REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn – plany do 2015 roku

Justyna Hek

REKLAMA

Zgodnie z ustawą z 11 maja 2012 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i niektórych innych ustaw, wiek emerytalny od stycznia 2013 roku jest stopniowo podwyższany. Ostatecznie ma zostać zrównany pod względem płci do 67 lat dla kobiet i dla mężczyzn. Ile będzie wynosił wiek emerytalny w 2015 roku?

REKLAMA

Zgodnie z ustawą z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wiek emerytalny kobiet i mężczyzn jest zrównany i wynosi 67 lat. Za wiek emerytalny uznaje się wiek pozwalający na porzucenie pracy zarobkowej i przejście na spokojną emeryturę. Warto wiedzieć, że proces podwyższania wieku emerytalnego obecnie obejmuje kobiety urodzone po 31. grudnia 1952 roku i mężczyzn urodzonych po 31. grudnia 1947 roku.

Zobacz też: Jak otrzymać zwrot zawieszonej emerytury?

Stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn

Ogólnie rzecz ujmując proces stopniowego podwyższania wieku emerytalnego dla obu płci ma sprawić, że dojdziemy do momentu, w którym przejść na emeryturę będzie można dopiero w wieku 67 lat bez względu na płeć. Według tabel regulujących sposób podwyższania wieku emerytalnego moment ten powinien dla mężczyzn nastąpić w roku 2020, a dla kobiet dopiero w roku 2040. Obawiać nie musiały się osoby przechodzące na emeryturę w 2012 roku, ponieważ obejmowały je jeszcze stare zasady zakładające granicę wieku emerytalnego dla kobiet na 60 lat, a dla mężczyzn na 65 lat. W 2015 roku na emeryturę będą mogli odejść mężczyźni urodzeni w czasie od 1 lipca 1949 roku do 30 września 1949 roku, czyli tacy, którzy ukończą wówczas 65 lat i siedem miesięcy oraz kobiety urodzone w okresie od 1 lipca 1954 roku do 30 września 1954 roku – gdy osiągnął 60 rok życia i siedem miesięcy.

Wiek emerytalny w innych krajach świata

Dla porównania zrównany wiek emerytalny wynoszący także 67 lat wprowadziły lub planują wprowadzić Szwecja, Dania, Norwegia, Hiszpania, Holandia, Niemcy czy Islandia. Najwyższy wiek emerytalny w Europie przyjęła Finlandia – 68 lat, chociaż we Włoszech jest w planach podniesienie go aż do 70 lat. Jeśli Włochom się to uda, zrównają się z liderem w tej kategorii na świecie – z Japonią. Najniższy wiek emerytalny funkcjonuje w krajach Europy wschodniej, w Rosji, na Białorusi, na Ukrainie oraz w Uzbekistanie i wynosi on 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet, ale to także już się zmienia.

Zobacz też: Jak OFE będzie wypłacać emerytury?

Dlaczego wzrasta wiek emerytalny kobiet i mężczyzn?

Motywacją dla zrównywania i tym samym podwyższania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest między innymi dysproporcja pomiędzy liczbą osób w wieku emerytalnym a w wieku produkcyjnym. Dłuższa praca ma umożliwić także zgromadzenie większego kapitału na funduszach emerytalnych. Często przywołuje się również argument porównujący nas do innych krajów europejskich – Polska jest jednym z ostatnich krajów należących do Unii Europejskiej, który nie podniósł powszechnego wieku emerytalnego do pułapu przynajmniej 65 lat.

Zobacz też: Emerytury dla żołnierzy zawodowych. Poradnik

Zobacz też: Jak odkładać na dodatkową emeryturę?

Zobacz też: Czy częste chodzenie na zwolnienia ma wpływ na wysokość emerytury?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA