REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Cena najmu mieszkania - jak ją ustalić?

Najem mieszkania w dużym mieście to coraz częstsza forma dorabiania. Jak prawidłowo ustalić cenę najmu za dane mieszkanie? Co brać pod uwagę, aby nie stracić i aby nie zniechęcić potencjalnych najemców?

Jak szybko i bezpiecznie wynająć mieszkanie – rady dla właścicieli

Jeżeli chcemy szybko wynająć nasze mieszkanie musimy zadbać o jego odpowiednie wyposażenie i niewygórowaną cenę. Jeśli mimo tego mieszkania nie udaje się wynająć w najgorętszym okresie wynajmu, to może to oznaczać, że standard mieszkania jest zbyt niski.

„Mała” wspólnota mieszkaniowa - zmiany 2020

Od 1 stycznia 2020 r. „małą” wspólnotę mieszkaniową tworzy nie więcej niż 3 lokale. Wspólnoty mieszkaniowe, w których liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych jest większa niż trzy są zarządzane zgodnie z ustawą o własności lokali a nie na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego o współwłasności.

Dlaczego dotychczas nie przyjęto ustawy o REIT-ach?

Pomimo wcześniejszych zapowiedzi, ustawa tworząca polskie REIT-y ostatecznie nie została przyjęta. Ekspert tłumaczy przyczyny tej ciekawej sytuacji.

REKLAMA

Proces wyboru mieszkania zajmuje średnio 5 miesięcy

Wybór oraz dokonanie zakupu mieszkania wiąże się z odpowiedzią na wiele pytań, jak również ze szczegółową analizą potrzeb i możliwości, zwłaszcza tych finansowych. Zdaniem ekspertów proces ten zajmuje zazwyczaj około 5 miesięcy. Z czego to wynika?

Dlaczego sektor ubezpieczeniowy powinien przejść transformację cyfrową

W jaki sposób kupujesz ubezpieczenie? Dzwonisz do agenta? Porównujesz oferty w internecie? Badania przeprowadzone przez EY sugerują, że w Wielkiej Brytanii prawie połowa wszystkich nowych ubezpieczeń na życie i ponad dwie trzecie ubezpieczeń komunikacyjnych jest zawierana online. Jest oczywiste, że branża, która była uznawana za konserwatywną, mierzy się z gwałtownie zmieniającymi się zachowaniami zakupowymi klientów.

Paczkomaty bez obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę

Projekt nowelizacji prawa budowlanego znosi obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku paczkomatu. Konfederacja Lewiatan uznaje to za dobre rozwiązanie.

Koszty notarialne przy nabyciu nieruchomości

Kupując bądź sprzedając mieszkanie, dom, działkę lub inną nieruchomość warto wesprzeć się wiedzą i doświadczeniem ekspertów, którzy pomogą nam bezpiecznie przejść przez cały proces i doprowadzić do transakcji. Kim jest notariusz? Przy jakich czynnościach jest niezbędny? Jakie koszty notarialne trzeba ponieść dokonując transakcji kupna - sprzedaży nieruchomości?

REKLAMA

Jak uzyskać premię gwarancyjną z książeczki mieszkaniowej - zmiany 2019

Osoby posiadające książeczkę mieszkaniową mogą liczyć na ponad 9 tysięcy złotych premii gwarancyjnej m.in. z tytułu zakupu lub remontu swojego mieszkania. Projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych zakłada jednak obowiązek rejestracji posiadanej książeczki do końca 2021 roku.

Chcesz zarobić na wynajmie? Zobacz, co i gdzie się opłaca kupić

Kupno mieszkania w celach inwestycyjnych powinno być dopasowane do wymagań rynku. Dokonany zakup ma się opłacać (nie tylko dzisiaj, ale i w perspektywie oczekiwanego okresu zwrotu) i nie musi spełniać wszystkich wymagań właściciela - to nie on tam będzie mieszkał. Szukając mieszkania pod wynajem warto zacząć od własnego rynku lokalnego. Gdzie się opłaca kupić mieszkanie pod wynajem? Ile można zarobić na wynajmie mieszkania? Jakie mieszkania są najchętniej wynajmowane? 

Nie ilość a jakość, czyli 10 korzyści wynikających z umowy na wyłączność

Na polskim rynku nieruchomości funkcjonują dwa modele współpracy z biurami nieruchomości. Najpopularniejszym jest umowa otwarta tzn. współpraca z wieloma agentami. Nie zawsze ten rodzaj współpracy przynosi wymierne efekty i korzyści dla właściciela. Drugi model współpracy to umowa na wyłączność. Okazuje się to być może nieoczywiste, ale przynosi ona najlepsze efekty. Jakie korzyści wynikają ze współpracy z jednym agentem? Czy warto mieć osobistego doradcę ds. nieruchomości? Kiedy mniej znaczy więcej?

Jakie prawa i obowiązki ma najemca?

Rosnący popyt na wynajem mieszkań, głównie w dużych miastach takich jak Kraków, Wrocław, Warszawa czy Gdańsk, jest wynikiem napływu obcokrajowców do kraju oraz dużej niezależności młodego pokolenia. Najpopularniejszą nieruchomością na rynku najmu jest kawalerka na wynajem. Zanim podejmiesz decyzję o wynajmie mieszkania, domu lub lokalu usługowego dowiedz się jakie prawa ma najemca? Co należy do jego obowiązków? Na co zwracać uwagę wynajmując nieruchomość? Na te i inne pytania odpowiada ekspert Nowodworski Estates.

99% ustawowej bonifikaty od opłaty przekształceniowej

13 czerwca 2019 r. Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz niektórych innych ustaw. Ważne zmiany przyspieszą uwłaszczenie (tj. przekształcenie użytkowania wieczystego we własność). Nowa, ustawowa 99% bonifikata od jednorazowej opłaty przekształceniowej będzie stanowiła znaczna ulgę przy przekształceniu użytkowania wieczystego dla wrażliwych społecznie grup (rodzin wielodzietnych, osób z niepełnosprawnościami, kombatantów). Przyjazne procedury ułatwią skorzystanie z bonifikat niezależnie od terminu wydania zaświadczenia o przekształceniu. Przedsiębiorcy zostaną uchronieni przed rygorem pomocy publicznej. Ustawa trafi teraz do Prezydenta RP.

Kiedy najkorzystniej sprzedać nieruchomość?

Kiedy najkorzystniej sprzedać mieszkanie? To pytanie zadaje sobie każdy właściciel nieruchomości. Bez względu na to czy sprzedajemy mieszkanie, czy jest to kolejna sprzedaż inwestycji, ważny jest czas sprzedaży. Kiedy wystawić nieruchomość na sprzedaż? Czy występuje sezonowość w branży nieruchomości? Co wpływa na najkorzystniejszy efekt sprzedaży nieruchomości? Na te i inne pytania odpowiada ekspert Nowodworski Estates Adrian Sowa w rozmowie z Elżbietą Jachymczak.

Prowizje dla pośredników na rynku nieruchomości

Ile wynoszą prowizje dla pośredników na rynku nieruchomości i czy zawsze trzeba je płacić? Jak orzekają sądy?

Rynek nieruchomości - tendencje i poszukiwani pracownicy

Rynek nieruchomości w 2018 r. charakteryzował się rekordową liczbą transakcji komercyjnych. Nastąpił wysoki wzrost cen mieszkań. Jacy pracownicy będą poszukiwani na rynku nieruchomości w najbliższej przyszłości?

Ekologiczne rozwiązania w osiedlach mieszkaniowych

Czy w nowych osiedlach stosowane są rozwiązania ekologiczne? Na czym polegają i gdzie znajdziemy takie inwestycje?

Ustawa ureguluje działalność kooperatyw mieszkaniowych

W Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju trwają prace nad projektem ustawy o kooperatywach mieszkaniowych. Kooperatywa mieszkaniowa to grupa osób, która współdziała ze sobą w formule non-profit, w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych poprzez nabycie działki i wybudowanie na niej budynku mieszkalnego wielorodzinnego (względnie zespołu budynków jednorodzinnych), a także np. poprzez przeprowadzenie robót budowlanych w budynku istniejącym. Aktualnie kooperatywy mieszkaniowe nie mają dedykowanych im regulacji prawnych, a nie jest zasadne stosowanie do nich przepisów dot. spółdzielni. Planuje się, że projekt ustawy o kooperatywach mieszkaniowych zostanie przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2019 r.

Mieszkanie dwupokojowe najczęstszym wyborem Polaków

Najpopularniejsze dotychczas kawalerki zostały wyparte przez mieszkania dwupokojowe. Polacy najczęściej kupują mieszkania o metrażu 35-50 mkw.

Dlaczego w Polsce brakuje mieszkań?

W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada 376 mieszkań. Tymczasem w Europie średnia wynosi 435 lokali na tysiąc osób. Dlaczego w Polsce brakuje mieszkań? Czy program Mieszkanie Plus i nowe inwestycje rozwiążą problem deficytu?

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność - zmiany w 2019 roku

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju poinformowało 29 marca 2019 r., że przygotuje pakiet usprawnień w ustawie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. To efekt analizy realizacji uwłaszczenia Polaków przez samorządy w pierwszym kwartale funkcjonowania ustawy. Celem zmian jest usprawnienie przekształcenia i wyeliminowanie sytuacji, w których samorządy mogą blokować powszechne uwłaszczenie Polaków.

Wycena nieruchomości - standard porównawczy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju poinformowało 14 marca 2019 r., że trwają konsultacje publiczne projektu standardu wyceny nieruchomości przy zastosowaniu podejścia porównawczego. Zdaniem MIiR to podejście najbardziej powszechne i najczęściej stosowane przez rzeczoznawców majątkowych przy wycenie wartości nieruchomości. Aktualnie nie ma jednolitych i powszechnie stosowanych norm postępowania przy wycenie nieruchomości. Wg oceny MIiR wpływa to negatywnie na jakość sporządzanych wycen nieruchomości i jednocześnie utrudnia sądom i urzędom dokonywanie ocen dowodów, jakimi w wielu postępowaniach są operaty szacunkowe.

Zdrowe oświetlenie w biurze

Co powinni wiedzieć pracodawcy, by stworzyć dla pracowników zdrowe oświetlenie w biurze? Światło docierające do pracowników powinno nie tylko być przyjazne dla ich oczu ale także ma pozytywnie wpływać na ich koncentrację.

W jakiej cenie znajdziemy natańsze mieszkania z rynku pierwotnego?

Ile kosztują najtańsze mieszkania u deweloperów? W jakich inwestycjach je znajdziemy? Sondę prezentuje serwis nieruchomości dompress.pl.

Ceny lokali usługowych w wybranych inwestycjach mieszkaniowych

Jakie są ceny lokali usługowych w inwestycjach mieszkaniowych? Gdzie możemy kupić takie lokale? Sondę prezentuje serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie z rynku pierwotnego i wtórnego - porównanie cen

Koszty nowych mieszkań oraz tych z rynku wtórnego mogą się znacznie różnić. Warto sprawdzić z czego wynikają te różnice cen oraz jakie – deweloperskie czy używane – mieszkanie warto wybrać?

Państwo da pieniądze na wzmocnienie bloków z wielkiej płyty

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju sprawdziło, że budynki z wielkiej płyty są aktualnie w dobrym stanie technicznym i konstrukcyjnym, ale wymagają odpowiedniej opieki, która przedłuży ich żywotność. W przypadku budynków z płyty trójwarstwowej (których jest większość) zalecane jest wzmocnienie połączeń pomiędzy samą płytą. Koszt wykonania tych dodatkowych l wzmocnionych połączeń ma być w połowie pokrywany z Funduszu Termomodernizacji i Remontów.

Najpopularniejsze mieszkania wśród nabywców w 2018 r.

Jakie mieszkania cieszyły się największą popularnością w 2018 r.? Sondę prezentuje portal dompress.pl.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny w ocenie deweloperów

Co o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym sądzą sami deweloperzy? Czy planowane zmiany wpłyną na rynek mieszkaniowy. Sondę prezentuje serwis nieruchomości dompress.pl.

Najem mieszkań w 2019 r. – czy wciąż będzie się opłacał?

Sytuacja na rynku nieruchomości pokazuje, że mamy do czynienia obecnie z coraz większym i szybszym wzrost cen mieszkań. W 2018 r. ceny zwiększyły się o 6%, dając dwa razy większy przyrost niż rok wcześniej. W rozpoczynającym się 2019 r. ceny prawdopodobnie wciąż będą wysokie. Jak w związku z tym może się zmienić rynek najmu?

Sprzedaż pomieszczenia przynależnego do lokalu mieszkalnego prawnie dopuszczalna

W dniu 15 listopada 2018 r. podjęta została Uchwała Sądu Najwyższego III CZP 52/18 - rewolucyjna dla nabywców lokali, zarządców i deweloperów. Stanowi ona, że sprzedaż pomieszczenia przynależnego do lokalu mieszkalnego jest prawnie dopuszczalna.

Modułowo Komfortowo Kompaktowo

Już 22 stycznia 2019 r. w Sali Lustrzanej SARPu w Warszawie (godz. 13.30-16.30) odbędzie się briefing prasowy i debata ekspercka na temat nowoczesnego budownictwa modułowego w standardzie pasywnym, spełniającym wymogi standardu Multi Comfort.

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność od 1 stycznia 2019 r.

1 stycznia 2019 r. weszły w życie nowe przepisy, na ich mocy użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe stali się właścicielami gruntów. Dotycz to 2,5 mln. użytkowników wieczystych.

Chiński Nowy Rok 2019

Chiński Nowy Rok (chin. 春节,chūnjié – Święto Wiosny) jest dla Chińczyków jednym z najważniejszych świąt. To właśnie w tym okresie wracają oni do swoich bliskich, bardzo często podróżując setki lub tysiące kilometrów, by wspólnie celebrować jego nadejście. Powoduje to największe na świecie okresowe migracje, a panującą w tym okresie atmosferę można porównać do naszego Bożego Narodzenia.

Rekordowa wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce w 2018 r.

Wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce w 2018 roku przekroczyła 6 mld euro. To rekord w historii rynku.

Planowane zmiany w obrocie gruntami rolnymi okiem deweloperów

Jak deweloperzy oceniają planowane zmiany w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego? Sondę prezentuje serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie plus: 364 lokale w pierwszym kwartale 2019 r.

W pierwszym kwartale 2019 r. w ramach programu "Mieszkanie plus"zostaną oddane kolejne 364 mieszkania. Niżej uposażonym najemcom będą przysługiwać również dopłaty do czynszów najmu.

Wiek mieszkania a jego cena

Czy na rynku nieruchomości najdroższe są najmłodsze mieszkania? Czy obowiązuje zasada wyznawana przez miłośników wina, że najbardziej pożądane są te najstarsze? Odpowiedź na te pytania nie jest wcale jednoznaczna.

Popyt i podaż na rynku nowych mieszkań w 2019 r.

Czy w 2019 roku rynek nowych mieszkań wyhamuje? Co z poziomem popytu i podaży? Sondę wśród deweloperów przeprowadził serwis nieruchomości dompress.pl.

2018 – rekordowy rok na rynku nieruchomości

2018 rok był świetny dla rynku nieruchomości mieszkaniowych. Niektóre statystki osiągnęły najwyższe wartości od 2008 roku. Dlatego warto życzyć sobie, aby rok 2019 był tak dobry, jak ten mijający.

Plany deweloperów na 2019 rok

Co planują deweloperzy? Jakie inwestycje zostaną wprowadzone na rynek w przyszłym roku? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości dompress.pl.

Apartamenty czy rezydencje - co preferują najbogatsi?

Obecnie oferta domów jednorodzinnych o najwyższym standardzie w największych miastach niż jest dużo mniejsza niż oferta mieszkań z najwyższej półki. Bogaci Polacy preferują mieszkania niż rezydencje.

Segmenty na rynku nieruchomości

Deweloperzy dzielą klientów na kilka grup i starają się budować biorąc pod uwagę ten podział. Poszczególne nieruchomości są skierowane do odpowiednich kategorii.

Czy ceny mieszkań w 2019 r. nadal będą rosły?

Co z cenami mieszkań w 2019 r.? Gdzie klienci mogą spodziewać się wyższych cen? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości dompress.pl.

Deweloperzy budują coraz mniejsze mieszkania

Mieszkań powstaje coraz więcej i są one coraz mniejsze. W stolicy przeciętna powierzchnia lokali mieszkalnych obniżyła się z 77,37 mkw. w roku 2006 do 63,06 mkw. w roku 2017.

Ustawa przekształcająca użytkowanie wieczyste we własność a budowa mieszkań

Czy nowe przepisy przekształcające użytkowanie wieczyste we własność będą miały wpływ na działalność deweloperów? Prezentujemy sondę serwisu dompress.pl.

Mieszkanie bezczynszowe - czy to się opłaca?

Niższe miesięczne koszty utrzymania mieszkań bezczynszowych zachęcają potencjalnych nabywców. Warto jednak bliżej przyjrzeć się tej ofercie.

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność a nowe opłaty dla deweloperów od 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. wejdzie w życie ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów. Co to oznacza dla deweloperów?

Jakiej wielkości mieszkań szukają Polacy?

Od lat najczęściej poszukiwanymi przez Polaków są mieszkania dwu i trzypokojowe. Zmienia się natomiast powierzchnia mieszkań cieszących się największą popularnością.

Nieruchomość w pobliżu galerii handlowej droższa? Niekoniecznie

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o zakupie nieruchomości jest jej lokalizacja. Z reguły jest tak, że nieruchomość położona w pobliżu galerii handlowej lub dużego sklepu jest sporo warta. Z drugiej strony obecność tego typu obiektów w sąsiedztwie może stwarzać mieszkańcom dużo problemów m.in. hałas, wzmożony ruch samochodowy i pieszy. Czy inwestycja w nieruchomości położone w pobliżu dużego sklepu czy galerii jest opłacalna?

REKLAMA