REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarobek za granicą. Jak zadbać o swoje finanse?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Zarabiać pieniądze w wakacje możemy różnie. Pracując na emigracji możemy opiekować się osobami starszymi lub wykonywać prace sezonowe. Zobacz jak zadbać o własne finanse pracując za granicą.

REKLAMA

Już ponad 2 miliony Polaków wyruszyło do pracy za granicę - podaje GUS. Emigracja zarobkowa może być doskonałą okazją do rozwoju twojej zawodowej kariery i przygodą, pełną nowych wyzwań i doświadczeń. Aby jednak wyjazd nie skończył się szybkim powrotem do kraju, długami i rozczarowaniem, sprawdź szczegóły dotyczące m.in.  umowy, dokumentów oraz sposobu przechowywania swoich pieniędzy za granicą.

Umowa – co powinna zawierać?

REKLAMA

Warto zwrócić uwagę na to jak skonstruowana jest umowa. Według zaleceń Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w treści muszą znaleźć się informacje, takie jak: nazwa zagranicznego pracodawcy, okres zatrudnienia, rodzaj oraz warunki pracy w tym wynagrodzenie, wymiary czasu pracy, a także termin jej rozpoczęcia.

W przypadku, gdy zdecydujemy się skorzystać z pomocy agencji pośrednictwa pracy należy sprawdzić czy jest ona wpisana do rejestru agencji zatrudnienia. Agencja ma obowiązek zawarcia pisemnej umowy z osobą kierowaną do pracy. Przed podpisaniem umowy koniecznie zapoznajmy się z jej treścią. Brak odpowiednich zapisów może być zapowiedzią kłopotów związanych z faktem, że pracodawca nie będzie wywiązywał się ze swoich zobowiązań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie dokumenty zabrać ze sobą?

Za granicą musimy być przygotowani na ewentualne przedstawienie podstawowych dokumentów podczas kontroli policyjnych, które zdarzają się np. podczas podróży autobusami linii turystycznych. Wśród nich znajdują się: paszport, dowód osobisty, prawo jazdy, adres miejsca w którym zamieszkamy. Co ważne, przed wyjazdem wykonajmy kserokopię każdego z tych dokumentów, przyda nam ona się w momencie, gdy zgubimy dokumenty i będziemy chcieli ten fakt zgłosić w miejscowym konsulacie.

REKLAMA

Niezbędna okazuje się także Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia nas do opieki zdrowotnej na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. EKUZ ważna jest na terenie innych krajów członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. Aby otrzymać kartę należy zgłosić się w delegaturze NFZ w miejscu zamieszkania.

Swoim najbliższym, którzy zostają w kraju warto zostawić adres miejsca, w którym będziemy przebywać oraz kserokopię dowodu osobistego. Przyda się także numer telefonu pod którym będziemy dostępni. Tak przygotowani możemy zabrać się za sprawy finansowe.

Pieniądze za granicą

Najtańszym sposobem przechowywania gotówki jest posiadanie jej przy sobie, bez zakładania dodatkowego konta. Jednak dysponowanie dużą ilością pieniędzy wiąże się ze sporym ryzykiem zgubienia lub kradzieży. I tutaj z pomocą przychodzi konto walutowe, czyli rachunek prowadzony przez polski bank, ale rozliczany w innej walucie. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ponosimy dodatkowych kosztów przewalutowania, czyli przeliczenia przez bank transakcji z jednej waluty na drugą. Warto podkreślić, że taki sposób jest wygodny, bezpieczny i tani. Oczywiście jeśli wybierzemy konto świadomie.

Na co zwracać uwagę przy wyborze konta walutowego? Po pierwsze: Czy prowadzenie takiego rachunku jest bezpłatne? Po drugie:, ile wynosi opłata za kartę? Najczęściej jest ona rozliczana raz na miesiąc lub raz na rok. I po trzecie, jakie są opłaty za wypłatę pieniędzy w bankomacie za granicą?

W przypadku, kiedy będziemy chcieli zasilić konto gotówką z pomocą przychodzą coraz bardziej popularne w ostatnich latach kantory internetowe, które pozwalają wymienić walutę przy korzystnych kursach bez przewalutowania.

„W takim przypadku powinniśmy dokonać powiązania tak zwanego rachunku polskiego z kantorem internetowym  oraz rachunkiem z kontem walutowym. Działa to w ten sposób, że przelewamy pieniądze z rachunku polskiego na konto w kantorze internetowym, a następnie dostajemy je na rachunek walutowy już w walucie która nas interesuje.” – wyjaśnia Magdalena Hubka z kantoru internetowego pomarańczarnia.pl.

Zakładając konto walutowe na wstępie decydujemy w jakiej ono będzie walucie. Tak zabezpieczeni, możemy wyruszać na podbój zagranicznego rynku pracy.

Zobacz też: Legalne zarabianie pieniędzy w czasie wakacji – pomysł na biznes

Źródło: pomaranczarnia.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA