REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wynagrodzić pracownika za pracę w godzinach nadliczbowych. Poradnik

Justyna Hek
praca, biznes, projekt, młodzi ludzie
praca, biznes, projekt, młodzi ludzie
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Praca w godzinach nadliczbowych to praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy godzin pracy oraz ponad przedłużony dobowy wymiar czasu przeznaczonego na pracę. Kiedy praca w godzinach nadliczbowych powinna być wynagradzana dodatkowym wynagrodzeniem, a kiedy dniem wolnym?

REKLAMA

Kodeks pracy wyraźnie określa kiedy dopuszczalna jest praca w godzinach nadliczbowych, w jakich sytuacjach pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny oraz jak powinny być rozliczane godziny nadliczbowe. Warto pamiętać, że praca w godzinach nadliczbowych nie może być natomiast traktowana jako premia uznaniowa – dodatkowe godziny należy rozliczać jako dodatkowe wynagrodzenie zgodne z ogólnymi zasadami lub ryczałtowo.

Zobacz także: Jak otrzymać zwrot zawieszonej emerytury?

Kiedy można pozwolić na pracę w godzinach nadliczbowych?

REKLAMA

Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna przede wszystkim w sytuacjach prowadzenia akcji ratunkowych lub kiedy konieczne staje się usunięcie awarii. Pozwala się także na wykonywanie godzin nadliczbowych ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy, ale tylko wtedy, gdy nie dotyczy do stanowisk, które są narażone na wysokie natężenia – na przykład hałasu – lub stężenia – na przykład substancji chemicznych –czynników niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia.

Ogólna liczba godzin nadliczbowych przepracowanych w ciągu roku nie powinna przekroczyć 150. Pracodawca sam może określić maksymalną liczbę nadgodzin jeśli nie obejmuje go układ zbiorowy pracy albo nie jest zobowiązany do ustalenia regulaminu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych

Praca w godzinach nadliczbowych oprócz normalnego wynagrodzenia powinna być nagradzana także dodatkami. 100% wysokości wynagrodzenia przyznanego jako dodatek należy się pracownikowi za godziny nadliczbowe za pracę w nocy, w niedziele i święta – jeśli nie są to obowiązkowe dla pracownika dni pracujące – a także w dniach wolnych od pracy, które zostały przyznane w zamian za pracę w niedziele lub święta. Dodatkowe 50% wynagrodzenia pracownik powinien otrzymać za wszystkie godziny nadliczbowe przepracowane w innych okolicznościach niż wymienione powyżej.

Zobacz także:  Zwolnienie lekarskie (L4) a praca w drugiej firmie

Czas wolny za pracę w godzinach nadliczbowych

Artykuł 151 Kodeksu pracy określa, że na pisemną prośbę pracownika pracodawca może udzielić czasu wolnego od pracy w takim samym wymiarze jak ilość godzin nadliczbowych. Możliwe jest również udzielenie czasu wolnego od pracy bez wcześniejszego wniosku pracownika – wówczas na przyznanie godzin wolnych pracodawca ma czas do końca danego okresu rozliczeniowego a liczba godzin wolnych powinna być o połowę wyższa niż liczba godzin przepracowanych w wymiarze nadliczbowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

REKLAMA

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

25%-45% oszczędności na ogrzewaniu w sezonie grzewczym: Pompa ciepła współpracująca z piecem na pellet lub kominkiem na drewno

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

REKLAMA

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

REKLAMA