REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga mieszkaniowa w 2014 roku

Justyna Hek

REKLAMA

Ulga mieszkaniowa przysługuje tym, którzy chcą sprzedać nieruchomość kupioną po 2008 roku. Co istotne, do ulgi nie mają prawa osoby oddające nieruchomość jako darowiznę lub inną korzystają z innych bezpłatnych form zbycia. Na co można wykorzystać tak zwaną ulgę mieszkaniową?

REKLAMA

Ogólna zasada wyrażona w ustawie o PIT, twierdzi, że sprzedaż nieruchomości przed upływem okresu pięciu lat od jej zakupu – liczone od końca roku kalendarzowego nabycia –obciążona jest podatkiem. Ulga mieszkaniowa obejmuje tych, którzy sprzedają nieruchomość kupioną po 2008 roku, czyli przed upływem ustawowych pięciu lat, pod warunkiem wydatkowania uzyskanego przychodu na własne cele mieszkaniowe. Dodatkowym obwarowaniem prawnym jest konieczność wykorzystania tego przychodu w ciągu dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż nieruchomości. Spełnienie tych trzech warunków – sprzedaży, celu przeznaczenia pieniędzy z tej sprzedaży i czasu ich wykorzystania uprawnia podatnika do ulgi.

Czym są cele mieszkaniowe?

Za cele mieszkaniowe uznaje się wydatki poniesione na kupno budynku mieszkalnego, jego części stanowiącej odrębny lokal albo udziałów w tym budynku oraz na nabycie gruntów, udziału w gruncie, prawa wieczystego do gruntu lub udziału w tym prawie. Do takich wydatków zalicza się również nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego skupionego w spółdzielni mieszkaniowej lub także udziału w prawie, kupno gruntu pod budowę budynku mieszkalnego albo udziału w takim gruncie nawet jeśli rozpoczęto już na nim prace budowlane. Podatnik ma możliwość uzyskania ulgi mieszkaniowej także w przypadku zakupu gruntu nieposiadającego kwalifikacji gruntu budowlanego, jeśli ta kwalifikacja zostanie zmieniona w okresie dwóch lat od zbycia wcześniej posiadanej nieruchomości. Ustawa przewiduje również wykorzystanie pieniędzy ze zbycia lokalu mieszkalnego na remont, rozbudowę przebudowę lub nadbudowę innego lokalu, w tym także na przebudowę, remont, rozbudowę z lokalu niemieszkalnego na mieszkalny.

Pieniądze uzyskane ze zbycia nieruchomości muszą zostać wykorzystane na terenie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Konfederacji Szwajcarskiej.

Czy można wykorzystać ulgę mieszkaniową na spłatę kredytu?

Prawo zakłada także możliwość wykorzystania pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu i odsetek, nawet jeśli kredyt został zaciągnięty przed zbyciem nieruchomości. Takie sformułowanie pozwala na łatwiejsze uzyskanie ulgi mieszkaniowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Co można odliczać od podatku? Rodzaje ulg obowiązujących w 2014 r.

Zobacz też:  Ulgi podatkowe – kiedy można utracić przywileje?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny mieszkań 2025: Dla singla, pary, rodziny. Będzie drożej, taniej, czy bez większych zmian? [prognoza]

Ceny mieszkań w Polsce od lat stale i konsekwentnie rosną, ale ten wzrost ten nie jest równomierny. Wpływa na niego wiele czynników – niektóre z nich przewidzieć łatwo, inne trudniej. Od kilku miesięcy rynek nieruchomości cechuje stabilizacja. Czy tak będzie także w 2025 roku? Z jakimi wydatkami muszą liczyć się single, pary, a także większe rodziny, planujący zakup nowego „M” w najbliżej przyszłości i co ostatecznie może wpłynąć na te stawki? Sprawdziliśmy.

Świąteczne promocje u deweloperów. Można liczyć na duże rabaty i atrakcyjne bonusy przy zakupie mieszkania

Świąteczne promocje u deweloperów. Jakie bonusy przygotowali deweloperzy dla swoich klientów? Czy kupując mieszkanie na koniec roku można liczyć na duży rabat? Duża podaż mieszkań to szansa na atrakcyjny zakup. 

Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

REKLAMA

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA