REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozew o uchylenie alimentów – jak go przygotować?

REKLAMA

Obowiązek alimentacyjny ciąży na rodzicach dziecka, które nie może utrzymywać się samo – dotyczy to nie tylko dzieci niepełnoletnich, lecz także studiujących lub nie posiadających zawodu umożliwiającego pracę zarobkową – zgodnie z artykułem 133 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W niektórych wypadkach rodzic może się ubiegać o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Jak napisać pozew o uchylenie alimentów?

REKLAMA

Rodzice są zobowiązani utrzymywać dziecko do czasu osiągnięcia przez nie pełnoletniości lub do czasu usamodzielnienia finansowego – jeśli dziecko studiuje, rodzice powinni nadal na nie łożyć. Takie samo postępowanie dotyczy obowiązku alimentacyjnego.

Kiedy można wystąpić o uchylenie alimentów?

REKLAMA

Rodzic ma prawo w niektórych sytuacjach wystąpić o uchylenie alimentów. Za takie sytuacje uznaje się: posiadanie przez dziecka majątku, z którego mogłoby zaspokajać swoje potrzeby finansowe, sytuację znacznego uszczerbku stanu finansowego rodziców w przypadku dalszego płacenia alimentów, uchylania się przez dziecko od obowiązku samodzielnego utrzymania się – na przykład umyślne spowodowanie powtarzania roku na studiach albo niechęć do znalezienia pracy zarobkowej – oraz stan, w którym domaganie się alimentów jest sprzeczne z ogólnymi zasadami współżycia społecznego.

Dziecko nie ma prawa domagać się od rodziców alimentów, jeśli nie studiuje i nie podejmuje pracy zarobkowej oraz jeśli kilkakrotnie powtarza poszczególne lata studiów – to sugeruje, że nie chce się uniezależnić finansowo i celowo postępuje tak, aby jak najdłużej dostawać pieniądze od rodziców.

Co powinno się znaleźć w pozwie o uchylenie alimentów?

Pozew o uchylenie alimentów można złożyć w sądzie rejonowym, w wydziale spraw rodzinnych i spraw nieletnich właściwym dla miejsca zamieszkania dziecka. Ważne jest aby złożyć pozew w dwóch egzemplarzach. Opłata za wniesienie sprawy wynosi 5% wartości przedmiotu sporu obliczanej jako suma alimentów za okres dwunastu miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana stosunków a obowiązek alimentacyjny

Oprócz zmiany wysokości obowiązku alimentacyjnego lub zniesienia tego obowiązku w ogóle na podstawie wyraźnej niechęci dziecka do usamodzielnienia się, można wnieść także o zmianę lub zniesienie alimentów ze względu na tak zwaną zmianę stosunków. Za zmianę stosunków uznaje się zmianę okoliczności, od których zależy ustalenie obowiązku alimentacyjnego, na przykład zmianę wysokości dochodów rodzica, jego stanu zdrowia albo uzyskiwanie przez dziecko własnych dochodów. Wówczas sąd ma prawo wydać wyrok obniżający wysokość alimentów, zasądzający zniesienie alimentów albo ograniczenie czasu, w którym będą wypłacane.

Zobacz też: Alimenty płacone przez dziadków – kiedy można o nie wystąpić?

Zobacz też: Do kiedy rodzice muszą płacić alimenty na dziecko?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA