REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o podział majątku wspólnego – jak go przygotować?

Justyna Hek

REKLAMA

Z dniem zawarcia związku małżeńskiego rozpoczyna się tak zwana wspólność ustawowa. Od tego momentu wszystkie dobra materialne, zarówno ruchomości, jak i nieruchomości nabyte przez małżonków będą uznawane za majątek wspólny obojga. Wspólność ta może ustać w wyniku śmierci jednego z małżonków lub w wyniku rozwodu. Oprócz tego możliwe jest ustanie wspólności jeszcze w trakcie trwania związku. Jak przygotować wniosek o podział majątku wspólnego i kiedy można go złożyć?

REKLAMA

Wspólność majątkowa w małżeństwie

Wspólność majątkowa rozpoczyna się w dniu zawarcia związku małżeńskiego – od tego dnia wszystkie dobra nabywane przez małżonków będą uważane za majątek wspólny obojga. Wspólność tę można znieść poprzez podpisanie intercyzy, jednak z reguły nowożeńcy nie decydują się na takie rozwiązania. Momentem zakończenia wspólności jest śmierć jednego z małżonków albo rozwód. W trakcie trwania małżeństwa wspólność może ustać tylko w wyniku: orzeczenia o separacji, ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków lub ogłoszenia jego upadłości, orzeczenia sądu wprowadzającego rozdzielność majątkową, zawarcia małżeńskiej umowy majątkowej lub rozwiązania umownej wspólności majątkowej z woli małżonków. W innych sytuacjach uznaje się, że wspólność ta trwa do momentu jej ustania i jest bezudziałową wspólnością łączną małżonków. Takie ujęcie kwestii wspólności oznacza także konieczność zarządzania majątkiem ze współmałżonkiem, a nie indywidualnie. Dopiero po ustaniu wspólności można dokonać podziału majątku, a co za tym idzie, kierować kwestiami finansowymi bez porozumienia z mężem lub z żoną.

Jak przygotować i gdzie złożyć wniosek o podział majątku?

Przeważnie majątek wspólny dzielony jest po połowie pomiędzy małżonków, jeśli jednak jedno z nich wniosło więcej do majątku wspólnego, może wnieść o nierówny podział – wówczas musi swoją prośbę umotywować realnymi dowodami pokazującymi jego większy wkład. Najlepiej przedstawić opinie świadków, rachunki i faktury. We wniosku powinny się przede wszystkim znaleźć informacje o tym, co stanowi majątek wspólny. Jeśli jest to nieruchomość, konieczne będzie uzyskanie odpisu z księgi wieczystej, w przypadku innych elementów majątku – dowody na prawo własności. Dodatkowo do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający ustanie wspólności majątkowej, na przykład wyrok orzekający o rozwodzie lub małżeńską umowę majątkową. Wniosek o podział majątku powinno się złożyć w sądzie rejonowym adekwatnym do miejsca położenia majątku. Jeżeli wspólność majątkowa ustała na skutek śmierci jednego z małżonków, w sądzie właściwym dla miejsca ostatniego zamieszkania zmarłego. Opłata za wniesienie wniosku wynosi 1000 zł i jest opłatą stałą. W sytuacji gdy obie strony są zgodne co do podziału majątku, opłata ta zostaje obniżona do 300 zł.

Zobacz także:  Podział majątku w konkubinacie

Zobacz także:  Podział gruntów rolnych na działki budowlane

Zobacz także: Podział nieruchomości po połączeniu lub scaleniu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Olka
  2023-04-15 16:31:57
  Mi bardzo pomógł adwokat Cejrowski z Gdańska, więc serdecznie go polecam.
  0
 • Iga
  2023-05-28 16:47:48
  Ja mogę śmiało polecić kancelarię w Gdańsku na Latarnianej.
  0
 • Olwia
  2023-07-25 16:50:22
  e swojej strony mogę śmiało polecić kancelarię w Tczewie na Słowackiego, bardzo mi pomogli przy podziale majątku.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

REKLAMA

Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

REKLAMA