REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie będą finanse Polaków w 2014 roku

Oszczędności, finanse. Fot. Fotolia
Oszczędności, finanse. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polacy optymistycznie oceniają swoje finanse w 2014 roku. A wszystko dzięki poprawiającej się sytuacji gospodarczej i rosnących ambicjach naszych rodaków. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadają, jak uporządkować wiosenny budżet na wiosnę, by zredukować zbędne wydatki i zwiększyć szanse na realizację marzeń.

REKLAMA

Krok 1: Finansowy rachunek sumienia

Porządkowanie domowego budżetu warto zacząć od przeanalizowania dotychczasowych wydatków. Choć działanie to wymaga wytrwałości i zaangażowania, przynosi dobre i długotrwałe efekty – Taką analizę można przeprowadzić przy użyciu kartki i ołówka lub arkusza kalkulacyjnegopodpowiada Jarosław Sadowski, ekspert Expander Advisors, Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).

W jednym dokumencie należy skrupulatnie zapisywać wszystkie miesięczne wydatki, zarówno te stałe, jak rachunki czy raty kredytów, jak i te dotyczące np. rozrywek, które możemy modyfikować. Posiadając takie zestawienie, będziemy mogli ocenić ile pieniędzy nam zostaje i ewentualnie zastanowić się, które z wydatków można zmniejszyć – mówi ekspert Expander Advisors, ZFDF.

Krok 2: Odkurzanie portfela

REKLAMA

Kolejnym etapem „porządków” powinno być bliższe przyjrzenie się posiadanym produktom bankowym. Jak podaje NBP, w połowie zeszłego roku na polskim rynku było ponad 34,4 mln kart płatniczych oraz ponad 6 mln kart kredytowych. Statystycznie każdy Polak posiadał więc przynajmniej jedną z nich. Tymczasem prawie co czwarty deklaruje, że o ile posiada tego typu plastikowy środek płatniczy, to z niego nie korzysta. Często generuje to większe i niepotrzebne koszty.

Karta płatnicza dodawana jest zwykle do rachunków bankowych bezpłatnie. Po określonym czasie jednak, jej obsługa może wiązać się z dodatkowymi opłatamitłumaczy Andrzej Wojda, ekspert Aspiro, ZFDF.

Kosztów można oczywiście uniknąć spełniając indywidualne wymagania instytucji. Najczęściej jest to liczba i wartość dokonanych transakcji bądź wysokość miesięcznego salda.

Krok 3: Porządek na rachunku

Możemy również dokładnie przeanalizować warunki posiadanych rachunków czy depozytów i ocenić ich konkurencyjność. Może się bowiem okazać, że produkty, z których korzystamy nie są dla nas korzystne i bardziej opłacalna będzie ich zmiana.

REKLAMA

W ostatnim czasie pojawia się wiele czynników, które wpływają na ofertę bankową. Chodzi między innymi o obniżenie opłaty interchange, bardzo niski poziom stóp procentowych oraz zmiany na rynku kredytów hipotecznychstwierdza Jarosław Sadowski, Expander, ZFDF.

Te, pozornie niepowiązane z domowymi finansami sprawy, mają zdecydowany wpływ na politykę banków, które muszą zrównoważyć spadek dochodów, nimi powodowany. Dla klientów oznaczało to podniesienie opłat za niektóre usługi, spadek oprocentowania lokat oraz wycofanie części najbardziej korzystnych ofert.

W ofercie banków znaleźć można wiele lokat czy rachunków oszczędnościowych o atrakcyjnym oprocentowaniu. Niestety najlepsze z nich zwykle są dostępne tylko do nowych klientów. – Takie promocyjne oferty mogą przynieść wymierne korzyści, jeśli mądrze dobierzemy je do naszych potrzeb. Dlatego przy ich wyborze warto skonsultować się z doradcą finansowym, który ma dostęp do szerokiej gamy produktów i potrafi wskazać te najlepiej dopasowane do naszych możliwości radzi Jarosław Sadowski, Expander, ZFDF.

Krok 4: Bankowość mobilna

Instytucje finansowe prześcigają się we wprowadzaniu rozwiązań ułatwiających szybki i wygodny dostęp do pieniędzy. – Nowe rozwiązania technologiczne bardzo przyśpieszają proces korzystania z produktów finansowych mówi Andrzej Wojda, Aspiro, ZFDF.

Obecnie możemy opłacać rachunki, robić przelewy, zakładać lokaty czy konta, a nawet brać pożyczki za pomocą telefonu czy tabletu. Dla osób, które nie mają czasu na odwiedzanie tradycyjnych placówek jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Może ograniczyć część kosztów związanych np. z operacjami dokonywanymi u kasjera czy nakładanymi prowizjami.

Krok 5: Postaw sobie finansowe cele

Porządkując domowy budżet, warto określić oszczędnościowe cele. Może to być zebranie funduszy na remont, wakacyjny wyjazd, czy po prostu oszczędzanie na tzw. czarną godzinę. Postawienie sobie konkretnego celu pozwala skuteczniej realizować zamierzenia.

Im szybciej zaczniemy oszczędzać, tym łatwiej będzie nam zebrać potrzebny kapitał. Dokładnie zaplanowane odkładanie pieniędzy powoduje także zmniejszenie ponoszonych przez nas wyrzeczeń i ograniczeń wydatków stwierdza Andrzej Wojda, Aspiro, ZFDF.

Rozwiązań ułatwiających oszczędzanie w ofercie banków jest obecnie bardzo wiele. Najważniejsza jest jednak sama chęć do gromadzenia pieniędzy i rozpoczęcie tego procesu.

Kroki do dobrej kondycji portfela

Krok 1: Przeanalizuj swoje wydatki i dochody. Sprawdź, ile pieniędzy pozostaje Ci po potrąceniu wszystkich należności

Krok 2: Sprawdź warunki posiadanych kart kredytowych. Niekorzystne produkty zamień na lepiej dostosowane do Twoich potrzeb

Krok 3: Oceń opłacalność posiadanych produktów oszczędnościowych. Sprawdź, czy na rynku nie pojawiły się bardziej korzystne rozwiązania.

Krok 4: Bądź na bieżąco ze zmieniającą się ofertą banków. W przypadku potrzeby, zgłoś się po pomoc do profesjonalnego doradcy finansowego, który wskaże najbardziej opłacalne formy oszczędzania
i inwestowania kapitału.

Krok 5: Stawiaj sobie cele. Określ, na co chcesz przeznaczyć uzbierane oszczędności. W ten sposób łatwiej dojdziesz do potrzebnej kwoty.

Zobacz także:  Płaca minimalna w 2014 roku

Zobacz także:  Leki refundowane w 2014 roku

Zobacz także:  Jak oszczędzać w nowym roku?

Źródło: ZFDF

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA