REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie urlopowe w 2015 roku – stawki (dla różnych grup zawodowych)

Justyna Hek

REKLAMA

Prawo do świadczenia urlopowego mają wszyscy pracownicy zatrudnieni u pracodawcy, który wypłaca tego typu świadczenia. Górna granica świadczenia urlopowego dla określonych grup pracowników ustalana się na podstawie wysokości odpisu podstawowego dla tych grup – można ją odnaleźć w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Warto jednak pamiętać, że pracodawca ma pełne prawo do ustalenia wysokości tego typu świadczenia na poziomie niższym niż tak zwany odpis podstawowy. Jakiego świadczenia urlopowego możemy się spodziewać w 2015 roku?

REKLAMA

Świadczenie urlopowe – co to takiego?

Świadczenie urlopowe to dodatkowe świadczenie wypłacane przez pracodawców pracownikom zatrudnionym na całym etacie, którzy spełnili określone prawnie warunki – korzystali z urlopu wypoczynkowego co najmniej przez czternaście kolejnych dni kalendarzowych. Przeważnie pracownik musi wziąć dziesięć dni urlopu wypoczynkowego aby otrzymać takie świadczenie. Wyjątek stanowią tylko sytuacje, w których w trakcie urlopu wypada święto państwowe lub kościelne, czyli dzień wolny o pracy. Wówczas wlicza się on w sumę dni wolnych. Pracownik ma prawo do otrzymania takiego świadczenia najpóźniej w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu, a więc jeszcze przed nim.

Polecany produkt:  Urlopy wypoczynkowe dla pracowników - PDF

Wysokość świadczenia urlopowego

Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć rocznie kwoty odpisu podstawowego przeznaczonego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych – do wypłacania świadczenia są zobowiązani tylko pracodawcy zatrudniający mniej niż dwudziestu pracowników, aczkolwiek i od tej zasady istnieją wyjątki, wystarczy przedstawić pracownikom informację o niewypłacaniu tego typu świadczenia do stycznia danego roku i świadczenie przestaje obowiązywać. Ogólnie rzecz ujmując wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć 37,5% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia lub 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, jeśli dotyczy to pracownika zatrudnionego do pracy w szczególnie trudnych warunkach. Inną kwotę otrzymają na przykład młodzi pracownicy, którzy zatrudnieni są do przyuczenia zawodowego – 5% w trakcie pierwszego roku nauki i dodatkowo plus 1% za każdy kolejny rok. Jeśli chodzi o pracowników zatrudnionych na niepełnym etacie, wysokość świadczenia powinna być zmniejszana wprost proporcjonalnie do ilości przepracowanych godzin.

Zobacz także: Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn – plany do 2015 roku

Na jakiej podstawie oblicza się wysokość świadczenia urlopowego?

Świadczenie to obliczane jest na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzednim albo w jego drugim półroczu, w zależności od tego, kiedy było ono wyższe. Tylko w ten sposób obliczone świadczenie zmniejszane jeszcze proporcjonalnie do czasu pracy jest wolne od podatku. W 2014 roku maksymalne stawki świadczenia urlopowego wynoszą: dla pracownika zatrudnionego na całym etacie 1093 zł, w trudnych warunkach – 1458 zł, na pół etatu 546 zł, w trudnych warunkach 729 zł. Pracownik młodociany w pierwszym roku nauki dostanie 145 zł, w drugim 175 zł, a w trzecim 204 zł.

Polecany produkt:  Samochód w firmie - PDF

Polecany produkt:  Obowiązki pracodawcy na przełomie roku - PDF

Świadczenie urlopowe w 2015 roku

Ze względu na wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce krajowej, w przyszłym roku prawdopodobnie wzrośnie wysokość świadczenia urlopowego, jednak na razie nie wiadomo o ile. Osoby uprawnione do pobierania tego świadczenia nie powinny się martwić, na razie nie są planowane żadne radykalne zmiany w wypłacaniu świadczeń urlopowych.

Zobacz także: Elektroniczne zwolnienia lekarskie od 2015 roku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  REKLAMA

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  REKLAMA

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  REKLAMA