REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tarcza antykryzysowa obniża zdolność kredytową przedsiębiorców

Tarcza antykryzysowa obniża zdolność kredytową przedsiębiorców
Tarcza antykryzysowa obniża zdolność kredytową przedsiębiorców

REKLAMA

REKLAMA

Ubiegający się o kredyt hipoteczny znowu mogą liczyć na relatywnie niski wkład własny i złagodzenie innych wymogów bankowych – mówi Agata Antosiewicz, dyrektor działu kredytowego w Domu Kredytowym Victoria. Są też nowe skutki pandemii – prowadzący działalność gospodarczą, którzy skorzystali z tarczy antykryzysowych mają mniejsze szanse na kredyt hipoteczny.

Zdaniem dyr. Antosiewicz po najtrudniejszych miesiącach: kwietniu i maju, gdy banki mocno ograniczyły podaż kredytów hipotecznych, w drugiej połowie roku nastąpiło pewne „odmrożenie” – w większości przypadków obniżono wymagania, co do wkładu własnego. W pierwszych miesiącach pandemii było to nawet 30 proc. własnych środków – teraz żeby skorzystać z kredytu hipotecznego za naszym pośrednictwem wystarczy mieć wkład własny w wysokości 10 proc. ceny mieszkania. Działalność gospodarcza wciąż jest traktowana ostrożnie, ale umowy zlecenia i umowy o dzieło też już automatycznie nie wykluczają ubiegających się o kredyt – wyjaśnia A. Antosiewicz.

REKLAMA

Banki poluzowały, ale…

Wszystko wskazuje na to, że trwałym skutkiem pandemii, stanie się bardzo uważna weryfikacja branży, w której prowadzi aktywność ubiegający się o kredyt. Przy turystyce, hotelarstwie, transporcie czy działalności eventowej bankowcom z reguły zapala się pomarańczowe światło. Bankowi eksperci traktują także skorzystanie z tarczy antykryzysowej przez prowadzących działalność gospodarczą jako dowód niepewności o finansową przyszłość. Dyr. Antosiewicz dodaje, że tak samo traktowani są przy staraniach o kredyt zatrudniani przez nich pracownicy. Coraz częściej banki, które dotąd nie wymagały historii ROR dziś o nie proszą. – Nie chodzi już tylko o zaświadczenie o zatrudnieniu, wysokości zarobków, ale także potwierdzenie wpływu środków na konto – czy faktycznie przelane zostały na rachunek i do tego w deklarowanej wysokości – tłumaczy dyr.  Antosiewicz. 

Taniej, szybciej, wygodniej

W okresie pandemii zmiany w procedurach kredytowych są tak dynamiczne, że często kliencka wiedza na temat wymogów jest nieaktualna w momencie złożenia wniosku o kredyt. Dodatkowo banki bardzo ostrożnie podchodzą nie tylko do klientów, ale także do sytuacji finansowej deweloperów. To pole do działania dla wyspecjalizowanych firm takich jak Dom Kredytowy Victoria. Ważna jest stabilność firmy, fachowość ekspertów i wieloletnie kontakty z bankami. – Dokumentacja Victoria Dom jest we wszystkich bankach, z którymi współpracujemy, więc nie muszą już weryfikować naszej wiarygodności. Klient z naszego polecenia ma większe szanse na kredyt niż ten, który samodzielnie składa wniosek o kredyt na kupno nieruchomości u nieznanego bankowi dewelopera. Owocuje to znacznie szybszą procedurą. Nasz klient w praktyce już w dwa, trzy tygodnie wie, czy kredyt zostanie przyznany. Zawsze przedstawiamy przy tym oferty kilku banków i oferujemy bezpłatną pomoc naszych ekspertów na każdym etapie – mówi dyr. Antosiewicz.

Kredyt hipoteczny wciąż najpopularniejszy

Liczba chętnych na zakup mieszkania w Victoria Dom nie zmniejsza się. Dane dotyczące transakcji kredytowych w Domu Kredytowym Victoria dają powody do optymizmu (wrzesień 2020 r. – 144 mln zł, w (wrześniu ub.r. – 123 mln zł) i to mimo faktu, że w ostatnich miesiącach ok. 45 proc. klientów kupuje mieszkania za gotówkę. – Mamy niskie stopy procentowe, dlatego osoby posiadające gotówkę wolą pieniądze zainwestować w zakup mieszkania. Stopa zwrotu z wynajmu jest wyższa niż na koncie oszczędnościowym lub lokacie – tłumaczy A. Antosiewicz. Jej zdaniem, w najbliższej perspektywie nie ma istotnych zagrożeń dla branży po stronnie podaży kredytów hipotecznych i popytu na nieruchomości. – W Victoria Dom mamy bogatą ofertę mieszkań, jednak na rynku zauważamy poważne opóźnienia decyzji administracyjnych. I to jest powód do niepokoju dla całego rynku – zaznacza dyr. w Domu Kredytowym Victoria.

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Newseria.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA