REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższy podatek od nieruchomości w Gdańsku od 2021 r.

Wyższy podatek od nieruchomości w Gdańsku od 2021 r. /Fot. Fotolia
Wyższy podatek od nieruchomości w Gdańsku od 2021 r. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W 2021 roku wzrośnie w Gdańsku podatek od nieruchomości. Na podwyżce podatku miasto ma zarobić około 10 mln zł. Od nowego roku w stolicy Pomorza wzrośnie też do 2,41 zł opłata miejscowa, którą płaci każdy turysta przebywający w Gdańsku dłużej niż dobę.

REKLAMA

Zgodnie z podjętą w czwartek (24 września) uchwałą stawka podatku od nieruchomości za metr kwadratowy powierzchni użytkowej w budynkach mieszkalnych w Gdańsku wzrośnie w 2021 roku o cztery grosze i wynosić będzie 0,85 zł. Natomiast o 94 grosze za mkw wzrośnie danina w budynkach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza. Użytkownicy tych lokali za metr kw. zapłacą więc nie 23,90 zł a 24,84 zł.

Łącznie przewidziano aż dziesięć podwyżek w stawkach podatku od nieruchomości. Jak tłumaczyła podczas czwartkowej sesji skarbnik miasta Izabela Kuś, powodem podwyżek jest wzrost cen i towarów i usług konsumpcyjnych o 3,9 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.

"Wszystkie stawki podnosimy do maksymalnej kwoty, jaka została podana w Obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 23 lipca 2020 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2021. Spodziewamy się, że w efekcie zmian do budżetu miasta wpłynie dodatkowo około 10 milionów złotych. Przewidujemy też, że zwiększy baza podatkowa, w związku z tym wzrost dochodów z tytułu podatku od nieruchomości może osiągnąć około 20 mln zł" - wyjaśniła podczas czwartkowych obrad skarbnik miasta Izabela Kuś. Jak dodała, miasto szacuje, że w tym roku na podatkach od nieruchomości zarobi 476 mln zł.

W uchwale zastosowano (podobnie, jak w poprzednich latach) preferencyjne stawki podatku od nieruchomości dla budynków, w których prowadzone są ośrodki wczasowe działające tylko sezonowo (zapis w miejscowym prawie mówi konkretnie o działalności prowadzonej przez mniej niż sześć miesięcy). Właściciele takich obiektów zapłacą podatek w wysokości 18,70 zł za metr.

Podtrzymano zwolnienia z podatku od nieruchomości dla gruntów zajętych pod cmentarze oraz dla budynków zajętych na biblioteki i związanych z nimi gruntów.

Jak podano w uchwale, uszczerbek dochodów z tytułu tych zwolnień w 2020 roku wyniósł 0,5 mln zł. „Jest to niewielki ubytek porównując do zwolnień wynikających z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Gdańsk z tytułu zwolnień ustawowych w 2020 roku utracił dochody w podatku od nieruchomości w wysokości ok. 107 mln zł. Z tego największe zwolnienia dotyczą infrastruktury: portowej – ok. 42,4 mln, kolejowej – 29,6 mln, na lotniskach – 10,3 mln zł" - wyjaśniono.

Za podwyżkami opowiedzieli się radni Koalicji Obywatelskiej i Stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska. Przeciwko zagłosowali radni Prawa i Sprawiedliwości.

"Stajemy się jednym z najdroższych miast w Polsce, jeśli chodzi o utrzymanie. Niedawno o 100 procent podwyższono opłaty za wywóz śmieci, co przełożyło się na wzrost czynszów i innych opłat. Teraz do maksimum wzrastają podatki od nieruchomości" - mówiła podczas sesji radna PiS Joanna Cabaj. "Proszę o rozwagę przy tym głosowaniu, ponieważ to ogromne obciążenie dla mieszkańców" - apelowała.

Według radnego Przemysława Majewskiego, miasto podwyższając podatek od nieruchomości "drenuje kieszenie gdańszczan" w czasie, kiedy zmagamy się z epidemią. "Niedawno zwalnialiśmy przedsiębiorców z niektórych opłat, aby ich odciążyć. Tymczasem dokopujemy im podwyższając stawkę podatku od nieruchomości" - mówił.

Decyzją radnych w przyszłym roku o 10 groszy wzrośnie też opłata miejscowa. Turyści za każdą rozpoczętą dobę pobytu w Gdańsku będą musieli zapłacić 2,41 zł.

Szacuje się, że dzięki podwyżce wpływy do miejskiego budżetu wzrosną w 2021 r. o około 100 tys. zł. Jak wyliczyła Izabela Kuś, Gdańsk z tytułu opłaty miejscowej zarabia ok. 2 mln złotych rocznie.

Przypomniała, że opłatę miejscową pobiera się od wszystkich osób fizycznych, które przebywają na terenie miasta dłużej niż jedną dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych. Danina pobierana jest przez gestorów hoteli, pensjonatów, ośrodków wczasowych lub kwater prywatnych.

W 34-osobowej Radzie Miasta Gdańska Koalicja Obywatelska ma 15 radnych, 7 radnych należy do bezpartyjnego komitetu "Wszystko dla Gdańska" (WdG) - oba kluby tworzą koalicję rządzącą miastem. PiS jako klub opozycyjny ma 12 radnych.

Autor: Anna Machińska
anm/ drag/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  REKLAMA

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  REKLAMA

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  REKLAMA