REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co można odliczać od podatku? Rodzaje ulg obowiązujących w 2014 r.

Justyna Hek
finanse, pieniądze Fot. Fotolia
finanse, pieniądze Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W 2014 roku nadal można uzyskać ulgę remontową – chociaż na ściśle określonych zasadach, ulgę internetową – na zaostrzonych warunkach oraz ulgę rehabilitacyjną, która pozostaje bez zmian. Dodatkowo warto wiedzieć, że zwiększona została ulga prorodzinna. Kto i kiedy może uzyskać odliczenie od podatku? Jaki PIT należy wypełnić aby otrzymać zwrot podatku?

REKLAMA

Ulga internetowa – zaostrzone warunki odliczania od podatku

Od tego roku zmienione zostały przepisy dotyczące możliwości odliczania internetu od podatku. Osoby, które dotychczas korzystały z ulgi podatkowej na internet nie będą mogły dłużej z niej korzystać. Prawo do odliczenia otrzymają tylko ludzie rozpoczynający swoją przygodę z internetem – będą oni mieli możliwość odliczenia od dochodu przez dwa kolejne lata wydatków przeznaczonych na ten cel. Co ważne, osoby wynajmujące mieszkania nie mają prawa do skorzystania z tej ulgi. Podstawę do rozliczenia stanowi dokument, w którym znajdują się informacje o osobie sprzedającej, kupującej, cenie i rodzaju kupowanej usługi. Bez zmian pozostaje jedynie wysokość odpisu wynosząca 760 zł.

Zobacz też:  Jak rozliczyć się przez Internet?

Zobacz też: Podatek od kupna auta – kiedy trzeba go płacić?

Zobacz też: Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) – co to takiego?

Ulga remontowa – co można odliczyć?

Najbardziej radykalnie zostały zmienione zasady odnoszące się do ulgi remontowej. Obecnie o możliwość odliczenia od podatku niektórych materiałów budowlanych mają prawo ubiegać się osoby, które nie ukończyły 36. lat i spełniają określone ustawowo warunki – chcą wybudować dom o powierzchni nie większej niż 100 m2 lub mieszkanie o powierzchni do 75 m2, nie posiadają na własność lub współwłasność innych nieruchomości mieszkalnych oraz otrzymały pozwolenie na budowę już w 2014 roku. Granica wieku zawsze dotyczy młodszego z małżonków. Warto pamiętać, że całkowicie zniesiono ulgę przeznaczoną na remont lokali mieszkalnych, obecnie ulga dotyczy tylko budowania nowych lokali. Aby otrzymać zwrot podatku należy wypełnić formularz VZM-1, ponieważ ulgi remontowej nie rozlicza się wraz z PIT-em.

Ulga rehabilitacyjna

Ulga rehabilitacyjna pozostaje bez zmian w stosunku do lat ubiegłych – nadal mogą się o nią ubiegać osoby niepełnosprawne lub podatnicy utrzymujący osobę niepełnosprawną o ile dochód niepełnosprawnego nie przekroczy 9 120 zł rocznie. Dodatkowo osoby te mają prawo do odliczenia tak zwanych wydatków limitowanych, na przykład utrzymania psa przewodnika, używania specjalnego samochodu osobowego i wydatków nielimitowanych – przystosowanie mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej lub płatną rehabilitację.

Ulga dla honorowych krwiodawców – możliwość odliczenia od podatku

Na swoją ulgę mogą także liczyć honorowi krwiodawcy – ilość oddanej krwi lub jej składników wyrażone w litrach mnoży się przez 130 zł aby otrzymać kwotę należącą się podatnikowi. Warunkiem jest jednak uzyskanie dochodu wynoszącego poniżej 60 017 zł rocznie.

Ulga prorodzinna

Ulga prorodzinna pozwala na uzyskanie zwrotu w wysokości 1112,04 zł na jedno dziecko, plus 50% od tej kwoty za trzecie dziecko – 1668,06 zł, a za czwarte i następne 200% tej kwoty – 2224,08 zł. Próg uprawniający do ulgi został zmniejszony ze 112 tys. zł do 56 tys. zł dochodów rocznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA