Jak otrzymać zwrot zawieszonej emerytury?
REKLAMA
REKLAMA
Emerytom, którzy w 2011 roku nie zrezygnowali z dotychczasowego zatrudnienia, ZUS wstrzymał wypłatę przysługujących im świadczeń emerytalnych. Oznacza to, że wszyscy emeryci, którzy od października 2011 roku byli zatrudnieni, zostali pozbawieni świadczeń emerytalnych. W tym roku zmieniono prawo dotyczące wypłacania świadczeń emerytalnych i emeryci, którym ZUS wstrzymał wypłacanie emerytury, mogą starać się o jej zwrot wraz z odsetkami.
REKLAMA
Kto może dostać zwrot zawieszonej emerytury?
Zwrot zawieszonej emerytury przysługuje tym emerytom, którzy:
- nabyli prawo do pobierania świadczeń emerytalnych przed 1 stycznia 2011 roku
- po 30 września 2011 roku nie zrezygnowali z dotychczasowego zatrudnienia i pobierali wynagrodzenie
Emerycie, wypłata zawieszonej emerytury zostanie ci wypłacona wyłącznie na twój wniosek. ZUS nie będzie wypłacał zaległych świadczeń bez wniosków zainteresowanych. Należy samemu zgłosić się z odpowiednimi dokumentami do ZUS-u.
Jak otrzymać zwrot zawieszonej emerytury?
REKLAMA
Aby otrzymać zwrot zawieszonej emerytury, należy złożyć wniosek do ZUS-u. Wniosek powinien zawierać dokładne dane wnioskującego emeryta: imię, nazwisko, adres, numer emerytury oraz zaświadczenie o wysokości dochodu uzyskanego w latach 2011–2012 (wtedy, kiedy zawieszono emeryturę). We wniosku musi być napisane, że wnioskodawca ubiega się o zwrot emerytury, która została mu zawieszona w okresie od 1 października 2011 roku do 21 listopada 2012 roku. We wniosku należy umieścić informację, że ubiegamy się także o odsetki zawieszonej emerytury. Przy czym należy pamiętać, że ZUS naliczał odsetki tylko do 19 lutego br., ponieważ wtedy weszła w życie ustawa o zwrotach zawieszonych emerytur.
W przypadku emerytów, którzy do 31 października 2011 roku nie ukończyli wieku emerytalnego, należy złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o wysokości dochodu uzyskanego w latach 2011–2012. Na tej podstawie ZUS obliczy wysokość zwrotu zawieszonej emerytury.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma 60 dni na rozpatrzenie dostarczonego wniosku. Jeżeli decyzja ZUS-u nie będzie cię zadowalała, masz prawo od niej się odwołać do sądu apelacyjnego. Na odwołanie się masz 30 dni od otrzymania decyzji ZUS-u.
Wycofaj pozew z sądu, jeśli chcesz złożyć wniosek do ZUS-u
Jeśli z powodu zawieszenia świadczeń emerytalnych, złożyliśmy wniosek do sądu przeciwko ustawie ZUS, powinniśmy go wycofać. Aby ubiegać się o zwrot zawieszonej emerytury, nie możemy jednocześnie wnioskować z tą samą sprawą do sądu.
Zobacz także: Wysokość emerytury, w jaki sposób jest obliczana?
Zobacz także: Czy częste chodzenie na zwolnienia ma wpływ na wysokość emerytury?
Zobacz także: Emerytury dla żołnierzy zawodowych. Poradnik
Zobacz także: Jak odkładać na dodatkową emeryturę?
Zobacz także: „Emerytura obywatelska” – świadczenie przyznawane w wieku emerytalnym
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.