Losowanie OFE – do kiedy mamy czas
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązkowemu ubezpieczeniu podlegają osoby fizyczne, którym przysługuje ubezpieczenie emerytalne, urodzone po 31 grudnia 1968 roku. Do funduszu muszą przystąpić również pracujące osoby małoletnie.
REKLAMA
Ile mamy czasu na zgłoszenie?
Żeby uniknąć losowania OFE musimy wybrać w ciągu 7 dni od momentu rozpoczęcia pierwszej pracy. Jeśli nie zdążymy tego zrobić ZUS wyśle do nas pocztą przypomnienie o takiej konieczności. ZUS powinien przysłać wezwanie na piśmie do 10 stycznia (jednak jeśli jednak od dnia otrzymania pisma do dnia losowania, czyli 31 stycznia pozostało mniej niż 30 dni, wtedy mamy czas do 10 lipca) i do 10 lipca (bieg terminów działa tak samo, jeśli od dnia otrzymania pisma do dnia losowania, czyli 31 lipca pozostało mniej niż 30 dni, wtedy mamy czas do 10 stycznia). W zasadzie dzięki temu otrzymujemy drugą szansę na samodzielny wybór OFE.
Zobacz także: Kantory internetowe zyskują na popularności
REKLAMA
Jeśli w pomimo wezwania przez ZUS do wyboru OFE nie zrobimy tego, weźmiemy udział w losowaniu. Do losowania typowane są fundusze, których stopa zwrotu jest wyższa niż średnia ważona stopu zwrotu w dwóch ostatnich okresach rozliczeniowych. Dodatkowo aktywa takiego funduszu nie mogą przekraczać 10% netto wszystkich OFE, tutaj brany pod uwagę jest koniec drugiego okresu rozliczeniowego z minionego roku. Jeśli warunki te nie zostaną spełnione przez żadne OFE, to ZUS ogranicza kryterium czasowe do jednego miesiąca.
Losowanie jest jednoznaczne z podpisaniem umowy z OFE i traktowane jest jako pełny w nim udział. Dodatkowo w każdym OFE musi być taka sama liczba członków, dlatego do każdego z nich losowana jest taka sama liczba potencjalnych uczestników.
Co zrobić, żeby zmienić wylosowane OFE?
Na szczęście istnieje możliwość zmienienia OFE, jedyne co trzeba zrobić to wypełnić formularz zmiany OFE lub skontaktować się pracownikiem interesującego nas OFE. Bezpłatnej zmiany funduszu możemy dokonać pod dwóch latach uczestnictwa w nim. Jeśli jednak chcemy zrobić to wcześniej to trzeba niestety liczyć się z kosztami. W przypadku uczestnictwa w OFE w pierwszym roku zapłacimy 160 zł, natomiast w ciągu drugiego roku uczestnictwa będzie to kwota 80 zł.
Zobacz także: 5 sposobów na oszczędności w 2013 roku
REKLAMA
REKLAMA