REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o podział majątku wspólnego – jak go przygotować?

Justyna Hek

REKLAMA

Z dniem zawarcia związku małżeńskiego rozpoczyna się tak zwana wspólność ustawowa. Od tego momentu wszystkie dobra materialne, zarówno ruchomości, jak i nieruchomości nabyte przez małżonków będą uznawane za majątek wspólny obojga. Wspólność ta może ustać w wyniku śmierci jednego z małżonków lub w wyniku rozwodu. Oprócz tego możliwe jest ustanie wspólności jeszcze w trakcie trwania związku. Jak przygotować wniosek o podział majątku wspólnego i kiedy można go złożyć?

REKLAMA

Wspólność majątkowa w małżeństwie

Wspólność majątkowa rozpoczyna się w dniu zawarcia związku małżeńskiego – od tego dnia wszystkie dobra nabywane przez małżonków będą uważane za majątek wspólny obojga. Wspólność tę można znieść poprzez podpisanie intercyzy, jednak z reguły nowożeńcy nie decydują się na takie rozwiązania. Momentem zakończenia wspólności jest śmierć jednego z małżonków albo rozwód. W trakcie trwania małżeństwa wspólność może ustać tylko w wyniku: orzeczenia o separacji, ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków lub ogłoszenia jego upadłości, orzeczenia sądu wprowadzającego rozdzielność majątkową, zawarcia małżeńskiej umowy majątkowej lub rozwiązania umownej wspólności majątkowej z woli małżonków. W innych sytuacjach uznaje się, że wspólność ta trwa do momentu jej ustania i jest bezudziałową wspólnością łączną małżonków. Takie ujęcie kwestii wspólności oznacza także konieczność zarządzania majątkiem ze współmałżonkiem, a nie indywidualnie. Dopiero po ustaniu wspólności można dokonać podziału majątku, a co za tym idzie, kierować kwestiami finansowymi bez porozumienia z mężem lub z żoną.

Jak przygotować i gdzie złożyć wniosek o podział majątku?

Przeważnie majątek wspólny dzielony jest po połowie pomiędzy małżonków, jeśli jednak jedno z nich wniosło więcej do majątku wspólnego, może wnieść o nierówny podział – wówczas musi swoją prośbę umotywować realnymi dowodami pokazującymi jego większy wkład. Najlepiej przedstawić opinie świadków, rachunki i faktury. We wniosku powinny się przede wszystkim znaleźć informacje o tym, co stanowi majątek wspólny. Jeśli jest to nieruchomość, konieczne będzie uzyskanie odpisu z księgi wieczystej, w przypadku innych elementów majątku – dowody na prawo własności. Dodatkowo do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający ustanie wspólności majątkowej, na przykład wyrok orzekający o rozwodzie lub małżeńską umowę majątkową. Wniosek o podział majątku powinno się złożyć w sądzie rejonowym adekwatnym do miejsca położenia majątku. Jeżeli wspólność majątkowa ustała na skutek śmierci jednego z małżonków, w sądzie właściwym dla miejsca ostatniego zamieszkania zmarłego. Opłata za wniesienie wniosku wynosi 1000 zł i jest opłatą stałą. W sytuacji gdy obie strony są zgodne co do podziału majątku, opłata ta zostaje obniżona do 300 zł.

Zobacz także:  Podział majątku w konkubinacie

Zobacz także:  Podział gruntów rolnych na działki budowlane

Zobacz także: Podział nieruchomości po połączeniu lub scaleniu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Olka
  2023-04-15 16:31:57
  Mi bardzo pomógł adwokat Cejrowski z Gdańska, więc serdecznie go polecam.
  0
 • Iga
  2023-05-28 16:47:48
  Ja mogę śmiało polecić kancelarię w Gdańsku na Latarnianej.
  0
 • Olwia
  2023-07-25 16:50:22
  e swojej strony mogę śmiało polecić kancelarię w Tczewie na Słowackiego, bardzo mi pomogli przy podziale majątku.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakwaterowanie imigrantów zarobkowych – rynek kwater pracowniczych staje się coraz bardziej interesujący

Miejsce zakwaterowania powinno dawać imigrantom zarobkowym poczucie bezpieczeństwa i stabilności w obcym kraju. W Polsce prawie połowa z nich korzysta z zakwaterowania zapewnianego przez pracodawców. Większość deklaruje, że wieloosobowe kwatery pracownicze to dla nich tymczasowe rozwiązanie i chcą je zamienić na pokoje jedno- lub dwuosobowe.

Mieszkanie na Start – nowy program rządowego wsparcia ułatwi zakup mieszkania osobom samotnym – singlom?

Wiadomo, że o przyznaniu lub nie kredytu hipotecznego przez bank decyduje przede wszystkim odpowiednia zdolność kredytowa. Stereotypowo tę powinna mieć większą para aplikująca o pożyczkę niż osoba samotna, ale czy tak jest zawsze? Nie zmienia to faktu, iż osobom samotnym chcącym mieć na własność mieszkanie trudniej było skorzystać ze wsparcia w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. A jak będzie w drugiej połowie 2024 roku gdy zostanie udostępniona nowa forma rządowego wsparcia – Mieszkanie na Start?

Nadchodzi lepsza koniunktura gospodarcza. Jak przełoży się na branżę budowlaną?

Gospodarka w Polce wchodzi właśnie w fazę ożywienia. Czy lepsza koniunktura gospodarcze przełoży się na poprawę sytuacji w branży budowlanej?

Nieruchomość w Dominikanie kosztuje co najmniej połowę mniej niż w Jastarni czy Karpaczu

Kilkanaście lat temu wiele osób mogło jedynie pomarzyć o nieruchomości za granicą. Dziś, przy tak wysokich cenach mieszkań w Polsce, coraz więcej rodaków decyduje się na zainwestowanie w nieruchomość w innym kraju. O inwestycjach w domy pod palmami opowiada Maria Kobryń, prawnik i ekspert od zagranicznych nieruchomości.

REKLAMA

Jak i kiedy przycinać hortensje bukietowe, ogrodowe, Anabelle, by miały największe kwiatostany?

Jak przycinać hortensje bukietowe, hortensje ogrodowe i hortensje Anabelle? Czy przycina się hortensje pnące? Kiedy wykonać przycinanie hortensji? Które hortensje kwitną na pędach jednorocznych?

Kiedy przycinać róże?

Kiedy na wiosnę należy przycinać róże pnące, rabatowe, okrywowe, parkowe, na pniu, wielkokwiatowe? Czy cięcie róż wykonujemy wtedy, kiedy kwitną forsycje? Jak ciąć róże, aby obficie kwitły?

W lutym 2024 r. przycinasz jabłonie, grusze, orzechy, porzeczki, agrest. Co z czereśnią, wiśnią, śliwą? I forsycją? Mogę bielić?

Jakie rośliny przycinasz w lutym 2024 r. w ogrodzie? Czego nie wolno Ci przyciąć? Czy możesz jeszcze pobielić drzewka w Twoim ogrodzie?

Dofinansowanie wymiany pieca i instalacji do ogrzewania w 2024 roku. URE publikuje listę firm realizujących dofinansowania

Prezes URE opublikował 15 lutego 2024 r. listę przedsiębiorstw, które oferują program bezzwrotnych dofinansowań na poprawę efektywności energetycznej w 2024 roku. Z takiego dofinansowania mogą korzystać odbiorcy w gospodarstwach domowych, odbiorcy biznesowi, a także jednostki sektora finansów publicznych. Środki te mogą być przeznaczone na wymianę urządzeń oraz instalacji służących do ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody na urządzenia charakteryzujące się wyższą klasą efektywności energetycznej, a także na przyłączenie do sieci ciepłowniczej. 

REKLAMA

Można już zdejmować kurtki? Dziś temperatura w Polsce to nawet 17 stopni Celsjusza!

Czy to już wiosna? Piątkowe popołudnie w Polsce będzie wyjątkowo ciepłe. Na Dolnym Śląsku termometry pokażą nawet 17 st. C. To zasługa wiatru fenowego. 

Kupno nowego mieszkania. Ile trzeba mieć na jego wykończenie i czy warto skorzystać z opcji mieszkania urządzonego po klucz

Wykończenie mieszkania to szereg rozmaitych prac remontowych, instalacyjnych i dekoratorskich, z którymi muszą się zmierzyć nabywcy nowych lokali. W przypadku zakupu mieszkania „pod klucz”, działania ograniczają się najczęściej do wyboru sprzętu oraz akcesoriów.

REKLAMA