REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odebrać pieniądze od dłużnika? Poradnik

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Co zrobić kiedy ktoś nie zwraca nam pożyczonych pieniędzy, a ponadto przestaje odbierać telefony. Co także zrobić z klientem, który nie zapłacił za wykonaną usługę? Jak odzyskać pieniądze? Zobacz poradnik.

REKLAMA

Podejmujesz się kredytowania osoby, która poprosiła Cię o pomoc. Pożyczasz znajomemu pieniądze potrzebne na rozwój nowego biznesu, ale w konsekwencji interes okazuje się niewypałem, a Twój znajomy przestaje odbierać od Ciebie telefon. A może nawiązałeś współpracę z klientem, który dotąd nie zapłacił za wykonaną usługę? Co robisz w takiej sytuacji?

  1. Czekasz cierpliwie, aż dłużnik sam się do Ciebie zwróci i odda pieniądze?
  2. Postanawiasz umorzyć dług i pogodzić się ze stratą, obawiając się utraty przyjaciela?
  3. Chciałbyś wziąć sprawy w swoje ręce, ale nie wiesz co możesz zrobić, by odzyskać dług?

Jeżeli na któreś z powyższych pytań udzieliłeś twierdzącej odpowiedzi, warto, żebyś przeczytał cykl artykułów pt.: „Wierzyciel też ma swoje prawa”.

Wyobraź sobie sytuację, w której Twojemu znajomemu podwinęła się noga. Stracił pracę, brakuje mu płynności finansowej, nie ma na bieżące wydatki, więc przychodzi do Ciebie z prośbą o drobną pożyczkę, którą „odda jak tylko stanie na nogi”. Myślisz sobie, że pożyczając pieniądze wyświadczysz mu przysługę i pomożesz wyjść z dołka. Przecież na pewno Ci je zwróci, jest przecież Twoim kolegą…

Zanim pożyczysz - podpisz umowę

Jeżeli zdecydujesz się pożyczyć znajomemu pieniądze, powinieneś się zabezpieczyć podpisując umowę. To prosty sposób, który po pierwsze stanowi dowód pożyczenia drugiej stronie pieniędzy, a po drugie jasno określa warunki regulowania spłaty. Dokument wcale nie musi być napisany prawniczym żargonem – wystarczy, że zawrzemy w nim niezbędne informacje – data i miejsce podpisania umowy, dane stron, wysokość pożyczonej kwoty. Co prawda, prawo nie wymaga aby strony określiły termin, w jakim przedmiot pożyczki powinien zostać zwrócony, niemniej w Twoim  interesie jest jednak aby precyzyjnie określić owe terminy. „W kodeksie cywilnym czytamy, że wartość pożyczki od 500 zł powinna być stwierdzona pismem.” – przypomina Krzysztof Matela, Prezes Zarządu EGB Investments S.A. „To normalna procedura chroniąca nasz portfel, która zarazem powinna być uszanowana i zrozumiana przez pożyczającego. Odmowa podpisania się pod umową pożyczki przez znajomego, może świadczyć o nie do końca dobrej woli spłaty zobowiązania.” – podkreśla Krzysztof Matela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przelew na konto czy pieniądze do ręki?

Transakcje z ręki do ręki odeszły do lamusa wraz z rozpowszechnieniem się bankowości elektronicznej. Warto wprowadzić taki zapis do umowy i wpisać numery rachunków bankowych zainteresowanych stron. Idąc z postępem, łatwiej będzie Ci wykazać, że pieniądze zostały przekazane na właściwe konto. Zresztą w ten sam sposób pieniądze powinny do Ciebie wrócić. Zobowiąż znajomego umową do bezgotówkowego sposobu przekazania pieniędzy poprzez przelew na Twoje konto, dzięki czemu być może nie usłyszysz  słów „przecież już Ci oddawałem”.

Dobry zwyczaj – nie pożyczaj?

REKLAMA

Przekazałeś znajomemu gotówkę do ręki i nie spisałeś przy tym żadnej umowy. Minął jakiś czas, a Twój znajomy już dawno powinien spłacić swój dług. Pomimo początkowo dobrych chęci, z upływem kolejnych tygodni, a nawet miesięcy, przestał reagować na Twoje telefony, a Ty zachodzisz w głowę, co tu zrobić, żeby odzyskać swoje pieniądze i jednocześnie utrzymać z nim dobre relacje? Jedno jest pewne – zamiast snuć domysły, działaj! Pamiętaj, że to Ty jesteś w tej sytuacji stroną poszkodowaną i powinieneś domagać się egzekwowania zwrotu swoich pieniędzy. „W takiej sytuacji korzystnym wyjściem dla poszkodowanego jest skontaktowanie się z firmą windykacyjną, która oprócz tego, że posiada skuteczne narzędzia egzekwowania należności  to jest neutralną stroną w sprawie i pomaga rozładować emocje w kontaktach z dłużnikiem.”podsumowuje Prezes EGB Investments S.A.

Ludzie pożyczali, pożyczają i będą pożyczać pieniądze. Jeżeli chcą pożyczyć je od Ciebie, nie zapominaj o dwóch bardzo ważnych kwestiach – zabezpiecz transakcje umową i nie czekaj z założonymi rękami, jeśli Twój dłużnik nie odda Ci pieniędzy na czas. Pamiętaj - oprócz tego, że Ci się należą, to zgodnie z prawem, powinny do Ciebie wrócić.

Czy wobec tego nie powinniśmy pożyczać pieniędzy znajomym?

„Oczywiście możemy pożyczać, ale róbmy to z głową.”podpowiada Krzysztof Matela.

Prosta umowa zabezpiecza nasz interes, pamiętajmy więc, aby korzystać z tego rozwiązania. Dodatkowo warto również otwarcie powiedzieć drugiej stronie, że z dbałości o swoje środki, a nie z braku zaufania do drugiej osoby, pożyczka musi spełniać formalne wymagania i w przypadku braku spłaty odwołamy się do jej zapisów, celem egzekwowania swoich należności. Osoba, która pożycza od nas pieniądze, z pewnością zdaje sobie z tego sprawę, jednak w niektórych sytuacjach, dobrze jest  oczywiste kwestie wyrazić na głos” – podsumowuje Prezes Zarządu EGB Investments S.A.

Zobacz także:  Co to jest pełnomocnictwo? Jak je ustanowić, żeby było ważne?

Zobacz także:  Uwarunkowania prawne zawarcia umowy

Źródło: EGB Investments S.A.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA