REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szybka pożyczka. Czyli jak reklamy kuszą nas do skorzystania z promocji

REKLAMA

Wraz z pojawieniem się różnych okazji w mediach: telewizji, radiu, prasie i Internecie, pojawiają się coraz to nowsze reklamy. Wiele z nich zachęca nas do zakupów, wzięcia udziału w promocji lub skorzystania z wyjątkowej oferty. W jaki sposób reklamy nami manipulują, czy wszystkie reklamy są zgodne z prawem?

REKLAMA

O tym, że reklamy kredytów konsumenckich kuszą sezonowo i dostosowują przekaz do naszych potrzeb, powinien wiedzieć każdy, kto ma telewizor w domu albo korzysta z Internetu. Latem dajemy się przekonać do wakacji na skąpanej w słońcu plaży, a zimą? Szybki zastrzyk gotówki ma pomóc nam uporać się z przedświąteczną gorączką i spokojnie odnaleźć się w zakupowym szaleństwie. Pytanie tylko, za jaką cenę?

Zobacz także:  Legalne zarabianie pieniędzy w czasie wakacji – pomysł na biznes

Niestety, to czego w reklamie nie widać (bo napisane jest przysłowiowym „drobnym druczkiem”), to koszty, które mogą spowodować zwielokrotnienie pożyczonej kwoty. I o ile nasi bliscy będą nam z pewnością ogromnie wdzięczni za świąteczne prezenty, albo wczasy na Majorce, o tyle nasz domowy budżet będzie niestety błagał o litość. Koszty oferowanych pożyczek często są bardzo wysokie. Dlaczego? Ponieważ oprócz oprocentowania, które co prawda nie przekracza ustawowej granicy, firmy pożyczkowe, czy banki, oferują tak zwane prowizje. Pod tym pojęciem może kryć się na przykład dodatkowa, bardzo wysoka, opłata za odbiór spłacanych pieniędzy w domu. Rzetelna informacja o kosztach ma, w tym przypadku, kluczowe znaczenie, ponieważ nie ma określonych limitów opłat pobieranych w związku z udzieleniem kredytu konsumenckiego. A zatem może warto zadać pytanie o to, czy prawo nie powinno lepiej nas chronić?

Co mówi Ustawa o kredycie konsumenckim

Ustawa o kredycie konsumenckim, dosyć pobieżnie określa standardy staranności w zakresie tworzenia informacji reklamowych dotyczących kredytu konsumenckiego. Czytamy w niej na przykład, że kredytodawca w reklamach zawierających dane dotyczące kosztu kredytu gotówkowego podaje w sposób jednoznaczny, zrozumiały i widoczny informacje o stopie oprocentowania, całkowitą kwotę kredytu oraz rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Czy faktycznie te dane są podane w reklamach? Tak. Czy w sposób widoczny? Niestety nie. Najczęściej mamy do czynienia z „drobnym druczkiem”, którego konsument w potrzebie finansowej i w obliczu uzyskania „łatwej i szybkiej gotówki” albo nie widzi, albo zwyczajnie nie ma świadomości działania wspomnianych mechanizmów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Bankomaty Euronet na wakacjach – 50 bankomatów w najbardziej popularnych kurortach w Polsce

Perspektywa pożyczania pieniędzy w reklamie oczywiście może wydać się bardzo przyjemna.
W niektórych reklamach wystarczy sięgnąć po nie ręką, w innych pozwalają spełniać nasze marzenia, a w jeszcze innych dostajemy nawet sporą premię! Niestety z konsekwencjami nieprzemyślanie podejmowanych decyzji - pod wpływem impulsu, na przykład pod wpływem reklamy - bardzo często spotykają się firmy windykacyjne. Nie chodzi o to, aby zniechęcać do korzystania z kredytów konsumenckich, bo czasami to jedyna możliwość, aby uzyskać finansowanie swoich planów, ale bardzo ważne jest, abyśmy robili to z głową. Chwila nieuwagi i nagle może okazać się, że szybka i przyjemna pożyczka, w spłacie już taka szybka i przyjemna nie jest.

 Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Źródło: EGB Investments

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA