REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co nam grozi, kiedy złożymy PIT po terminie?

Justyna Hek
Finanse. Fot. Fotolia
Finanse. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co roku termin złożenia rocznej deklaracji podatkowej – PIT mija o północy 30. kwietnia. Jeśli ktoś decyduje się na wysłanie deklaracji drogą internetową, może to zrobić tak naprawdę nawet w ostatniej chwili. Tym, którzy wolą tradycyjny sposób zaleca się szybszą wizytę w urzędzie skarbowym. Co stanie się, gdy z różnych przyczyn PIT nie zostanie przekazany w terminie?

W jaki sposób można złożyć PIT?

Do 30. kwietnia do północy każdy podatnik ma czas na złożenie PIT-u. Możemy to zrobić zarówno drogą internetową, jak i osobiście lub przez pocztę. Droga internetowa pozwala na szybkie i sprawne wypełnienie deklaracji oraz przesłanie jej do wybranego urzędu skarbowego. Należy jedynie pamiętać o zachowaniu urzędowego poświadczenia odbioru – ten dokument potwierdzi, że PIT został złożony w terminie. Warto także wziąć pod uwagę możliwość awarii systemu internetowego, która nie zwolni nas z konieczności zapłacenia kary za niezłożenie deklaracji w określonym czasie. W przypadku przesłania formularza Pocztą Polską, liczy się data nadania, a nie dostarczenia przesyłki, wobec tego można to zrobić jeszcze w ostatnim dniu. Nieco inaczej wygląda kwestia przesyłki kurierskiej, tutaj istotny jest moment dostarczenia, wobec tego lepiej nie odkładać tej kwestii na ostatnią chwilę.

REKLAMA

Jakie sankcje grożą tym, którzy złożą PIT po terminie?

Jeżeli z jakichś przyczyn nie zdążymy ze złożeniem PIT-u w terminie, powinniśmy się przygotować przede wszystkim na sankcje finansowe. Kara wynosi od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej płacy minimalnej, która w tym roku stanowi kwotę 1680 zł brutto. Przeważnie spóźnialskich czeka mandat w wysokości kilkuset złotych nałożony przez urzędników urzędów skarbowych. Wysokość takiego mandatu nie może przekroczyć dwukrotności płacy minimalnej brutto. Dużo wyższe kary przewiduje się dla osób, które w ogóle nie złożą deklaracji podatkowych, ponieważ niejednokrotnie traktuje się to jako przestępstwo skarbowe. Wówczas obowiązuje stawka dzienna, którą ustala sąd. On decyduje także o ilości stawek dziennych. Warto wiedzieć, że ilość ta nie może być mniejsza niż 10 i większa niż 720, a kwota waha się od jednej trzydziestej minimalnego wynagrodzenia brutto do czterystakrotności minimalnej stawki dziennej. Kary spotkają także tych, którzy nie wykazali w swojej deklaracji części dochodów lub zawyżą koszt uzyskania przychodu.

Co się stanie, jeżeli nie zapłacimy podatku w terminie?

Warto pamiętać, że konsekwencje poniosą również osoby, które nie zapłacą podatku w terminie – obowiązywać ich będą odsetki. Jedynym sposobem na uniknięcie konieczności płacenia kary za złożenie deklaracji po terminie, może być przesłanie jej wraz z tak zwanym czynnym żalem, czyli pismem wyjaśniającym dlaczego doszło do spóźnienia. W innej sytuacji karę trzeba będzie zapłacić.

Zobacz też: Zmiany w OFE od kwietnia 2014 roku

Zobacz też: Co można odliczać od podatku? Rodzaje ulg obowiązujących w 2014 r.

Zobacz też: Co nam może grozić, kiedy zgubimy kartę płatniczą?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA