REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga mieszkaniowa w 2014 roku

Justyna Hek

REKLAMA

Ulga mieszkaniowa przysługuje tym, którzy chcą sprzedać nieruchomość kupioną po 2008 roku. Co istotne, do ulgi nie mają prawa osoby oddające nieruchomość jako darowiznę lub inną korzystają z innych bezpłatnych form zbycia. Na co można wykorzystać tak zwaną ulgę mieszkaniową?

REKLAMA

Ogólna zasada wyrażona w ustawie o PIT, twierdzi, że sprzedaż nieruchomości przed upływem okresu pięciu lat od jej zakupu – liczone od końca roku kalendarzowego nabycia –obciążona jest podatkiem. Ulga mieszkaniowa obejmuje tych, którzy sprzedają nieruchomość kupioną po 2008 roku, czyli przed upływem ustawowych pięciu lat, pod warunkiem wydatkowania uzyskanego przychodu na własne cele mieszkaniowe. Dodatkowym obwarowaniem prawnym jest konieczność wykorzystania tego przychodu w ciągu dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż nieruchomości. Spełnienie tych trzech warunków – sprzedaży, celu przeznaczenia pieniędzy z tej sprzedaży i czasu ich wykorzystania uprawnia podatnika do ulgi.

Czym są cele mieszkaniowe?

Za cele mieszkaniowe uznaje się wydatki poniesione na kupno budynku mieszkalnego, jego części stanowiącej odrębny lokal albo udziałów w tym budynku oraz na nabycie gruntów, udziału w gruncie, prawa wieczystego do gruntu lub udziału w tym prawie. Do takich wydatków zalicza się również nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego skupionego w spółdzielni mieszkaniowej lub także udziału w prawie, kupno gruntu pod budowę budynku mieszkalnego albo udziału w takim gruncie nawet jeśli rozpoczęto już na nim prace budowlane. Podatnik ma możliwość uzyskania ulgi mieszkaniowej także w przypadku zakupu gruntu nieposiadającego kwalifikacji gruntu budowlanego, jeśli ta kwalifikacja zostanie zmieniona w okresie dwóch lat od zbycia wcześniej posiadanej nieruchomości. Ustawa przewiduje również wykorzystanie pieniędzy ze zbycia lokalu mieszkalnego na remont, rozbudowę przebudowę lub nadbudowę innego lokalu, w tym także na przebudowę, remont, rozbudowę z lokalu niemieszkalnego na mieszkalny.

Pieniądze uzyskane ze zbycia nieruchomości muszą zostać wykorzystane na terenie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Konfederacji Szwajcarskiej.

Czy można wykorzystać ulgę mieszkaniową na spłatę kredytu?

Prawo zakłada także możliwość wykorzystania pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu i odsetek, nawet jeśli kredyt został zaciągnięty przed zbyciem nieruchomości. Takie sformułowanie pozwala na łatwiejsze uzyskanie ulgi mieszkaniowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Co można odliczać od podatku? Rodzaje ulg obowiązujących w 2014 r.

Zobacz też:  Ulgi podatkowe – kiedy można utracić przywileje?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy kredyt na Start będzie realnym wsparciem przy zakupie mieszkania?

Ostateczne szczegóły i data wprowadzenia nowego rządowego programu wsparcia dla osób kupujących pierwsze mieszkanie nie są jeszcze znane. Przewidywane ograniczenia dotyczące dochodów odbiorców i cen nabywanych mieszkań mogą jednak wykluczyć wielu zainteresowanych. Jak dużym wsparciem przy zakupie mieszkań okaże się kredyt Na Start?

Zarezerwuj mieszkanie u dewelopera, ale umowę podpisz nie wcześniej niż w lipcu. Dlaczego?

Od lipca 2024 r. każdy, kto podpisze z deweloperem umowę na zakup mieszkania, zostanie objęty ochroną Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. W pełni bezpieczny jest wtedy zakup nawet przysłowiowej dziury w ziemi. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że korzyści jest więcej.

Ceny prądu na pewno wzrosną w 2024 roku. Jest sposób na złagodzenie podwyżek. Już tego lata można z niego skorzystać

W najbliższych miesiącach ceny prądu najprawdopodobniej wzrosną. Już w zeszłym roku cena energii dla gospodarstw domowych była wyższa o 7,5% względem 2022 roku i wynosiła około 0,78 zł za kWh. Tak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki. Niemal pewnie jest, że i w 2024 roku odbiorców czekają kolejne podwyżki. Uchronić się przed nimi można na różne sposoby, między innymi wprowadzając świadome oszczędności w zużyciu energii. Jednym ze sposobów wdrożenia takich działań jest inwestycja w rozwiązania inteligentnego domu. 

Ceny mieszkań 2024. Coraz mniejsza oferta mieszkań na kredyt dla przeciętnie zarabiających

Czy przeciętnie zarabiający młodzi ludzie mieszkający w największych miastach Polski mogą sobie jeszcze pozwolić na zakup mieszkania za kredyt? Eksperci portali Rankomat.pl i RynekPierwotny.pl sprawdzili pod tym kątem ofertę banków i firm deweloperskich.

REKLAMA

Polacy pożyczyli prawie 27 mld zł na mieszkania

W pierwszym kwartale bieżącego roku wartość kredytów mieszkaniowych wzrosła do 26 mld 876 mln zł, co stanowi wzrost o 259,67 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału poprzedniego roku - informuje Związek Banków Polskich w raporcie AMRON-SARFiN.

Jak zrobić kompostownik? – Drewniany kompostownik krok po kroku

Przydomowy kompostownik to ekologiczne rozwiązanie, które może zapewnić Ci mnóstwo korzyści. Ułatwia utylizację odpadów organicznych i pozwala na produkcję naturalnego nawozu. 

W kwietniu kredyty hipoteczne znów mniej dostępne, średnia krajowa rośnie, a nawet małe mieszkanie kupić jest coraz trudniej

W kwietniu banki znów zaostrzyły kryteria ustalania zdolności kredytowej osób ubiegających się o kredyty hipoteczne. Nie zniwelował tego kolejny znaczący wzrost średniej krajowej. Na dodatek ceny metra kwadratowego nie przestają rosnąć, maleje za to oferta dostępnych mieszkań.

 

Mieszkania oddane do użytku, w budowie i pozwolenia na budowę. Najnowsze dane GUS o budownictwie

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w kwietniu bieżącego roku oddano do użytkowania łącznie 15,9 tys. mieszkań. To oznacza spadek o 23,7% w porównaniu do tego samego okresu w poprzednim roku. Szczególnie dotknięte tym spadkiem było budownictwo indywidualne, które zanotowało aż 45,2% spadek rok do roku.

REKLAMA

Zasiedzenie nie wykluczy słonego rachunku?

Zasiedzenie to instytucja prawna, której zastosowanie w praktyce generuje wiele pytań. Obecne przepisy dotyczące zasiedzenia obowiązują od połowy lat 60. minionego wieku. Nie dziwi zatem fakt, że przez tak długi czas ukształtowało się bogate orzecznictwo. Co więcej, systematycznie się ono powiększa. Przykładem może być niedawna, ważna uchwała Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2024 roku. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl, którzy regularnie komentują ważne orzeczenia dotyczące prawa nieruchomości, postanowili wyjaśnić, jakie znaczenie ma kwietniowa uchwała SN. Wydaje się ona bardzo ciekawa ze względu na tezy sprzeczne z wcześniejszą argumentacją Sądu Najwyższego. 

Kredyt "Na start" zagrożony. Co to oznacza dla rynku mieszkaniowego?

Program "Na start" stanowi flagowy projekt rządu w dziedzinie mieszkaniowej. Jednak obecnie jego przyszłość jest niepewna, a prace nad nim utykają. Dlaczego program jest zagrożony, jakie są konsekwencje jego ewentualnego braku oraz jakie rozwiązania mogą pomóc w zrównoważeniu rynku mieszkaniowego.

REKLAMA