Zasiłek wyrównawczy – kiedy się należy?
REKLAMA
Komu przysługuje zasiłek wyrównawczy?
Zasiłek wyrównawczy należy się ubezpieczonemu pracownikowi z obniżoną sprawnością do pracy, jeżeli jego wynagrodzenie zostało obniżone ze względu na konieczność poddania się rehabilitacji zawodowej w celu adaptacji albo przyuczenia do nowych obowiązków. Co istotne zasiłek wyrównawczy przyznaje się na cały okres rehabilitacji pod warunkiem, że nie jest on dłuższy niż dwadzieścia cztery miesiące. W sytuacji gdy poddanie się rehabilitacji wynikało z wypadku przy pracy lub z choroby zawodowej, pracownik ma prawo do zasiłku wyrównawczego z ubezpieczenia wypadkowego. Jeżeli nie jest to wynik wypadku, zasiłek wyrównawczy przyznaje się z puli ubezpieczenia chorobowego.
REKLAMA
Komu nie należy się zasiłek wyrównawczy?
Zasiłku wyrównawczego nie otrzymają jednak osoby, które mają prawo do renty albo emerytury z tytułu niezdolności do pracy. W przypadku zasiłku przyznawanego z ubezpieczenia wypadkowego zasiłek nie przysługuje gdy jedyną przyczyną wypadku było nieprzestrzeganie przez poszkodowanego przepisów dotyczących ochrony zdrowia i życia, wypadek został spowodowany umyślnie lub był wynikiem rażących zaniedbań, gdy poszkodowany w momencie wypadku był pod wpływem środków odurzających albo sam przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku oraz gdy ubezpieczony odmówił bez podania istotnej przyczyny badania pozwalającego określić zawartość alkoholu i środków odurzających w organizmie lub przyczynił się do braku możliwości zrealizowania takiego badania.
Wysokość zasiłku wyrównawczego
Wysokość zasiłku wyrównawczego określa się na podstawie różnicy pomiędzy średnim miesięcznym wynagrodzeniem otrzymywanym w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy przed rozpoczęciem rehabilitacji a wynagrodzeniem miesięcznym osiąganym podczas okresu pracy z obniżonym wynagrodzeniem – w trakcie rehabilitacji.
Kto może orzec o konieczności przyznania zasiłku wyrównawczego?
Aby otrzymać zasiłek wyrównawczy należy otrzymać orzeczenie od lekarza wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy lub od lekarza orzecznika ZUS. W sytuacji gdy zasiłek będzie wypłacany przez ZUS, płatnik składek musi posiadać zaświadczenie na druku ZUS Z-3 aby otrzymać wypłatę.
Zobacz także: Zasiłki chorobowe w 2015 roku
Zobacz także: Zmiany w emeryturach w 2015 roku
Zobacz także: Świadczenie urlopowe w 2015 roku – stawki (dla różnych grup zawodowych)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.