CIT od spółek komandytowych może zniweczyć wiele projektów deweloperskich
REKLAMA
REKLAMA
W połowie września br. resort finansów przesłał do konsultacji projekt noweli ustawy o CIT. Zmiany zaproponowane przez resort finansów polegają m.in. na objęciu spółek komandytowych oraz niektórych spółek jawnych reżimem podatku dochodowego od osób prawnych.
REKLAMA
Nowela ma wejść w życie od 2021 roku.
"W ocenie PZFD proponowany termin wejścia w życie nowych przepisów jest rażąco krótki w odniesieniu do przepisów nadających status „podatnika podatku dochodowego" spółkom komandytowym oraz wybranym spółkom jawnym" - napisano.
PZFD wyjaśnia, że w praktyce biznesowej w formie spółek komandytowych prowadzona jest znakomita większość inwestycji deweloperskich realizowanych przez deweloperów krajowych, którzy nie transferują zysków ze spółek komandytowych za granicę, a osiągnięte dochody najczęściej reinwestują w Polsce.
REKLAMA
"Poszczególne przedsięwzięcia deweloperskie oparte są o precyzyjnie ustalone plany budżetowe, których elementem jest także ustalenie obciążenia podatkowego danej inwestycji. Niespodziewana epidemia COVID-19, która trwa od marca 2020 roku zmusiła deweloperów do radykalnej zmiany tych planów a wprowadzenie od 1 stycznia 2021 roku nowych zasad opodatkowania spółek komandytowych może całkowicie zniweczyć sens realizacji wielu przedsięwzięć deweloperskich" - napisał PZFD.
"W ocenie PZFD skala problemu będzie istotna, gdyż deweloperzy krajowi nie będą w stanie w takim krótkim terminie, jaki pozostał do 1 stycznia 2021 roku przygotować się na proponowane, nieprzewidziane wcześniej zmiany zasad opodatkowania, które dodatkowo nałożą się na ogólnokrajowy kryzys związany z COVID-19" - dodano.
W opinii PZFD, tak istotna zmiana jaką jest przyznanie statusu „podatnika podatku dochodowego" spółkom komandytowym oraz wybranym spółkom jawnym powinna zostać przesunięta do 1 stycznia 2022 roku, aby umożliwić podatnikom należyte przygotowanie się do zmiany.
map/ asa/
Polecamy: CIT 2020. Komentarz
REKLAMA
REKLAMA