Dom drewniany - czy jest łatwopalny?
REKLAMA
REKLAMA
Dom drewniany - co o nim wiemy?
Dom góralski to pierwsze skojarzenie aż 3 na 4 Polaków z budownictwem drewnianym. Tylko 14% wskazuje, że to też całoroczne domy jednorodzinne, z zaledwie 2% wie o budynkach wielorodzinnych budowanych w technologii drewnianej – wynika z raportu Ministerstwa Środowiska. Dosyć niska świadomość budownictwa drewnianego, nie idzie w parze z brakiem wiedzy o zaletach. Nadal jednak funkcjonuje przeświadczenie, że budynki drewniane są łatwopalne. Wierzy w to aż 84% Polaków, mimo że jak wskazują eksperci Polskich Domów Drewnianych, drewno wykorzystywane w budownictwie podlega takim samym normom jak inne materiały.
REKLAMA
Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych
REKLAMA
Pierwsze trzy skojarzenia Polaków z określeniem dom drewniany to: dom góralski (74%), letniskowy (67%) oraz wiejski (57%). Nadal występuje mała świadomość możliwości budowania całorocznych domów jednorodzinnych (14% wskazań) oraz budynków wielorodzinnych (2%) – wynika z raportu Ministerstwa Środowiska z drugiej połowy 2017 roku.
- Taki stan wiedzy to pochodna wciąż małej popularności budownictwa drewnianego w Polsce. Z najnowszych danych GUS za pierwsze półrocze 2020 roku wynika, że z ponad 41 tys. budynków oddanych do użytku tylko 371 było w konstrukcji drewnianej. To zaledwie 0,9% ogółu. I ta statystyka utrzymuje się na takim poziomie już od wielu lat. Natomiast np. w Niemczech udział budownictwa drewnianego przekracza 18%. Ważne jest jednak to, że Polacy mają świadomość zalet budownictwa drewnianego, takich jak ekologiczność, niższe koszty utrzymania, czy przyjazność dla użytkownika – mówi Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.
Zalety domu drewnianego
REKLAMA
Aż 87% Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że dom drewniany jest zdrowy i przyjazny dla mieszkańców. Na drugim miejscu pojawia się przekonanie, że jest też łatwopalny (84%). Podium domyka opinia, że dom drewniany można wybudować w krótkim czasie (76% wskazań). Eksperci Polskich Domów Drewnianych wskazują, że stereotyp związany z łatwopalnością budynków drewnianych nie ma uzasadnienia. Wymagania dla materiałów budowlanych w zakresie ich reakcji na ogień są bardzo precyzyjne. Zostały opisane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i drewno, jak każdy surowiec, musi te normy spełniać. Dodatkowo, ostatnio w Pionkach przeprowadzono eksperyment pożarowy, w którym do spalenia przeznaczono dom drewniany o powierzchni aż 110 mkw., żeby oszacować dokładnie parametry związane ze spalaniem się budynku.
- Taki eksperyment pozwoli uregulować kwestie związane z wykorzystaniem drewna w budynkach wielokondygnacyjnych, ale jest też sygnałem dla klientów o bezpieczeństwie tego surowca. Budynek, który spalono w Pionkach w trakcie eksperymentu zachowywał się zgodnie z oczekiwaniami, zapewniając m.in. możliwość ewakuacji, co w przypadku pożaru i bezpieczeństwa mieszkańców jest najważniejsze – mówi Tomasz Szlązak.
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.