REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłki chorobowe w 2015 roku

Justyna Hek

REKLAMA

Zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach społecznych z ubezpieczenia w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw jeżeli ubezpieczony będzie miał zagwarantowaną minimalną podstawę wysokości zasiłku chorobowego nawet gdy otrzymują minimalne wynagrodzenie. Co jeszcze zmieni się w kwestii zasiłków chorobowych od 2015 roku?

Kiedy ubezpieczony nabywa prawa do zasiłku?

REKLAMA

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonym, którzy posiadają ubezpieczenie chorobowe przez trzydzieści dni w sposób nieprzerwany – w sytuacji, gdy podlegają ubezpieczeniu obowiązkowo, lub przez dziewięćdziesiąt dni w sposób nieprzerwany – jeśli są ubezpieczeni dobrowolnie. Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje wtedy, gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem, który wydarzył się w pracy albo w drodze do niej. Prawo to posiadają absolwenci szkół lub szkół wyższych objęci ubezpieczeniem chorobowym w ciągu dziewięćdziesięciu dni od momentu uzyskania dyplomu, osoby ubezpieczone obowiązkowo posiadające co najmniej dziesięć lat obowiązkowe ubezpieczenie oraz posłowie i senatorowie, którzy przystąpią do ubezpieczenia chorobowego w ciągu dziewięćdziesięciu dni od zakończenia kadencji.

REKLAMA

Do okresów, które wliczają się do ubezpieczenia chorobowego zalicza się wszystkie okresy z ubezpieczeniem o ile przerwa pomiędzy nimi nie była dłuższa niż trzydzieści dni – nie dotyczy to urlopów wychowawczych, bezpłatnych i czasu czynnej służby wojskowej.

Kiedy ubezpieczony nie ma prawa do zasiłku?

Zasiłek chorobowy nie przysługuje ubezpieczonym, którzy posiadają prawo do wynagrodzenia w trakcie okresów niezdolności do pracy albo przebywają na urlopie bezpłatnym, wychowawczym, w areszcie lub w więzieniu. Wyjątki zdarzają się w sytuacji, gdy osoba skierowana do odbycia kary wykonuje odpłatnie pracę i posiada ubezpieczenie chorobowe. Do zasiłku nie mają prawa także pracownicy, którzy ze względu na nosicielstwo chorób zakaźnych nie przyjęli innego stanowiska zaproponowanego przez pracodawcę oraz ci, których niedyspozycja jest wynikiem umyślnego działania – przestępstwa albo wykroczenia. Osoby ubezpieczone będące pod wpływem alkoholu w momencie wypadku nie otrzymają zasiłku za pierwsze pięć dni niezdolności do pracy.

Zobacz też: Elektroniczne zwolnienia lekarskie od 2015 roku

Ile wynosi zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy równy jest 80% podstawy wymiaru zasiłku. Jeżeli zasiłek dotyczy okresu, w którym chory przebywał w szpitalu, zostaje obniżony do 70% . Podstawowe 80% przysługuje wyłącznie osobom po pięćdziesiątym roku życia przebywającym w szpitalu od piętnastu do trzydziestu trzech dni w roku. Na 100% podstawy wymiaru zasiłku mogą liczyć kobiety w ciąży, osoby, które uległy wypadkowi w pracy lub w drodze do pracy oraz osoby, które poddały się badaniom przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek lub narządów lub zabiegom ich pobrania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany w 2015 roku

Zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw, w przypadku gdy ubezpieczony będzie opłacał składkę wyższą niż najniższa, za podstawę wymiaru zasiłku dla pierwszych trzydziestu dni ubezpieczenia przyjęta zostanie najniższa składka, a po upływie tych trzydziestu dni podstawę stanowić będzie suma najniższej podstawy i kwota wynosząca 1/12 kwot nadwyżek ponad najniższą stawkę za każdy kolejny miesiąc ubezpieczenia – mówiąc najprościej, propozycja jest korzystniejsza dla ubezpieczonego niż obecnie działająca ustawa.

Zobacz też:  Leki refundowane w 2014 roku

Zobacz też:  Wynagrodzenie chorobowe po urlopie wychowawczym

Zobacz też:  Zwolnienie lekarskie (L4) a praca w drugiej firmie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

REKLAMA

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

REKLAMA

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

REKLAMA