Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) – co to takiego?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Podatek od czynności cywilnoprawnych to podatek na przykład od umowy sprzedaży, od umowy pożyczki czy od hipoteki. W zależności od tego, jaką czynność cywilnoprawną podejmujemy, wysokość podatku jest bardzo różna – od 19 zł (kwota stała) do 2% wartości nieruchomości. W jakich sytuacjach będziemy zmuszeni do opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych?
Od czego trzeba zapłacić podatek?
Podatek będziemy musieli zapłacić od umów: sprzedaży, pożyczki, darowizny – tylko w części, która dotyczy długów i zobowiązań darczyńcy – dożywocia, o dział spadku albo o zniesienie współwłasności – również tylko w części odnoszącej się do spłat lub dopłat – depozytu nieprawidłowego oraz spółki. Oprócz tego opodatkowane są także ustanowienia hipotek, ustanowienia odpłatnego użytkowania i odpłatnej służebności. Obowiązek zapłacenia podatku powstaje również przy każdej zmianie wyżej wymienionych umów i ustanowień jeśli wpływają one na podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem cywilnoprawnym. Dodatkowo podatek należy zapłacić także od orzeczeń sądów – gdy orzeczenia te powodują powstanie takich sytuacji cywilnoprawnych jak wymienione wcześniej.
Kto powinien zapłacić PCC?
Często powstaje pytanie, kto powinien zapłacić PCC. W zależności od sytuacji prawo rozwiązuje tę kwestię różnorako. Przy umowie sprzedaży podatek powinien zapłacić kupujący, tak jak przy umowie darowizny – obdarowany lub przy umowie dożywocia – nabywca. W sytuacji umowy zamiany koszty podatku ponoszą obie strony postępowania. Podobnie w umowie spółki cywilnej albo innych spółek – wspólnicy, ewentualnie sama spółka. Opłaty związane z podatkiem od czynności cywilnoprawnych ciążą także na zaciągającym pożyczkę lub przechowującym depozyt – przy umowie pożyczki albo depozytu nieprawidłowego, na kimś, kto nabywa rzeczy/ prawa majątkowe/ udział w spadku/ udział we współwłasności – w przypadku umowy o zniesienie współwłasności albo dział spadku i na użytkowniku lub osobie nabywającej prawo służebności – w związku z umową o ustanowienie odpłatnego użytkowania albo odpłatnej służebności.
Wysokość podatku
Tak jak wspomniano, wysokość PCC waha się od 19 zł – kwota od ustanowienia hipoteki na zabezpieczenie wierzytelności o nieustalonej kwocie, do 2% wartości w przypadku umowy sprzedaży domu albo mieszkania, umów zamiany, o dział spadku, darowizny, dożywocia lub o zniesienie współwłasności, a także umów pożyczki i depozytu nieprawidłowego.
Zobacz także: OFE – Otwarte Fundusze Emerytalne
Zobacz także: Kiedy sprzedaż powinna być opodatkowana?
Zobacz także: IKE – Indywidualne Konta Emerytalne
REKLAMA
REKLAMA