stałego zatrudnienia, mogą starać się o jej zwrot. Sprawdź, jakie dokumenty złożyć do ZUS-u, aby otrzymać zwrot zawieszonej emerytury.

Emerytom, którzy w 2011 roku nie zrezygnowali z dotychczasowego zatrudnienia,  ZUS wstrzymał wypłatę przysługujących im świadczeń emerytalnych. Oznacza to, że wszyscy emeryci, którzy od października 2011 roku byli zatrudnieni, zostali pozbawieni świadczeń emerytalnych. W tym roku zmieniono prawo dotyczące wypłacania świadczeń emerytalnych i emeryci, którym ZUS wstrzymał wypłacanie emerytury, mogą starać się o jej zwrot wraz z odsetkami.

REKLAMA

Kto może dostać zwrot zawieszonej emerytury?

Zwrot zawieszonej emerytury przysługuje tym emerytom, którzy:

 • nabyli prawo do pobierania świadczeń emerytalnych przed 1 stycznia 2011 roku
 • po 30 września 2011 roku nie zrezygnowali z dotychczasowego zatrudnienia i pobierali wynagrodzenie

Emerycie, wypłata zawieszonej emerytury zostanie ci wypłacona wyłącznie na twój wniosek. ZUS nie będzie wypłacał zaległych świadczeń bez wniosków zainteresowanych. Należy samemu zgłosić się z odpowiednimi dokumentami do ZUS-u.

Jak otrzymać zwrot zawieszonej emerytury?

REKLAMA

Aby otrzymać zwrot zawieszonej emerytury, należy złożyć wniosek do ZUS-u. Wniosek powinien zawierać dokładne dane wnioskującego emeryta: imię, nazwisko, adres, numer emerytury oraz zaświadczenie o wysokości dochodu uzyskanego w latach 2011–2012 (wtedy, kiedy zawieszono emeryturę). We wniosku musi być napisane, że wnioskodawca ubiega się o zwrot emerytury, która została mu zawieszona w okresie od 1 października 2011 roku do 21 listopada 2012 roku. We wniosku należy umieścić informację, że ubiegamy się także o odsetki zawieszonej emerytury. Przy czym należy pamiętać, że ZUS naliczał odsetki tylko do 19 lutego br., ponieważ wtedy weszła w życie ustawa o zwrotach zawieszonych emerytur.

W przypadku emerytów, którzy do 31 października 2011 roku nie ukończyli wieku emerytalnego, należy złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o wysokości dochodu uzyskanego w latach 2011–2012. Na tej podstawie ZUS obliczy wysokość zwrotu zawieszonej emerytury.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma 60 dni na rozpatrzenie dostarczonego wniosku. Jeżeli decyzja ZUS-u nie będzie cię zadowalała, masz prawo od niej się odwołać do sądu apelacyjnego. Na odwołanie się masz 30 dni od otrzymania decyzji ZUS-u.

Wycofaj pozew z sądu, jeśli chcesz złożyć wniosek do ZUS-u

Jeśli z powodu zawieszenia świadczeń emerytalnych, złożyliśmy wniosek do sądu przeciwko ustawie ZUS, powinniśmy go wycofać. Aby ubiegać się o zwrot zawieszonej emerytury, nie możemy jednocześnie wnioskować z tą samą sprawą do sądu.

Zobacz także:  Wysokość emerytury, w jaki sposób jest obliczana?

Zobacz także:  Czy częste chodzenie na zwolnienia ma wpływ na wysokość emerytury?

Zobacz także:  Emerytury dla żołnierzy zawodowych. Poradnik

Zobacz także:  Jak odkładać na dodatkową emeryturę?

Zobacz także:  „Emerytura obywatelska” – świadczenie przyznawane w wieku emerytalnym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  REKLAMA

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  REKLAMA

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  REKLAMA