REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie będą finanse Polaków w 2014 roku

Subskrybuj nas na Youtube
Oszczędności, finanse. Fot. Fotolia
Oszczędności, finanse. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polacy optymistycznie oceniają swoje finanse w 2014 roku. A wszystko dzięki poprawiającej się sytuacji gospodarczej i rosnących ambicjach naszych rodaków. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadają, jak uporządkować wiosenny budżet na wiosnę, by zredukować zbędne wydatki i zwiększyć szanse na realizację marzeń.

REKLAMA

Krok 1: Finansowy rachunek sumienia

Porządkowanie domowego budżetu warto zacząć od przeanalizowania dotychczasowych wydatków. Choć działanie to wymaga wytrwałości i zaangażowania, przynosi dobre i długotrwałe efekty – Taką analizę można przeprowadzić przy użyciu kartki i ołówka lub arkusza kalkulacyjnegopodpowiada Jarosław Sadowski, ekspert Expander Advisors, Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).

W jednym dokumencie należy skrupulatnie zapisywać wszystkie miesięczne wydatki, zarówno te stałe, jak rachunki czy raty kredytów, jak i te dotyczące np. rozrywek, które możemy modyfikować. Posiadając takie zestawienie, będziemy mogli ocenić ile pieniędzy nam zostaje i ewentualnie zastanowić się, które z wydatków można zmniejszyć – mówi ekspert Expander Advisors, ZFDF.

Krok 2: Odkurzanie portfela

REKLAMA

Kolejnym etapem „porządków” powinno być bliższe przyjrzenie się posiadanym produktom bankowym. Jak podaje NBP, w połowie zeszłego roku na polskim rynku było ponad 34,4 mln kart płatniczych oraz ponad 6 mln kart kredytowych. Statystycznie każdy Polak posiadał więc przynajmniej jedną z nich. Tymczasem prawie co czwarty deklaruje, że o ile posiada tego typu plastikowy środek płatniczy, to z niego nie korzysta. Często generuje to większe i niepotrzebne koszty.

Karta płatnicza dodawana jest zwykle do rachunków bankowych bezpłatnie. Po określonym czasie jednak, jej obsługa może wiązać się z dodatkowymi opłatamitłumaczy Andrzej Wojda, ekspert Aspiro, ZFDF.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kosztów można oczywiście uniknąć spełniając indywidualne wymagania instytucji. Najczęściej jest to liczba i wartość dokonanych transakcji bądź wysokość miesięcznego salda.

Krok 3: Porządek na rachunku

Możemy również dokładnie przeanalizować warunki posiadanych rachunków czy depozytów i ocenić ich konkurencyjność. Może się bowiem okazać, że produkty, z których korzystamy nie są dla nas korzystne i bardziej opłacalna będzie ich zmiana.

REKLAMA

W ostatnim czasie pojawia się wiele czynników, które wpływają na ofertę bankową. Chodzi między innymi o obniżenie opłaty interchange, bardzo niski poziom stóp procentowych oraz zmiany na rynku kredytów hipotecznychstwierdza Jarosław Sadowski, Expander, ZFDF.

Te, pozornie niepowiązane z domowymi finansami sprawy, mają zdecydowany wpływ na politykę banków, które muszą zrównoważyć spadek dochodów, nimi powodowany. Dla klientów oznaczało to podniesienie opłat za niektóre usługi, spadek oprocentowania lokat oraz wycofanie części najbardziej korzystnych ofert.

W ofercie banków znaleźć można wiele lokat czy rachunków oszczędnościowych o atrakcyjnym oprocentowaniu. Niestety najlepsze z nich zwykle są dostępne tylko do nowych klientów. – Takie promocyjne oferty mogą przynieść wymierne korzyści, jeśli mądrze dobierzemy je do naszych potrzeb. Dlatego przy ich wyborze warto skonsultować się z doradcą finansowym, który ma dostęp do szerokiej gamy produktów i potrafi wskazać te najlepiej dopasowane do naszych możliwości radzi Jarosław Sadowski, Expander, ZFDF.

Krok 4: Bankowość mobilna

Instytucje finansowe prześcigają się we wprowadzaniu rozwiązań ułatwiających szybki i wygodny dostęp do pieniędzy. – Nowe rozwiązania technologiczne bardzo przyśpieszają proces korzystania z produktów finansowych mówi Andrzej Wojda, Aspiro, ZFDF.

Obecnie możemy opłacać rachunki, robić przelewy, zakładać lokaty czy konta, a nawet brać pożyczki za pomocą telefonu czy tabletu. Dla osób, które nie mają czasu na odwiedzanie tradycyjnych placówek jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Może ograniczyć część kosztów związanych np. z operacjami dokonywanymi u kasjera czy nakładanymi prowizjami.

Krok 5: Postaw sobie finansowe cele

Porządkując domowy budżet, warto określić oszczędnościowe cele. Może to być zebranie funduszy na remont, wakacyjny wyjazd, czy po prostu oszczędzanie na tzw. czarną godzinę. Postawienie sobie konkretnego celu pozwala skuteczniej realizować zamierzenia.

Im szybciej zaczniemy oszczędzać, tym łatwiej będzie nam zebrać potrzebny kapitał. Dokładnie zaplanowane odkładanie pieniędzy powoduje także zmniejszenie ponoszonych przez nas wyrzeczeń i ograniczeń wydatków stwierdza Andrzej Wojda, Aspiro, ZFDF.

Rozwiązań ułatwiających oszczędzanie w ofercie banków jest obecnie bardzo wiele. Najważniejsza jest jednak sama chęć do gromadzenia pieniędzy i rozpoczęcie tego procesu.

Kroki do dobrej kondycji portfela

Krok 1: Przeanalizuj swoje wydatki i dochody. Sprawdź, ile pieniędzy pozostaje Ci po potrąceniu wszystkich należności

Krok 2: Sprawdź warunki posiadanych kart kredytowych. Niekorzystne produkty zamień na lepiej dostosowane do Twoich potrzeb

Krok 3: Oceń opłacalność posiadanych produktów oszczędnościowych. Sprawdź, czy na rynku nie pojawiły się bardziej korzystne rozwiązania.

Krok 4: Bądź na bieżąco ze zmieniającą się ofertą banków. W przypadku potrzeby, zgłoś się po pomoc do profesjonalnego doradcy finansowego, który wskaże najbardziej opłacalne formy oszczędzania
i inwestowania kapitału.

Krok 5: Stawiaj sobie cele. Określ, na co chcesz przeznaczyć uzbierane oszczędności. W ten sposób łatwiej dojdziesz do potrzebnej kwoty.

Zobacz także:  Płaca minimalna w 2014 roku

Zobacz także:  Leki refundowane w 2014 roku

Zobacz także:  Jak oszczędzać w nowym roku?

Źródło: ZFDF

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W co inwestować w 2025 roku? Mieszkania tracą na atrakcyjności, rośnie popularność lokali usługowych

Mieszkania wciąż dominują w portfelach inwestorów, ale ich rentowność spada. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikro lokale usługowe – tańsze, łatwiejsze w zarządzaniu i znacznie bardziej dochodowe.

Duże mieszkania na rynku pierwotnym – kto je kupuje i za ile?

Jak wygląda sprzedaż największych, nowych mieszkań i domów? Kto najczęściej decyduje się na ich zakup? Jakie mają metraże? W jakich inwestycjach deweloperskich są dostępne? I w jakich przedziałach cenowych? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA