Wniosek o podział majątku wspólnego – jak go przygotować?
REKLAMA
REKLAMA
Wspólność majątkowa w małżeństwie
Wspólność majątkowa rozpoczyna się w dniu zawarcia związku małżeńskiego – od tego dnia wszystkie dobra nabywane przez małżonków będą uważane za majątek wspólny obojga. Wspólność tę można znieść poprzez podpisanie intercyzy, jednak z reguły nowożeńcy nie decydują się na takie rozwiązania. Momentem zakończenia wspólności jest śmierć jednego z małżonków albo rozwód. W trakcie trwania małżeństwa wspólność może ustać tylko w wyniku: orzeczenia o separacji, ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków lub ogłoszenia jego upadłości, orzeczenia sądu wprowadzającego rozdzielność majątkową, zawarcia małżeńskiej umowy majątkowej lub rozwiązania umownej wspólności majątkowej z woli małżonków. W innych sytuacjach uznaje się, że wspólność ta trwa do momentu jej ustania i jest bezudziałową wspólnością łączną małżonków. Takie ujęcie kwestii wspólności oznacza także konieczność zarządzania majątkiem ze współmałżonkiem, a nie indywidualnie. Dopiero po ustaniu wspólności można dokonać podziału majątku, a co za tym idzie, kierować kwestiami finansowymi bez porozumienia z mężem lub z żoną.
Jak przygotować i gdzie złożyć wniosek o podział majątku?
Przeważnie majątek wspólny dzielony jest po połowie pomiędzy małżonków, jeśli jednak jedno z nich wniosło więcej do majątku wspólnego, może wnieść o nierówny podział – wówczas musi swoją prośbę umotywować realnymi dowodami pokazującymi jego większy wkład. Najlepiej przedstawić opinie świadków, rachunki i faktury. We wniosku powinny się przede wszystkim znaleźć informacje o tym, co stanowi majątek wspólny. Jeśli jest to nieruchomość, konieczne będzie uzyskanie odpisu z księgi wieczystej, w przypadku innych elementów majątku – dowody na prawo własności. Dodatkowo do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający ustanie wspólności majątkowej, na przykład wyrok orzekający o rozwodzie lub małżeńską umowę majątkową. Wniosek o podział majątku powinno się złożyć w sądzie rejonowym adekwatnym do miejsca położenia majątku. Jeżeli wspólność majątkowa ustała na skutek śmierci jednego z małżonków, w sądzie właściwym dla miejsca ostatniego zamieszkania zmarłego. Opłata za wniesienie wniosku wynosi 1000 zł i jest opłatą stałą. W sytuacji gdy obie strony są zgodne co do podziału majątku, opłata ta zostaje obniżona do 300 zł.
Zobacz także: Podział majątku w konkubinacie
Zobacz także: Podział gruntów rolnych na działki budowlane
Zobacz także: Podział nieruchomości po połączeniu lub scaleniu
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.