REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie urlopowe w 2015 roku – stawki (dla różnych grup zawodowych)

Justyna Hek

REKLAMA

Prawo do świadczenia urlopowego mają wszyscy pracownicy zatrudnieni u pracodawcy, który wypłaca tego typu świadczenia. Górna granica świadczenia urlopowego dla określonych grup pracowników ustalana się na podstawie wysokości odpisu podstawowego dla tych grup – można ją odnaleźć w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Warto jednak pamiętać, że pracodawca ma pełne prawo do ustalenia wysokości tego typu świadczenia na poziomie niższym niż tak zwany odpis podstawowy. Jakiego świadczenia urlopowego możemy się spodziewać w 2015 roku?

REKLAMA

Świadczenie urlopowe – co to takiego?

Świadczenie urlopowe to dodatkowe świadczenie wypłacane przez pracodawców pracownikom zatrudnionym na całym etacie, którzy spełnili określone prawnie warunki – korzystali z urlopu wypoczynkowego co najmniej przez czternaście kolejnych dni kalendarzowych. Przeważnie pracownik musi wziąć dziesięć dni urlopu wypoczynkowego aby otrzymać takie świadczenie. Wyjątek stanowią tylko sytuacje, w których w trakcie urlopu wypada święto państwowe lub kościelne, czyli dzień wolny o pracy. Wówczas wlicza się on w sumę dni wolnych. Pracownik ma prawo do otrzymania takiego świadczenia najpóźniej w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu, a więc jeszcze przed nim.

Polecany produkt:  Urlopy wypoczynkowe dla pracowników - PDF

Wysokość świadczenia urlopowego

Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć rocznie kwoty odpisu podstawowego przeznaczonego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych – do wypłacania świadczenia są zobowiązani tylko pracodawcy zatrudniający mniej niż dwudziestu pracowników, aczkolwiek i od tej zasady istnieją wyjątki, wystarczy przedstawić pracownikom informację o niewypłacaniu tego typu świadczenia do stycznia danego roku i świadczenie przestaje obowiązywać. Ogólnie rzecz ujmując wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć 37,5% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia lub 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, jeśli dotyczy to pracownika zatrudnionego do pracy w szczególnie trudnych warunkach. Inną kwotę otrzymają na przykład młodzi pracownicy, którzy zatrudnieni są do przyuczenia zawodowego – 5% w trakcie pierwszego roku nauki i dodatkowo plus 1% za każdy kolejny rok. Jeśli chodzi o pracowników zatrudnionych na niepełnym etacie, wysokość świadczenia powinna być zmniejszana wprost proporcjonalnie do ilości przepracowanych godzin.

Zobacz także: Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn – plany do 2015 roku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na jakiej podstawie oblicza się wysokość świadczenia urlopowego?

Świadczenie to obliczane jest na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzednim albo w jego drugim półroczu, w zależności od tego, kiedy było ono wyższe. Tylko w ten sposób obliczone świadczenie zmniejszane jeszcze proporcjonalnie do czasu pracy jest wolne od podatku. W 2014 roku maksymalne stawki świadczenia urlopowego wynoszą: dla pracownika zatrudnionego na całym etacie 1093 zł, w trudnych warunkach – 1458 zł, na pół etatu 546 zł, w trudnych warunkach 729 zł. Pracownik młodociany w pierwszym roku nauki dostanie 145 zł, w drugim 175 zł, a w trzecim 204 zł.

Polecany produkt:  Samochód w firmie - PDF

Polecany produkt:  Obowiązki pracodawcy na przełomie roku - PDF

Świadczenie urlopowe w 2015 roku

Ze względu na wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce krajowej, w przyszłym roku prawdopodobnie wzrośnie wysokość świadczenia urlopowego, jednak na razie nie wiadomo o ile. Osoby uprawnione do pobierania tego świadczenia nie powinny się martwić, na razie nie są planowane żadne radykalne zmiany w wypłacaniu świadczeń urlopowych.

Zobacz także: Elektroniczne zwolnienia lekarskie od 2015 roku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  REKLAMA

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  Kto decyduje się na budowę domu na zgłoszenie?

  Budowa domu na zgłoszenie. 2,8 tys. domów jednorodzinnych o powierzchni budowy nieprzekraczającej 70 m kw. powstanie w ramach programu "Dom bez formalności”. 

  REKLAMA

  Wakacje kredytowe 2024 - projekt ustawy ustala nowe warunki

  Wakacje kredytowe 2024 - ile kredytów obejmie nowa ustawa przedłużająca wakacje kredytowe? Jak zmieniają się warunki skorzystania z wakacji kredytowych? Ile razy będzie można wstrzymać opłacanie raty kredytowej i przez ile miesięcy?

  Czyste Powietrze. NFOŚiGW zaleca ostrożność przy kupnie pomp ciepła do czasu zmian w programie

  Po 13 czerwca 2024 r. dotacje z Funduszu będzie można otrzymać tylko do pomp będących na specjalnej liście. Ma ona gwarantować, że oferowane urządzenia są zgodne z deklarowanymi parametrami.

  REKLAMA