REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rachunek za gaz – opłaty zaliczkowe i prognozowane

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Justyna Hek
Gaz.
Gaz.

REKLAMA

REKLAMA

Rachunki za gaz, które otrzymuje konsument zawierają informację o wysokości nie tylko opłat za sam gaz, lecz także między innymi za usługę przesyłu gazu. Warto wiedzieć, że często gaz rozlicza się na podstawie tak zwanych opłat zaliczkowych lub opłat prognozowanych. Jak obliczane są opłaty zaliczkowe? W jaki sposób weryfikuje się rzeczywiste zużycie gazu?

Rachunek za gaz – co przedsiębiorstwo gazowe uwzględnia na rachunku?

Na rachunku za gaz, który otrzymuje każdy z konsumentów wyszczególnione są poszczególne pozycje: opłata za gaz – oblicza się ją na podstawie iloczynu ceny gazu i ilości gazu zużytego przez danego odbiorcę, opłata stała i zmienna za usługę sieciową – opłata stała to iloczyn stawki stałej i ilości miesięcy w danym okresie rozliczeniowym, zaś opłata zmienna to iloczyn stawki zmiennej i ilości gazu wykorzystanego przez konsumenta oraz opłata abonamentowa tworzona na podstawie iloczynu miesięcznej stawki opłaty i liczby miesięcy w danym okresie rozliczeniowym. Ze względu na obowiązujące przepisy możliwe jest rozliczanie gazu na zasadzie tak zwanych opłat zaliczkowych lub opłat prognozowanych.

REKLAMA

Zobacz także: W jaki sposób zmienić sprzedawcę gazu?

Opłaty zaliczkowe i prognozowane – definicja

REKLAMA

Opłaty zaliczkowe i prognozowane to opłaty wnoszone przez konsumentów zgodnie z określonym harmonogramem – na przykład co dwa miesiące – przez cały okres rozliczeniowy wynoszący z założenia dwanaście miesięcy w wysokości, która została oszacowana na podstawie ilości zużytego gazu w poprzednim analogicznym okresie. Oznacza to, że przedsiębiorstwo energetyczne szacunkowo oblicza ile gazu zużyliśmy w poprzednim roku w marcu i przyjmuje od nas opłatę adekwatną do tego zużycia w marcu obecnego roku.

Pod koniec całego okresu rozliczeniowego na podstawie odczytu gazomierza ustala się, czy wpłacone opłaty zaliczkowe są równe rzeczywistemu zużyciu. Jeśli okazuje się, że są niższe niż prognozowane mamy do czynienia z nadpłatą, jeśli wyższe – z niedopłatą. Nadpłata przechodzi na kolejny okres rozliczeniowy i tym samym pierwszy rachunek jest wówczas niższy, zaś niedopłatę należy uregulować. 

Zobacz także: Co powinna zawierać umowa na dostarczenie gazu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Taryfa opłat za gaz

Na rachunku z przedsiębiorstwa konsument znajdzie również wyszczególnione taryfy opłat za gaz – zbiór cen i stawek opłat oraz określonych warunków stosowania tych opłat, które zostały wprowadzone i obowiązują w danym przedsiębiorstwie energetycznym. Taryfy opłat poszczególnych sprzedawców powinny być dostępne do publicznego wglądu, wobec tego każdy konsument ma prawo wybrać najbardziej odpowiadającego mu dostawcę i/lub sprzedawcę gazu.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA