REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można zostawić na zimę ocieplony, ale nie otynkowany budynek

Subskrybuj nas na Youtube
Wyprawa tynkarska oprócz funkcji dekoracyjnej, pełni bardzo ważną rolę zabezpieczającą – chroni  warstwy ocieplenia przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych i naturalnym starzeniem się. Fot. Atlas
Wyprawa tynkarska oprócz funkcji dekoracyjnej, pełni bardzo ważną rolę zabezpieczającą – chroni warstwy ocieplenia przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych i naturalnym starzeniem się. Fot. Atlas
Atlas

REKLAMA

REKLAMA

Co zrobić kiedy kończymy budowę domu a zastała nas zima. Ociepliliśmy budynek ale nie zdążyliśmy go otynkować. Czy przed zimą można zrezygnować z otynkowania wykonanego ocieplenia?

Wyprawa tynkarska jest obowiązkowym elementem układu ocieplającego. Obok funkcji dekoracyjnej, tynk pełni bardzo ważną rolę zabezpieczającą – chroni  warstwy ocieplenia przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych i naturalnym starzeniem się. W szczególnych przypadkach, np. gdy warunki atmosferyczne uniemożliwiają ułożenie tynku, można wstrzymać się z wykonaniem wyprawy tynkarskiej, ale nie dłużej niż na 6 miesięcy. Przez ten czas ochronę ocieplonej elewacji stanowić może podkładowa masa tynkarska, którą obowiązkowo trzeba położyć na zatopioną warstwę zbrojącą ocieplenia.

REKLAMA

Zobacz także: Zakup styropianu – na co zwrócić uwagę?

REKLAMA

Tak zabezpieczona elewacja wytrzyma na pewno do wiosny. Wtedy, jak najszybciej należy położyć tynk, oczywiście, jeżeli warunki pogodowe na to pozwolą. Należy pamiętać, że właściwy dobór warstwy wykończeniowej ocieplenia jest bardzo ważny i powinien zostać przeprowadzony m.in. w oparciu o obliczenia cieplno-wilgotnościowe dla ocieplanej ściany, z uwzględnieniem warunków, w jakich użytkowany będzie układ ociepleniowy.

Na rynku dostępna jest cała gama rodzajów i kolorów tynków, z których można wykonać wyprawę tynkarską. Godne polecenia są  tynki mineralne lub akrylowe. Z tym, że mineralne zaleca się wtedy, gdy stosujemy wełnę jako materiał termoizolacyjny, natomiast akrylowe przeznaczone są na styropian. Tynki silikatowe i silikonowe choć droższe od mineralnych i akrylowych, polecane są zarówno  na systemy ociepleń ze styropianem jak i wełną. Wykorzystuje się je na elewacjach, dla których wymagane jest zachowanie swobodnego przepływu pary wodnej, oraz na znajdujących się w strefach o znacznym zanieczyszczeniu powietrza.

Zobacz także: Czy warto ocieplać dom na własne ryzyko?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Każdy z wymienionych tynków przed ich położeniem wymaga zastosowania, właściwego podkładu. Jeśli jednak zdecydujemy się na użycie tynku silikatowego, bądź silikonowego, wówczas należy użyć podkładu dla nich właściwego. Podkłady, oprócz wspomnianej funkcji zabezpieczającej, redukują chłonność podłoża i ułatwiają nakładanie tynku. 

Źródło: Atlas

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W co inwestować w 2025 roku? Mieszkania tracą na atrakcyjności, rośnie popularność lokali usługowych

Mieszkania wciąż dominują w portfelach inwestorów, ale ich rentowność spada. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikro lokale usługowe – tańsze, łatwiejsze w zarządzaniu i znacznie bardziej dochodowe.

Duże mieszkania na rynku pierwotnym – kto je kupuje i za ile?

Jak wygląda sprzedaż największych, nowych mieszkań i domów? Kto najczęściej decyduje się na ich zakup? Jakie mają metraże? W jakich inwestycjach deweloperskich są dostępne? I w jakich przedziałach cenowych? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA