REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zmiany w umowach zlecenie w 2014 roku

Justyna Hek
finanse, pieniądze, umowa Fot. Fotolia
finanse, pieniądze, umowa Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, czyli tak zwanym oskładkowaniu umów zlecenia. Oskładkowanie to miałoby wejść w życie od 1 stycznia 2015 roku. Taki projekt powstał ze względu na to, że coraz więcej osób pracuje na tego typu umowie, a nie na umowach o pracę. W założeniu projektu ministerstwa osoby wykonujące umowy zlecenie miałyby zostać objęte obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym.

REKLAMA

Ze względu na to, że osoby na umowie zleceniu niejednokrotnie zarabiają więcej niż umowy na etacie, ministerstwo chciałoby oskładkowania umów zleceń tak, aby także z tego typu zatrudnienia pieniądze wpływały do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowo oskładkowanie ma wpłynąć na późniejsze emerytury osób pracujących na umowie zleceniu – dzięki temu miałyby być wyższe. Ministerstwo wnosi również o ustalenie kwoty wynagrodzenia minimalnego dla umów tego typu tak, aby była ona równa kwocie minimalnej dla umów o pracę (obecnie wynosi 1680 zł brutto).

Co zmieni się w umowach zlecenie?

Tak naprawdę teoretycznie jedyne co ma się zmienić, to wzrost płac dla osób zatrudnionych na umowach zlecenie. W praktyce bowiem zatrudnieni na takich umowach, jeśli nie pracują nigdzie indziej i nie posiadają umowy o pracę, mają obowiązek opłacania wszystkich składek emerytalno-rentownych i zdrowotnych – dzięki temu są także objęte wszystkimi ubezpieczeniami tak jak osoby na etacie. Wyjątek stanowią studenci i emeryci. To, co różni te dwa typy zatrudnienia to ubezpieczenie chorobowe. Pracownicy posiadający umowę o pracę mają prawo do otrzymania zasiłku chorobowego z ZUS jeśli nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków, zaś osoby z umowami zlecenie nie. Dotyczy to także kobiet w ciąży ubiegających się o zasiłek macierzyński.

Ciąża a umowa zlecenie

Niestety wielkim minusem tego typu umów jest samowola pracodawcy – ma on prawo zwolnić kobietę gdy dowie się o jej ciąży. Umowy o pracę nie pozwalają na takie działania. W takiej sytuacji warto opłacać składki chorobowe, które umożliwiają otrzymanie wspomnianego zasiłku macierzyńskiego. Wysokość składki jest stosunkowo niewielka, ponieważ stanowi ona 2,45% podstawy wymiaru składek.

Kilka umów zleceń – od której naliczana będzie emerytura?

W innej sytuacji są tak zwani freelancerzy, którzy pracują często jednocześnie na kilka umów zleceń. Do tej pory obowiązkowo musieli odprowadzać składki emerytalno-rentowne i zdrowotne od pierwszej z nich, ale podobno ma się to zmienić. W związku z nowelizacją ustawy planuje się wprowadzenie konieczność oskładkowania umowy, która będzie opiewać na wyższą kwotę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co z umowami o dzieło?

Obecnie od umów o dzieło – podpisywanych aby doszło do realizacji konkretnego celu – odprowadza się jedynie podatek, jednak rząd ma w planach także zajęcie się tego typu umowami. Podobno mają one zostać obłożone tak zwaną umową rezultatu. Powstał również projekt umowy projektowej, który w założeniu ma zastąpić umowę o dzieło.,

Zobacz także:  Co nam może grozić, kiedy zgubimy kartę płatniczą?

Zobacz także: Zwolnienie lekarskie (L4) a praca w drugiej firmie

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA