Zasiłki chorobowe w 2015 roku
REKLAMA
Kiedy ubezpieczony nabywa prawa do zasiłku?
REKLAMA
Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonym, którzy posiadają ubezpieczenie chorobowe przez trzydzieści dni w sposób nieprzerwany – w sytuacji, gdy podlegają ubezpieczeniu obowiązkowo, lub przez dziewięćdziesiąt dni w sposób nieprzerwany – jeśli są ubezpieczeni dobrowolnie. Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje wtedy, gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem, który wydarzył się w pracy albo w drodze do niej. Prawo to posiadają absolwenci szkół lub szkół wyższych objęci ubezpieczeniem chorobowym w ciągu dziewięćdziesięciu dni od momentu uzyskania dyplomu, osoby ubezpieczone obowiązkowo posiadające co najmniej dziesięć lat obowiązkowe ubezpieczenie oraz posłowie i senatorowie, którzy przystąpią do ubezpieczenia chorobowego w ciągu dziewięćdziesięciu dni od zakończenia kadencji.
REKLAMA
Do okresów, które wliczają się do ubezpieczenia chorobowego zalicza się wszystkie okresy z ubezpieczeniem o ile przerwa pomiędzy nimi nie była dłuższa niż trzydzieści dni – nie dotyczy to urlopów wychowawczych, bezpłatnych i czasu czynnej służby wojskowej.
Kiedy ubezpieczony nie ma prawa do zasiłku?
Zasiłek chorobowy nie przysługuje ubezpieczonym, którzy posiadają prawo do wynagrodzenia w trakcie okresów niezdolności do pracy albo przebywają na urlopie bezpłatnym, wychowawczym, w areszcie lub w więzieniu. Wyjątki zdarzają się w sytuacji, gdy osoba skierowana do odbycia kary wykonuje odpłatnie pracę i posiada ubezpieczenie chorobowe. Do zasiłku nie mają prawa także pracownicy, którzy ze względu na nosicielstwo chorób zakaźnych nie przyjęli innego stanowiska zaproponowanego przez pracodawcę oraz ci, których niedyspozycja jest wynikiem umyślnego działania – przestępstwa albo wykroczenia. Osoby ubezpieczone będące pod wpływem alkoholu w momencie wypadku nie otrzymają zasiłku za pierwsze pięć dni niezdolności do pracy.
Zobacz też: Elektroniczne zwolnienia lekarskie od 2015 roku
Ile wynosi zasiłek chorobowy?
Zasiłek chorobowy równy jest 80% podstawy wymiaru zasiłku. Jeżeli zasiłek dotyczy okresu, w którym chory przebywał w szpitalu, zostaje obniżony do 70% . Podstawowe 80% przysługuje wyłącznie osobom po pięćdziesiątym roku życia przebywającym w szpitalu od piętnastu do trzydziestu trzech dni w roku. Na 100% podstawy wymiaru zasiłku mogą liczyć kobiety w ciąży, osoby, które uległy wypadkowi w pracy lub w drodze do pracy oraz osoby, które poddały się badaniom przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek lub narządów lub zabiegom ich pobrania.
Zmiany w 2015 roku
Zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw, w przypadku gdy ubezpieczony będzie opłacał składkę wyższą niż najniższa, za podstawę wymiaru zasiłku dla pierwszych trzydziestu dni ubezpieczenia przyjęta zostanie najniższa składka, a po upływie tych trzydziestu dni podstawę stanowić będzie suma najniższej podstawy i kwota wynosząca 1/12 kwot nadwyżek ponad najniższą stawkę za każdy kolejny miesiąc ubezpieczenia – mówiąc najprościej, propozycja jest korzystniejsza dla ubezpieczonego niż obecnie działająca ustawa.
Zobacz też: Leki refundowane w 2014 roku
Zobacz też: Wynagrodzenie chorobowe po urlopie wychowawczym
Zobacz też: Zwolnienie lekarskie (L4) a praca w drugiej firmie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.