Pogodna jesień sprawiła, że sezon budowlany trwa. Październik i listopad to ostatnie miesiące w roku, w których możemy wykonywać fundamenty. Zobacz, jak wylewać fundamenty jesienią , na co zwrócić uwagę i jakich błędów unikać. Radzi ekspert Lafarge – Daniel Cekała, kierownik ds. Technologii i Jakości.
Pęknięcia, rysy, a także grube szczeliny pojawiające się na ścianach i sufitach to widok, z którym możemy się spotkać w wielu nowo wybudowanych budynkach. Powodem pojawiania się tego rodzaju usterek są źle wykonane fundamenty i zastosowanie niskiej jakości betonu. Dlatego, podczas budowy domu powinniśmy dopilnować wszystkich szczegółów. Zobacz, jak wybrać dobrych wykonawców i jak wybrać odpowiednie materiały do budowy fundamentów.
Jeśli chcemy aby nasz dach był zupełnie wyjątkowy, możemy przyozdobić go ceramicznymi ozdobami dachowymi. Ceramiczne ozdoby dachowe produkowane z gliny, dostępne są w różnych kształtach i kolorach. Do wyboru mamy ozdoby ceramiczne w kształcie: kotów, koni, gołębi, kogutów, lisów, myszołowów i sów.
Zaprawa szybko twardniejąca służy do naprawiania wykonywania silnie obciążonych posadzek. Ponadto można za ich pomocą naprawiać ubytki w podłożach betonowych od 5 do 30 mm głębokości. Zaprawy szybko twardniejące z reguły są wodoodporne, mrozoodporne, są odporne na duże obciążenia a także odporna na ścieranie. Można je stosować na stropy lub podłoża betonowe, na zewnątrz oraz wewnątrz pomieszczeń. Zaprawą szybko twardniejąca można naprawiać posadzki, schody, spocznki, rampy i krawężniki. Z pomocą zaprawy szybko wiążącej można wykonywać silnie obciążone posadzki użytkowe o grubościom 5 do 30 mm w warsztatach, magazynach lub halach
Belką nazywamy poziomy lub ukośny element konstrukcyjny budynku, który przenosi obciążenia pionowe i przekazuje je na podpory, takie jak: ściany, filary, kolumny czy słupy. Ze względu na materiał wyróżniamy: belki drewniane, stalowe, betonowe, żelbetowe oraz z kamienia. Według polskich norm, belką nazywamy podłużny element konstrukcyjny o wymiarach od 120/200 do 220/280 mm.
Elewacja to zewnętrzna powierzchnia ściany budynku. W zależności od położenia wyróżniamy elewację: frontową , tylną, boczną lub ogrodową. Elewacja z przodu budynku często nazywana jest także Fasadą. W skład elewacji wchodzą wszystkie elementy ozdobne, które się na niej znajdują (tympanon, boniowanie, itp..).
Atrium jest niezadaszonym pomieszczeniem wewnętrznym budynku. W domach w starożytnym Rzymie, atrium było centralnym pomieszczeniem w kształcie prostokąta, wokół którego znajdowały się pomieszczenie mieszkalne. W atrium bardzo często znajdowały się zbiorniki na wodę deszczową, które z biegiem lat zastąpiono fontanną. Bardzo często wokół atrium dach podtrzymywany był przez kolumny, a atrium było odpowiednikiem obecnego ogrodu. W atrium bardzo często można było spotkać, różnego rodzaju posągi oraz roślinność. Współcześnie terminem atrium określa się dziedziniec domów atrialnych oraz przeszklony dziedziniec w budynkach biurowych.
Gdy kupujemy okna i drzwi do naszego domu, zastanówmy się nad nietypowymi wzorami i kolorami. Kolorowe drzwi sprawią, że nasz dom będzie wyglądał wyjątkowo. Drzwi w kolorze czerwonym, niebieskim, zielonym, żółtym. Wybierzmy takie, które będą pasowały do naszego domu.