REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek wyrównawczy – kiedy się należy?

Justyna Hek

REKLAMA

Jeżeli wynagrodzenie pracownika uległo obniżeniu w skutek poddania się rehabilitacji zawodowej w celu adaptacji albo przyuczenia do nowej pracy, ma on prawo do otrzymania zasiłku wyrównawczego. Mimo to zdarzają się sytuacje, w których zasiłek wyrównawczy nam nie przysługuje, chociaż teoretycznie spełniliśmy wymagania konieczne aby go otrzymać. Kiedy można liczyć na zasiłek wyrównawczy? Jak oblicza się wysokość takiego zasiłku?

Komu przysługuje zasiłek wyrównawczy?

Zasiłek wyrównawczy należy się ubezpieczonemu pracownikowi z obniżoną sprawnością do pracy, jeżeli jego wynagrodzenie zostało obniżone ze względu na konieczność poddania się rehabilitacji zawodowej w celu adaptacji albo przyuczenia do nowych obowiązków. Co istotne zasiłek wyrównawczy przyznaje się na cały okres rehabilitacji pod warunkiem, że nie jest on dłuższy niż dwadzieścia cztery miesiące. W sytuacji gdy poddanie się rehabilitacji wynikało z wypadku przy pracy lub z choroby zawodowej, pracownik ma prawo do zasiłku wyrównawczego z ubezpieczenia wypadkowego. Jeżeli nie jest to wynik wypadku, zasiłek wyrównawczy przyznaje się z puli ubezpieczenia chorobowego.

REKLAMA

Komu nie należy się zasiłek wyrównawczy?

Zasiłku wyrównawczego nie otrzymają jednak osoby, które mają prawo do renty albo emerytury z tytułu niezdolności do pracy. W przypadku zasiłku przyznawanego z ubezpieczenia wypadkowego zasiłek nie przysługuje gdy jedyną przyczyną wypadku było nieprzestrzeganie przez poszkodowanego przepisów dotyczących ochrony zdrowia i życia, wypadek został spowodowany umyślnie lub był wynikiem rażących zaniedbań, gdy poszkodowany w momencie wypadku był pod wpływem środków odurzających albo sam przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku oraz gdy ubezpieczony odmówił bez podania istotnej przyczyny badania pozwalającego określić zawartość alkoholu i środków odurzających w organizmie lub przyczynił się do braku możliwości zrealizowania takiego badania.

Wysokość zasiłku wyrównawczego

Wysokość zasiłku wyrównawczego określa się na podstawie różnicy pomiędzy średnim miesięcznym wynagrodzeniem otrzymywanym w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy przed rozpoczęciem rehabilitacji a wynagrodzeniem miesięcznym osiąganym podczas okresu pracy z obniżonym wynagrodzeniem – w trakcie rehabilitacji.

Kto może orzec o konieczności przyznania zasiłku wyrównawczego?

Aby otrzymać zasiłek wyrównawczy należy otrzymać orzeczenie od lekarza wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy lub od lekarza orzecznika ZUS. W sytuacji gdy zasiłek będzie wypłacany przez ZUS, płatnik składek musi posiadać zaświadczenie na druku ZUS Z-3 aby otrzymać wypłatę.

Zobacz także: Zasiłki chorobowe w 2015 roku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Zmiany w emeryturach w 2015 roku

Zobacz także: Świadczenie urlopowe w 2015 roku – stawki (dla różnych grup zawodowych)

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA