REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zmiany w umowach zlecenie w 2014 roku

Justyna Hek
finanse, pieniądze, umowa Fot. Fotolia
finanse, pieniądze, umowa Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, czyli tak zwanym oskładkowaniu umów zlecenia. Oskładkowanie to miałoby wejść w życie od 1 stycznia 2015 roku. Taki projekt powstał ze względu na to, że coraz więcej osób pracuje na tego typu umowie, a nie na umowach o pracę. W założeniu projektu ministerstwa osoby wykonujące umowy zlecenie miałyby zostać objęte obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym.

REKLAMA

Ze względu na to, że osoby na umowie zleceniu niejednokrotnie zarabiają więcej niż umowy na etacie, ministerstwo chciałoby oskładkowania umów zleceń tak, aby także z tego typu zatrudnienia pieniądze wpływały do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowo oskładkowanie ma wpłynąć na późniejsze emerytury osób pracujących na umowie zleceniu – dzięki temu miałyby być wyższe. Ministerstwo wnosi również o ustalenie kwoty wynagrodzenia minimalnego dla umów tego typu tak, aby była ona równa kwocie minimalnej dla umów o pracę (obecnie wynosi 1680 zł brutto).

Co zmieni się w umowach zlecenie?

Tak naprawdę teoretycznie jedyne co ma się zmienić, to wzrost płac dla osób zatrudnionych na umowach zlecenie. W praktyce bowiem zatrudnieni na takich umowach, jeśli nie pracują nigdzie indziej i nie posiadają umowy o pracę, mają obowiązek opłacania wszystkich składek emerytalno-rentownych i zdrowotnych – dzięki temu są także objęte wszystkimi ubezpieczeniami tak jak osoby na etacie. Wyjątek stanowią studenci i emeryci. To, co różni te dwa typy zatrudnienia to ubezpieczenie chorobowe. Pracownicy posiadający umowę o pracę mają prawo do otrzymania zasiłku chorobowego z ZUS jeśli nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków, zaś osoby z umowami zlecenie nie. Dotyczy to także kobiet w ciąży ubiegających się o zasiłek macierzyński.

Ciąża a umowa zlecenie

Niestety wielkim minusem tego typu umów jest samowola pracodawcy – ma on prawo zwolnić kobietę gdy dowie się o jej ciąży. Umowy o pracę nie pozwalają na takie działania. W takiej sytuacji warto opłacać składki chorobowe, które umożliwiają otrzymanie wspomnianego zasiłku macierzyńskiego. Wysokość składki jest stosunkowo niewielka, ponieważ stanowi ona 2,45% podstawy wymiaru składek.

Kilka umów zleceń – od której naliczana będzie emerytura?

W innej sytuacji są tak zwani freelancerzy, którzy pracują często jednocześnie na kilka umów zleceń. Do tej pory obowiązkowo musieli odprowadzać składki emerytalno-rentowne i zdrowotne od pierwszej z nich, ale podobno ma się to zmienić. W związku z nowelizacją ustawy planuje się wprowadzenie konieczność oskładkowania umowy, która będzie opiewać na wyższą kwotę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co z umowami o dzieło?

Obecnie od umów o dzieło – podpisywanych aby doszło do realizacji konkretnego celu – odprowadza się jedynie podatek, jednak rząd ma w planach także zajęcie się tego typu umowami. Podobno mają one zostać obłożone tak zwaną umową rezultatu. Powstał również projekt umowy projektowej, który w założeniu ma zastąpić umowę o dzieło.,

Zobacz także:  Co nam może grozić, kiedy zgubimy kartę płatniczą?

Zobacz także: Zwolnienie lekarskie (L4) a praca w drugiej firmie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA