REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odebrać pieniądze od dłużnika? Poradnik

REKLAMA

Co zrobić kiedy ktoś nie zwraca nam pożyczonych pieniędzy, a ponadto przestaje odbierać telefony. Co także zrobić z klientem, który nie zapłacił za wykonaną usługę? Jak odzyskać pieniądze? Zobacz poradnik.

REKLAMA

Podejmujesz się kredytowania osoby, która poprosiła Cię o pomoc. Pożyczasz znajomemu pieniądze potrzebne na rozwój nowego biznesu, ale w konsekwencji interes okazuje się niewypałem, a Twój znajomy przestaje odbierać od Ciebie telefon. A może nawiązałeś współpracę z klientem, który dotąd nie zapłacił za wykonaną usługę? Co robisz w takiej sytuacji?

  1. Czekasz cierpliwie, aż dłużnik sam się do Ciebie zwróci i odda pieniądze?
  2. Postanawiasz umorzyć dług i pogodzić się ze stratą, obawiając się utraty przyjaciela?
  3. Chciałbyś wziąć sprawy w swoje ręce, ale nie wiesz co możesz zrobić, by odzyskać dług?

Jeżeli na któreś z powyższych pytań udzieliłeś twierdzącej odpowiedzi, warto, żebyś przeczytał cykl artykułów pt.: „Wierzyciel też ma swoje prawa”.

Wyobraź sobie sytuację, w której Twojemu znajomemu podwinęła się noga. Stracił pracę, brakuje mu płynności finansowej, nie ma na bieżące wydatki, więc przychodzi do Ciebie z prośbą o drobną pożyczkę, którą „odda jak tylko stanie na nogi”. Myślisz sobie, że pożyczając pieniądze wyświadczysz mu przysługę i pomożesz wyjść z dołka. Przecież na pewno Ci je zwróci, jest przecież Twoim kolegą…

Zanim pożyczysz - podpisz umowę

Jeżeli zdecydujesz się pożyczyć znajomemu pieniądze, powinieneś się zabezpieczyć podpisując umowę. To prosty sposób, który po pierwsze stanowi dowód pożyczenia drugiej stronie pieniędzy, a po drugie jasno określa warunki regulowania spłaty. Dokument wcale nie musi być napisany prawniczym żargonem – wystarczy, że zawrzemy w nim niezbędne informacje – data i miejsce podpisania umowy, dane stron, wysokość pożyczonej kwoty. Co prawda, prawo nie wymaga aby strony określiły termin, w jakim przedmiot pożyczki powinien zostać zwrócony, niemniej w Twoim  interesie jest jednak aby precyzyjnie określić owe terminy. „W kodeksie cywilnym czytamy, że wartość pożyczki od 500 zł powinna być stwierdzona pismem.” – przypomina Krzysztof Matela, Prezes Zarządu EGB Investments S.A. „To normalna procedura chroniąca nasz portfel, która zarazem powinna być uszanowana i zrozumiana przez pożyczającego. Odmowa podpisania się pod umową pożyczki przez znajomego, może świadczyć o nie do końca dobrej woli spłaty zobowiązania.” – podkreśla Krzysztof Matela.

Przelew na konto czy pieniądze do ręki?

Transakcje z ręki do ręki odeszły do lamusa wraz z rozpowszechnieniem się bankowości elektronicznej. Warto wprowadzić taki zapis do umowy i wpisać numery rachunków bankowych zainteresowanych stron. Idąc z postępem, łatwiej będzie Ci wykazać, że pieniądze zostały przekazane na właściwe konto. Zresztą w ten sam sposób pieniądze powinny do Ciebie wrócić. Zobowiąż znajomego umową do bezgotówkowego sposobu przekazania pieniędzy poprzez przelew na Twoje konto, dzięki czemu być może nie usłyszysz  słów „przecież już Ci oddawałem”.

Dobry zwyczaj – nie pożyczaj?

REKLAMA

Przekazałeś znajomemu gotówkę do ręki i nie spisałeś przy tym żadnej umowy. Minął jakiś czas, a Twój znajomy już dawno powinien spłacić swój dług. Pomimo początkowo dobrych chęci, z upływem kolejnych tygodni, a nawet miesięcy, przestał reagować na Twoje telefony, a Ty zachodzisz w głowę, co tu zrobić, żeby odzyskać swoje pieniądze i jednocześnie utrzymać z nim dobre relacje? Jedno jest pewne – zamiast snuć domysły, działaj! Pamiętaj, że to Ty jesteś w tej sytuacji stroną poszkodowaną i powinieneś domagać się egzekwowania zwrotu swoich pieniędzy. „W takiej sytuacji korzystnym wyjściem dla poszkodowanego jest skontaktowanie się z firmą windykacyjną, która oprócz tego, że posiada skuteczne narzędzia egzekwowania należności  to jest neutralną stroną w sprawie i pomaga rozładować emocje w kontaktach z dłużnikiem.”podsumowuje Prezes EGB Investments S.A.

Ludzie pożyczali, pożyczają i będą pożyczać pieniądze. Jeżeli chcą pożyczyć je od Ciebie, nie zapominaj o dwóch bardzo ważnych kwestiach – zabezpiecz transakcje umową i nie czekaj z założonymi rękami, jeśli Twój dłużnik nie odda Ci pieniędzy na czas. Pamiętaj - oprócz tego, że Ci się należą, to zgodnie z prawem, powinny do Ciebie wrócić.

Czy wobec tego nie powinniśmy pożyczać pieniędzy znajomym?

„Oczywiście możemy pożyczać, ale róbmy to z głową.”podpowiada Krzysztof Matela.

Prosta umowa zabezpiecza nasz interes, pamiętajmy więc, aby korzystać z tego rozwiązania. Dodatkowo warto również otwarcie powiedzieć drugiej stronie, że z dbałości o swoje środki, a nie z braku zaufania do drugiej osoby, pożyczka musi spełniać formalne wymagania i w przypadku braku spłaty odwołamy się do jej zapisów, celem egzekwowania swoich należności. Osoba, która pożycza od nas pieniądze, z pewnością zdaje sobie z tego sprawę, jednak w niektórych sytuacjach, dobrze jest  oczywiste kwestie wyrazić na głos” – podsumowuje Prezes Zarządu EGB Investments S.A.

Zobacz także:  Co to jest pełnomocnictwo? Jak je ustanowić, żeby było ważne?

Zobacz także:  Uwarunkowania prawne zawarcia umowy

Źródło: EGB Investments S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

    Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

    Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

    Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

    Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

    Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

    Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

    Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

    REKLAMA

    Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

    W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    REKLAMA

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    REKLAMA