REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co nam grozi, kiedy złożymy PIT po terminie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Justyna Hek
Finanse. Fot. Fotolia
Finanse. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co roku termin złożenia rocznej deklaracji podatkowej – PIT mija o północy 30. kwietnia. Jeśli ktoś decyduje się na wysłanie deklaracji drogą internetową, może to zrobić tak naprawdę nawet w ostatniej chwili. Tym, którzy wolą tradycyjny sposób zaleca się szybszą wizytę w urzędzie skarbowym. Co stanie się, gdy z różnych przyczyn PIT nie zostanie przekazany w terminie?

W jaki sposób można złożyć PIT?

Do 30. kwietnia do północy każdy podatnik ma czas na złożenie PIT-u. Możemy to zrobić zarówno drogą internetową, jak i osobiście lub przez pocztę. Droga internetowa pozwala na szybkie i sprawne wypełnienie deklaracji oraz przesłanie jej do wybranego urzędu skarbowego. Należy jedynie pamiętać o zachowaniu urzędowego poświadczenia odbioru – ten dokument potwierdzi, że PIT został złożony w terminie. Warto także wziąć pod uwagę możliwość awarii systemu internetowego, która nie zwolni nas z konieczności zapłacenia kary za niezłożenie deklaracji w określonym czasie. W przypadku przesłania formularza Pocztą Polską, liczy się data nadania, a nie dostarczenia przesyłki, wobec tego można to zrobić jeszcze w ostatnim dniu. Nieco inaczej wygląda kwestia przesyłki kurierskiej, tutaj istotny jest moment dostarczenia, wobec tego lepiej nie odkładać tej kwestii na ostatnią chwilę.

REKLAMA

Jakie sankcje grożą tym, którzy złożą PIT po terminie?

Jeżeli z jakichś przyczyn nie zdążymy ze złożeniem PIT-u w terminie, powinniśmy się przygotować przede wszystkim na sankcje finansowe. Kara wynosi od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej płacy minimalnej, która w tym roku stanowi kwotę 1680 zł brutto. Przeważnie spóźnialskich czeka mandat w wysokości kilkuset złotych nałożony przez urzędników urzędów skarbowych. Wysokość takiego mandatu nie może przekroczyć dwukrotności płacy minimalnej brutto. Dużo wyższe kary przewiduje się dla osób, które w ogóle nie złożą deklaracji podatkowych, ponieważ niejednokrotnie traktuje się to jako przestępstwo skarbowe. Wówczas obowiązuje stawka dzienna, którą ustala sąd. On decyduje także o ilości stawek dziennych. Warto wiedzieć, że ilość ta nie może być mniejsza niż 10 i większa niż 720, a kwota waha się od jednej trzydziestej minimalnego wynagrodzenia brutto do czterystakrotności minimalnej stawki dziennej. Kary spotkają także tych, którzy nie wykazali w swojej deklaracji części dochodów lub zawyżą koszt uzyskania przychodu.

Co się stanie, jeżeli nie zapłacimy podatku w terminie?

Warto pamiętać, że konsekwencje poniosą również osoby, które nie zapłacą podatku w terminie – obowiązywać ich będą odsetki. Jedynym sposobem na uniknięcie konieczności płacenia kary za złożenie deklaracji po terminie, może być przesłanie jej wraz z tak zwanym czynnym żalem, czyli pismem wyjaśniającym dlaczego doszło do spóźnienia. W innej sytuacji karę trzeba będzie zapłacić.

Zobacz też: Zmiany w OFE od kwietnia 2014 roku

Zobacz też: Co można odliczać od podatku? Rodzaje ulg obowiązujących w 2014 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Co nam może grozić, kiedy zgubimy kartę płatniczą?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

REKLAMA