Zmiany w OFE od kwietnia 2014 roku
REKLAMA
REKLAMA
Co zmieni się w od kwietnia 2014 roku?
Od 1 kwietnia 2014 roku ubezpieczeni w ZUS-ie mają prawo wyboru, gdzie będzie kierowana część ich składek na ubezpieczenie emerytalne – pierwszy raz przekserowanie to zgodnie z deklaracjami złożonymi przez ubezpieczonych, nastąpi do w lipcu tego roku. Obecnie stawka ubezpieczenia emerytalnego wynosi 19,52% podstawy wymiaru tej składki. Do stycznia 2014 roku 3,1% podstawy wymiaru składki odprowadzano do Otwartego Funduszu Emerytalnego – OFE, a 4,2% podstawy wymiaru składki ZUS zapisywał na specjalnym subkoncie. W lutym zostało to proporcjonalnie zmienione, wobec tego obecnie do OFE odprowadzane jest 2,92% podstawy składki, a na subkonto 4,38%. Jeżeli ubezpieczony zrezygnuje z przekazywania części składek do OFE, całość, czyli 7,3% znajdzie się na subkoncie w ZUS-ie. Zmiana ta powoduje, że oszczędzanie w OFE przestaje być obowiązkowe.
REKLAMA
Kiedy należy podjąć decyzję o OFE?
Ubezpieczony ma trzy miesiące od momentu podjęcia pracy na zdecydowanie, którą formę oszczędzania wybiera. Osoby obecnie pracujące mają czas od 1 kwietnia do 31 lipca na decyzję. Później będzie można ją zmienić dopiero za dwa lata. Następne migracje z ZUS-u do OFE staną się możliwe systematycznie co cztery lata, w takim samym terminie jak obecnie, dzięki tak zwanemu „okienku transferowemu”.
Jeżeli ubezpieczony wyraża chęć przekazywania całości składek do ZUS-u, nie ma obowiązku składania żadnych oświadczeń. Jeżeli jednak wybiera ZUS i OFE, musi je złożyć.
Jakie oświadczenie trzeba złożyć, aby nadal oszczędzać w OFE?
Aby nadal oszczędzać w OFE, należy złożyć „Oświadczenie członka otwartego funduszu emerytalnego o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego oraz o zapoznaniu się z informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego oraz informacją dotyczącą otwartych funduszy emerytalnych”, które można znaleźć we wszystkich placówkach ZUS oraz na stronach internetowych pue.zus.pl, www.zus.pl/reformaOFE, na stronach Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, a także stronie Komisji Nadzoru Finansowego. Po wypełnieniu oświadczenia składa się je osobiście w placówce ZUS lub w urzędomacie, wysyła drogą pocztową albo drogą internetową przez platformę usług elektronicznych.
Zobacz też: OFE – Otwarte Fundusze Emerytalne
Zobacz też: Jak OFE będzie wypłacać emerytury?
Zobacz też: OFE – krótki przewodnik po najważniejszych zagadnieniach
REKLAMA
REKLAMA