REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn – plany do 2015 roku

Justyna Hek

REKLAMA

Zgodnie z ustawą z 11 maja 2012 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i niektórych innych ustaw, wiek emerytalny od stycznia 2013 roku jest stopniowo podwyższany. Ostatecznie ma zostać zrównany pod względem płci do 67 lat dla kobiet i dla mężczyzn. Ile będzie wynosił wiek emerytalny w 2015 roku?

REKLAMA

Zgodnie z ustawą z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wiek emerytalny kobiet i mężczyzn jest zrównany i wynosi 67 lat. Za wiek emerytalny uznaje się wiek pozwalający na porzucenie pracy zarobkowej i przejście na spokojną emeryturę. Warto wiedzieć, że proces podwyższania wieku emerytalnego obecnie obejmuje kobiety urodzone po 31. grudnia 1952 roku i mężczyzn urodzonych po 31. grudnia 1947 roku.

Zobacz też: Jak otrzymać zwrot zawieszonej emerytury?

Stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn

Ogólnie rzecz ujmując proces stopniowego podwyższania wieku emerytalnego dla obu płci ma sprawić, że dojdziemy do momentu, w którym przejść na emeryturę będzie można dopiero w wieku 67 lat bez względu na płeć. Według tabel regulujących sposób podwyższania wieku emerytalnego moment ten powinien dla mężczyzn nastąpić w roku 2020, a dla kobiet dopiero w roku 2040. Obawiać nie musiały się osoby przechodzące na emeryturę w 2012 roku, ponieważ obejmowały je jeszcze stare zasady zakładające granicę wieku emerytalnego dla kobiet na 60 lat, a dla mężczyzn na 65 lat. W 2015 roku na emeryturę będą mogli odejść mężczyźni urodzeni w czasie od 1 lipca 1949 roku do 30 września 1949 roku, czyli tacy, którzy ukończą wówczas 65 lat i siedem miesięcy oraz kobiety urodzone w okresie od 1 lipca 1954 roku do 30 września 1954 roku – gdy osiągnął 60 rok życia i siedem miesięcy.

Wiek emerytalny w innych krajach świata

Dla porównania zrównany wiek emerytalny wynoszący także 67 lat wprowadziły lub planują wprowadzić Szwecja, Dania, Norwegia, Hiszpania, Holandia, Niemcy czy Islandia. Najwyższy wiek emerytalny w Europie przyjęła Finlandia – 68 lat, chociaż we Włoszech jest w planach podniesienie go aż do 70 lat. Jeśli Włochom się to uda, zrównają się z liderem w tej kategorii na świecie – z Japonią. Najniższy wiek emerytalny funkcjonuje w krajach Europy wschodniej, w Rosji, na Białorusi, na Ukrainie oraz w Uzbekistanie i wynosi on 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet, ale to także już się zmienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak OFE będzie wypłacać emerytury?

Dlaczego wzrasta wiek emerytalny kobiet i mężczyzn?

Motywacją dla zrównywania i tym samym podwyższania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest między innymi dysproporcja pomiędzy liczbą osób w wieku emerytalnym a w wieku produkcyjnym. Dłuższa praca ma umożliwić także zgromadzenie większego kapitału na funduszach emerytalnych. Często przywołuje się również argument porównujący nas do innych krajów europejskich – Polska jest jednym z ostatnich krajów należących do Unii Europejskiej, który nie podniósł powszechnego wieku emerytalnego do pułapu przynajmniej 65 lat.

Zobacz też: Emerytury dla żołnierzy zawodowych. Poradnik

Zobacz też: Jak odkładać na dodatkową emeryturę?

Zobacz też: Czy częste chodzenie na zwolnienia ma wpływ na wysokość emerytury?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA