REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rozliczenie podatku za 2012 rok – o czym trzeba pamiętać?

PIT Fot. www.HLB.pl
PIT Fot. www.HLB.pl
www.HLB.pl

REKLAMA

REKLAMA

Rozliczając się z podatku za 2012 rok musimy przede wszystkim pamiętać o terminie składania PIT-ów – dla osób fizycznych jest to 30 kwietnia. Drugą ważną rzeczą jest wybranie odpowiedniego formularza do rozliczenia podatku. Ostatni raz możemy skorzystać na starych zasadach z ulgi internetowej i z ulgi na dzieci. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

REKLAMA

Podatnicy miejcie się na baczności. Jeśli nie rozliczycie się z fiskusem w terminie, musicie liczyć się z karą – nawet 32 tysięcy złotych. W tym roku ostatni raz rozliczamy się na starych zasadach z ulgi internetowej i ulgi na dzieci. Jak bezstresowo przejść przez procedurę składania PIT-ów? Sprawdź o czym musisz pamiętać.

REKLAMA

Na początek rzecz najważniejsza, czyli terminy, które warto wyraźnie zaznaczyć w swoim kalendarzu. Osoby fizyczne muszą rozliczyć się z dochodów osiągniętych w 2012 r. do 30 kwietnia. Mówi o tym art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W świetle tego przepisu, podatnicy zobowiązani są składać urzędom skarbowym zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (lub poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. – Ostatni dzień kwietnia jest jednocześnie terminem uregulowania ewentualnej niedopłaty podatku, jeżeli po obliczeniu ostatecznego podatku z zeznania wynika, iż kwota pobieranych w ciągu roku zaliczek nie pokrywa całej kwoty podatku należnego za 2012 rok. – wyjaśnia Paweł Wiśniewski, ekspert z firmy doradczej HLB Sarnowski i Wiśniewski.

Zobacz także: Co zrobić, gdy zgubimy portfel z dokumentami?

Który PIT wybrać?

Pierwszym krokiem w stronę udanego rozliczenia jest wybranie odpowiedniego formularza. Osoby które nie prowadzą działalności gospodarczej, a uzyskują za pośrednictwem płatnika dochody ze stosunku pracy, z emerytur czy umów zleceń, dokonują rozliczenia na formularzu PIT-37. Jego podstawą będą dane zamieszczone w dokumencie PIT-11, który płatnicy (czyli np. pracodawcy) byli zobowiązani przekazać podatnikom do 28 lutego.

Zobacz także: Waloryzacja świadczeń 2013 – emerytury, renty i dodatki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej (18%32%) powinny wybrać formularz PIT-36. Do rozliczenia rocznego na tym formularzu są zobowiązani podatnicy opodatkowani na zasadach ogólnych, którzy samodzielnie obliczają zaliczki i podatek. PIT-36 za rok 2012 należy złożyć do 30 kwietnia (wtorek).

Zobacz także: OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia mieszkania


Jak dostarczyć do urzędu skarbowego?

REKLAMA

Wypełniony PIT należy dostarczyć do urzędu skarbowego. Podatnicy mają do wyboru kilka opcji. Zeznanie można złożyć osobiście w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania bądź wysłać pocztą (w tym przypadku za datę złożenia uznaje się datę pieczątki pocztowej). Ci którzy chcą iść z duchem czasu, mogą wysłać zeznanie elektroniczne za pomocą systemu „e-deklaracje”.

Wówczas należy pamiętać o pobraniu tzw. UPO, czyli urzędowego poświadczenia odbioru, którego posiadanie daje nam gwarancję, że nasza deklaracja została złożona i trafiła do systemu Ministerstwa Finansów. – komentuje Wojciech Komer, z firmy doradczej HLB Sarnowski i Wiśniewski.

Wysokie kary za przekroczenie terminu

Spóźnione zeznanie i nierozliczenie podatku w terminie może mieć przykre dla portfela konsekwencje, co potwierdzają przepisy ujęte w kodeksie karnym skarbowym. W większości przypadków niezłożenie zeznania na czas jest traktowane jako wykroczenie skarbowe zagrożone karą grzywny (maksymalna wysokość w 2013 r. może wynieść 32 tys. zł). To jednak nie wszystko. W niektórych przypadkach, organ podatkowy może uznać, iż nieskładanie zeznania ma na celu uchylanie się od opodatkowania, co stanowi przestępstwo skarbowe i jest obciążone surowszą karą np. pozbawieniem wolności.

Zobacz także: Jak nie nabrać się na promocje i zabiegi marketingowe?


Co się zmieni w przyszłym roku?

Podatnicy powinni pamiętać, że to już ostatni rok w którym rozliczają się z fiskusem na starych zasadach. W styczniu 2013 roku w życie weszły zmiany w ustawie PIT, które będą regulować rozliczenia za 2013 rok. Co to oznacza dla przeciętnego Polaka? W zeznaniach składanych w 2014 roku za rok 2013, rozliczy on ulgę na dzieci oraz ulgę internetową na innych zasadach. W przypadku ulgi na dzieci, skorzystanie z niej będzie uzależnione od liczby dzieci i wysokości dochodów rodziców. Rodzice z jednym dzieckiem będą uprawnieni do ulgi (w wysokości 92,67 zł miesięcznie), po warunkiem, że ich roczne dochody nie przekroczą 112 tys. Rodzice z trójką lub więcej dzieci będą uprawnieni do wyższej ulgi na trzecie (139,01 zł miesięcznie) i każde kolejne (185,34 zł miesięcznie) dziecko. Uwaga: zasady rozliczania ulgi przez rodziców posiadających dwójkę dzieci pozostaną bez zmian: będzie im przysługiwać ulga wynosząca co miesiąc 92,67 zł na każde dziecko. Co z ulgą internetową? Prawo do niej będą mieli tylko podatnicy, którzy z niej wcześniej nie korzystali, przy czym uprawnienie do korzystania z ulgi internetowej zostało ograniczone tylko do dwóch następujących po sobie lat.

Zobacz także: Kto dostanie milion złotych kredytu?

Źródło: www.HLB.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

REKLAMA

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

REKLAMA

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

REKLAMA