REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak odróżnić chiński czosnek od polskiego?

Chiński czosnek może być niebezpieczny. Uprawiany w Azji bez kontroli (inaczej niż w Polsce i całej Unii Europejskiej) z dodatkiem różnych antybiotyków i chemicznych środków do uprawy roślin, może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Zobacz, jak odróżnić chiński czosnek od polskiego?

Nowa interpretacja prawa a wnioski o kredyt w RnS

Do 31.12.2012 r. można było składać wnioski kredytowe z rządowym dofinansowaniem w ramach RnS. Wiele z nich trafiło do banków w ostatniej chwili, rozpatrywane miały być na początku 2013 roku. Ministerstwo wydało interpretację prawa w świetle, której wnioski kredytowe bez notarialnie potwierdzonej umowy przedwstępnej są niewłaściwe i zostaną odrzucone.

Dom pasywny – czym się charakteryzuje?

W budownictwie energooszczędnym wyróżnia się trzy rodzaje domów energooszczędnych: energooszczędne, wysoko energooszczędne i pasywne. Domy te różnią się między sobą parametrami energetycznymi, czyli zapotrzebowaniem na energię cieplną w skali roku. Zobacz, co wyróżnia dom pasywny na tle domów energooszczędnych.

Który producent styropianu jest najlepszy?

Jak sprawdzić, który producent styropianu jest najlepszy? Jak sprawdzić, czy produkowany styropian jest dobrej jakości? Gdzie znaleźć listę najlepszych producentów styropianu?

REKLAMA

Czym jest III filar?

III filar jest jedną z form oszczędzania na emeryturę, inaczej nazywany jest Indywidualnym Kontem Emerytalnym, w skrócie IKE. Żeby zacząć inwestować w III filarze niezbędne jest otworzenie takiego indywidualnego konta, można to zrobić w towarzystwie ubezpieczeniowym, w funduszu inwestycyjnym, w biurze maklerskim lub w banku. Co warto wiedzieć o III filarze?

Styropian: Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku

Najczęściej wykonywanym rodzajem ścian w polskim budownictwie są ściany warstwowe. Jedną z warstw jest warstwa izolacyjna. Aby dobrze pełniła swoja funkcję, musi mieć odpowiednią grubość. Zobacz jak ocieplić ściany zewnętrzne budynku, aby panował w nim odpowiedni klimat a całe rozwiązanie było ekonomiczne.

Izolacja obwodowa fundamentów i cokołów w budynku

Ocieplenie ścian piwnicy ma znaczący wpływ na izolacyjność termiczną budynku. Izolacja obwodowa to izolacja, która styka się z gruntem, jest pozbawiona mostków termicznych i zapobiega przenikaniu ujemnych temperatur do wnętrza budynku.

Akcesoria kuchenne na karnawał: GALERIA

Akcesoria kuchenne na karnawał uczynią zabawy w domu łatwiejszymi w przygotowaniu, mogą również wpłynąć na wizualną oprawę. Do puli podstawowych akcesoriów na karnawał należą korkociąg, otwieracz do butelek, formy do kostek lodu. Zobacz, co jeszcze może się przydać w czasie karnawałowej imprezy w domu.

REKLAMA

Aranżacja stołu na karnawał: GALERIA

Stół na karnawał może być zaaranżowany z wykorzystaniem połyskujących i błyszczących dodatków, możemy skorzystać z tych, które zostały nam ze świąt, dobrze sprawdzają się cekiny, brokat i łańcuchy z koralików. Podstawowe kolory karnawału to złoty, srebrny, czarny i czerwony - możemy zastosować je z powodzeniem do aranżacji stołu. Zobacz nasze propozycje.

Jak kupić dobry styropian – podpowiada Instytut Techniki Budowlanej

Instytut Techniki Budowlanej (ITB) wraz ze Stowarzyszeniem Producentów Styropianu (PSPS) przygotowali pierwszy w historii projekt badawczy na temat styropianu. Celem badania było zbadanie właściwości styropianów będących na polskim rynku i wskazanie tych, które te normy spełniają. Styropiany te oznaczono specjalnym znakiem"Gwarantowany styropian".

Co to jest bancassurance?

Termin bancassurance, inaczej określany jako „bankowość ubezpieczeniowa”, pochodzi on z języka francuskiego. Jest to rodzaj umowy banku z towarzystwem ubezpieczeniowym. Bancassurance polega na sprzedaży wszelkiego rodzaju ubezpieczeń przez banki.

Polskie kredyty są jednymi z najdroższych w Unii Europejskiej

Przeciętne oprocentowanie kredytu w Polsce, według danych Eurostatu, w III kwartale 2012 roku wynosiło 7,43 proc., natomiast w najtańszej Finlandii 1,97 proc. Drożej niż w Polsce jest tylko w Bułgarii (8,03 proc.), w Rumunii (8,36 proc.) i na Węgrzech (11,86 proc.).

Dwa źródła ciepła: kominek z płaszczem wodnym i ogrzewanie podłogowe

Zastosowanie dwóch źródeł ciepła w domu jednorodzinnych w ostatnim czasie stało bardzo modne. Przykładem takiego rozwiązania jest wykorzystanie kominka z płaszczem wodnym jednocześnie z ogrzewaniem podłogowym. Rafał Durda, ekspert z firmy TECE, wskazuje jak zestawić poszczególne elementy systemu grzewczego, tak by instalacja funkcjonowała prawidłowo.

Kredyt hipoteczny – czy ubezpieczenie jest konieczne?

Kredyt hipoteczny najczęściej jest ściśle związany z ubezpieczeniem. Istnieje kilka rodzajów ubezpieczeń, które mogą być wymagane przez bank w czasie udzielania kredytu hipotecznego. Jakie ubezpieczenia może zaproponować bank? Czy zawsze musimy z nich korzystać?

Atrium Felicity w Lublinie

Do końca 2013 roku w Lublinie powstanie dwukondygnacyjna galeria handlowa – Atrium Felicity. Inwestycja Atrium Felicity zlokalizowana będzie przy al. Witosa i ul. Grygowej, znajdzie się w niej 135 lokali handlowych, będą również punkty gastronomiczne i usługowe.

Tajine (Tagine) – garnek z kominem

Tajine lub Tagine (arabski : طاجين) to tradycyjny, stożkowaty, gliniany garnek do gotowania wykorzystywany w tradycyjnej kuchni berberów z Afryki Północnej. Tajine to naczynie, które coraz częściej pojawia się także w polskiej kuchni. Nazwa Tajine poza garnkiem oznacza także rodzaj dania, które jest przygotowywane w tego rodzaju garnku.

Karnawał w domu – jak go przygotować?

Karnawał w domu odpowiednio przygotowany może zapewnić nam świetną zabawę. Podstawą udanej imprezy w domu w czasie karnawału jest stworzenie właściwej atmosfery. Klimat karnawałowy uda nam się wprowadzić za pomocą prostych i niedrogich dodatków, wszystko to w intensywnych i błyszczących kolorach.

Domy parterowe – Projekty gotowe

Projekty domów parterowych to jedne z tych, które są dość często wybierane przez Inwestorów. Ciekawe rozwiązania architektoniczne powodują, że jednokondygnacyjnych domów jednorodzinnych buduje się coraz więcej.

Top Design Gabinety Stomatologiczne – 11 najbardziej przyjaznych placówek

Top Design Gabinety Stomatologiczne to konkurs na najbardziej przyjazną placówkę stomatologiczną. Polacy boją się dentysty z różnych powodów, przyjazny wygląd placówki dentystycznej pomaga zmniejszyć stres związany z wizytą. Top Design Gabinety Stomatologiczne wyłoniono 11 najbardziej przyjaznych placówek.

Wełniane krzesło GIULITTA marki Infiniti

Wełniane krzesło GIULLITTA włoskiej marki Infiniti zostało zaprojektowane przez Piervittorio Prevedello. Krzesło GIULLITTA to propozycja dla osób ceniących designerskie rozwiązania, a do można je kupić w polskim sklepie internetowym.

Trudności w spłacie kredytu mieszkaniowego przez pierwsze lata

Osoby, które zaciągnęły kredyt mieszkaniowy mają pewne trudności ze spłatą przez pierwsze lata kredytowania. Pogłębiające się zadłużenie i opóźnienie w spłacie rat wynika z przecenienia swoich możliwości finansowych. Kredytobiorcy często nie uwzględniają dodatkowych kosztów związanych z urządzeniem mieszkania.

Wiosna – najlepszy czas na drobne remonty

Wiosna to idealny czas, na wykonanie drobnych prac i remontów. Czasem, aby odświeżyć wnętrze wystarczy drobny remont. Zobacz jakie prace można wykonać podczas drobnych remontów.

Budowa domu: kiedy osadzić okna?

Na którym etapie budowy domu osadzić okna? Pilnowanie kolejności prac budowlanych pozwoli nam uniknąć nieplanowanych niespodzianek podczas budowy. Podpowiadamy, kiedy najlepiej montować okna, aby ich nie uszkodzić, i aby nie uległy zabrudzeniu.

Krycie dachu podczas silnych podmuchów wiatru

Zmienny klimat podczas takich prac budowlanych jak krycie dachu wymusza na architektach i wykonawcach projektowanie i wykonywanie dodatkowych zabezpieczeń, które, staną się pewnego rodzaju dodatkowym zabezpieczeniem.

Historia lustra – od użyteczności po dekorację

Pierwsze lustra szklane powstały w Fenicji między X w. p.n.e. a VII w. p.n.e. W czasach Cesarstwa Rzymskiego szklane lustra zostały wyparte przez lustra powleczone z jednej strony metalem. Pod koniec XVII wieku lustra zaczęły być traktowane również jako dekoracja, uznawane były za element luksusu. Przeczytaj, jak na przestrzeni lat zmieniało się podejście do luster.

Kuchnia w stylu vintage, czyli sztuka łączenia przeciwieństw

Vintage – dobry rocznik, udane zestawienie – pojęcie zaczerpnięte z nomenklatury producentów wina na dobre zagościło w modzie i designie. Coraz częściej pojawia się w domach. Jest to styl dość trudny do jednoznacznego zaszufladkowania, nie liczy się w nim materialna wartość przedmiotów, ale ich historia i „dusza”. Jak stworzyć kuchnię w stylu vintage?

Wiszący telewizor – co warto wiedzieć?

Telewizor możemy postawić na meblościance, szafce do tego przeznaczonej lub powiesić go na ścianie. Ta ostatnia forma wkomponowania go w aranżację wnętrza jest obecnie najczęściej spotykana. Podpowiadamy jakich użyć uchwytów, żeby powiesić telewizor na ścianie oraz jak zaaranżować ścianę.

Jak dobrać rozmiar telewizora?

W czasie wybierania telewizora wiele osób popełnia błąd i kieruje się zasadą: „Im większy, tym lepszy”. Rozmiar telewizora jest ważnym aspektem, jednak musi on być dostosowany do wielkości pomieszczenia. Podpowiadamy jak dobrać rozmiar telewizora do pomieszczenia.

Becikowe 2013 – kto go nie dostanie?

Becikowe w 2013 roku przyznawane jest na podstawie dochodu netto w przeliczeniu na jednego członka rodziny. W 2013 roku becikowe dostaną tylko rodziny posiadające dochód nieprzekraczający 1922 złotych netto na osobę. Oznacza to, że tego świadczenia zostały pozbawione osoby lepiej zarabiające.

Obiekt budowlany

Obiekt budowlany wg Dz.U.2003.207.2016 to budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, budowla stanowiąca całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami, a także obiekt małej architektury.

Audyt energetyczny

Audyt energetyczny to świadectwo zużycia energii i stanu technicznego budynku lub instalacji, które wpływają na zużycie energii w budynku. Audyt energetyczny jest podstawą do wykonania ewentualnych prac modernizacyjnych, mających na celu powadzić do oszczędności energii budynku oraz obniżenia kosztów energii zużywanych w tym budynku lub instalacji.

Budowla

Budowla to każdy obiekt budowlany trwale powiązany z gruntem, niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury.

Tymczasowy obiekt budowlany

Tymczasowy obiekt budowlany to obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki. Tymczasowy obiekt budowlany to także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem. Tymczasowe obiekty budowlane to np.: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe.

Dyrektywa EPBD

Dyrektywa EPBD nr 2002/91/EC Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z dnia 16 grudnia 2002 r. to dokument dotycząc jakości energetycznej budynków. Zadaniem Dyrektywy jest wypromowanie poprawy efektywności energetycznej budynku w Unii Europejskiej, biorąc pod uwagę zewnętrzne i wewnętrzne warunki budynku i opłacalność przedsięwzięć.

Audytor energetyczny

Audytor energetyczny jest to osoba, która posiada kwalifikacje i uprawnienia państwowe do wykonywania audytu energetycznego. Audytor energetyczny jest także rzeczoznawcą w zakresie oszczędzania energii i ochrony środowiska oraz w zakresie oceny efektywności ekonomicznej inwestycji energooszczędnych.

Obszar oddziaływania obiektu

Obszar oddziaływania obiektu to teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu tego terenu.

Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie

Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie uważa to działalność związaną z koniecznością fachowej oceny zjawisk technicznych lub samodzielnego rozwiązania zagadnień architektonicznych i technicznych oraz techniczno-organizacyjnych.

Uprawnienia budowlane

Uprawnienia budowlane to nadawane na podstawie szczególnych przepisów uprawnienia, dające podstawę prawna do pełnienie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Uprawnienia budowlane nadawane są przez Okręgowe Izby Inżynierów Budownictwa oraz Okręgowe Izby Architektów.

Rzeczoznawca budowlany

Rzeczoznawca budowlany to osoba pełniąca w budownictwie samodzielną funkcję. Rzeczoznawca budowlany dokonuje różnego rodzaju ekspertyz i opinii technicznych w ściśle określonym zakresie tematycznym, w którym się specjalizuje. Funkcja rzeczoznawcy budowlanego została wprowadzona przez Prawo budowlane w 1994 roku.

Inspektor nadzoru inwestorskiego

Inspektor nadzoru inwestorskiego jest uczestnikiem procesu budowlanego, który musi posiadać uprawnienia budowlane oraz możliwość pełnienia samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie, ponadto powinien posiadać wiedze techniczną oraz praktykę zawodową dostosowaną do stopnia skomplikowania robót budowlanych.

Gdzie ustawić telewizor?

Ustawienie telewizora we właściwym miejscu w zależności od pomieszczenia wcale nie jest takie oczywiste. Na innej wysokości ustawimy telewizor w sypialni, a na innej w kuchni lub w salonie. Przedstawiamy kilka wskazówek, gdzie ustawić telewizor, żeby oglądanie nie wiązało się z wysiłkiem.

Kominek i telewizor – aranżacje

Umieszczenie telewizora we wnętrzu, w którym jest kominek wcale nie jest takie proste. Warto zastanowić się, w którym miejscu będzie stał telewizor, żeby tworzył z kominkiem spójną aranżację. Przedstawiamy kilka wskazówek jak pogodzić ze sobą kominek i telewizor.

W co inwestować w 2013?

Inwestować można w sposób aktywny i pasywny. Inwestycje aktywne obciążone są większym ryzykiem, ale wiążą się też z większym zyskiem, natomiast inwestycje pasywne są bezpieczne, ale również mniej opłacalne. W co warto zainwestować pieniądze w 2013 roku i nie stracić?

Systemy inteligentne – polscy producenci w czołówce

Inteligentne budynki są coraz bardziej popularne. Czy wkrótce staną się one standardem? Jak wskazują wyniki finansowe z 2012 r, polscy producenci odnotowali znaczny wzrost sprzedaży Jeden z producentów bezprzewodowego systemu automatyki budynkowej – Fibaro odnotował wzrost sprzedaży o 450% w porównaniu z rokiem 2011.

Co zrobić, kiedy sąsiad nie płaci za czynsz?

Zdarza się, że lokatorzy przestają płacić czynsz. W praktyce jest to problem nie tylko zadłużonego sąsiada, lecz także pozostałych członków wspólnoty mieszkaniowej. Brak regularnie płaconych czynszów może skutkować tym, że budynek nie zostanie na czas ocieplony, a winda nie będzie działać. Poza tym, należności z tytułu mediów w takiej sytuacji są rozdzielane na pozostałe lokale, w związku z czym pozostałym mieszkańcom wzrastają opłaty. Podpowiadamy, co zrobić kiedy sąsiad nie płaci czynszu.

Światowe trendy kolorystyczne: GALERIA

Zespół profesjonalistów zatrudnianych przez markę Dulux co roku wybiera jeden główny kolor i kilka innych z nim współgrających, ich decyzje mają wpływ na kształtowanie się światowych trendów kolorystycznych. W 2013 roku profesjonaliści postawili na kolory określające różne style architektury, które z kolei powiązane są z pięcioma istotnymi trendami społecznymi.

Okna drewniane – prawdy i mity

W przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat technologia produkcji stolarki okiennej znacząco się rozwinęła. Mimo to nadal panuje wiele nieprawdziwych przekonań co do okien drewnianych. Rozwijamy wątpliwości: do jakiego stylu pasują okna drewniane, jak je konserwować, czy są bezpieczne oraz jak długo mogą nam służyć.

Okna drewniane – konserwacja a gwarancja

Drewniane okna, aby służyły nam wiele lat, wymagają pewnych zabiegów konserwacyjnych. Może się jednak zdarzyć, że kupimy wadliwy produkt. Nie sprawne okno, nie zawsze wynika ze złego użytkowania. Zobacz, jak dbać o bezpieczeństwo zakupu.

Koszt utrzymania mieszkania

Utrzymanie mieszkania drożeje najszybciej i to pomimo tego, że inflacja spadła poniżej oczekiwań Rady Polityki Pieniężnej. Wiele usług i dóbr staniało, trzeci miesiąc z rzędu odnotowane są spadki cen paliwa, tanieją ubrania, niebawem tańszy będzie też gaz, ceny w pozostałych kategoriach wzrosły tylko nieznacznie.

Poradnik: prace w ogrodzie po zimie

Wiosna to czas wzmożonej pracy każdego ogrodnika. Jeśli latem chcemy cieszyć się pięknym ogrodem, po zimie ogród musimy do skrupulatnie uporządkować. Podpowiadamy, jakich prac nie można przeoczyć oraz w jaki sposób dbać o rośliny i trawniki.

REKLAMA