REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak nowy rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

W obliczu rosnących wyzwań na rynku mieszkaniowym, eksperci i deweloperzy zastanawiają się, jakie kroki powinien podjąć nowy rząd, aby skutecznie przyspieszyć budowę mieszkań i zwiększyć ograniczoną podaż. Przedstawiamy wyniki szczegółowej sondy wśród branżowych specjalistów, którzy dzielą się swoimi przewidywaniami i oczekiwaniami dotyczącymi przyszłości rynku mieszkaniowego.

Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

REKLAMA

Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

Wakacje kredytowe 2024. Tylko gdy rata kredytu mieszkaniowego przekracza 40 proc. średniego miesięcznego dochodu? [Projekt]

Posłowie Polski 2050 - Trzeciej Drogi wnieśli 28 listopada 2023 r. do Sejmu projekt ustawy dotyczący wakacji kredytowych w 2024 roku. W myśl tego projektu w przyszłym roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.

REKLAMA

Gdzie w Polsce od stycznia nie będzie można palić kopciuchem? Lista województw

Na 20 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 12 znajduje się w Polsce. Wciąż jest jeszcze bardzo dużo kopciuchów do wymiany, ale uchwały antysmogowe ma już 14 województw. Od kiedy nie będzie można używać pieców o najniższej klasie w poszczególnych województwach? Co zamontować zamiast? 

Biurokracja wydłuża czas inwestycji deweloperów, a płacą za to kupujący mieszkania

Dlaczego w Łodzi średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie deweloperów wzrosła w tym roku o 6%, a w Krakowie – o 23%? Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, czy może to mieć związek ze sprawnością działania urzędników odpowiedzialnych za wydawanie decyzji potrzebnych do rozpoczęcia budowy. 

Co i jak jemy w biurach? Gastronomiczno-spożywcza oferta biurowców nie zadowala pracowników. Dlaczego?

Sektor gastronomiczny w biurowcach mocno ucierpiał w wyniku pandemii COVID-19. Równocześnie, jak wynika z raportu Colliers „Zakupy w biurowcu” oczekiwania pracowników obiektów biurowych względem infrastruktury uzupełniającej, m.in. gastronomii, w czasach pracy hybrydowej nie zmalały, a wręcz wzrosły. Co drugiemu pracownikowi biurowca brakuje kantyny, a 37% sklepu spożywczego. Eksperci Colliers w najnowszej publikacji uwzględnili zarówno oczekiwania osób pracujących w warszawskich biurowcach, jak i przeanalizowali aktualną ofertę handlowo-usługową w tych przestrzeniach. 

Ceny prądu, gazu i energii cieplnej w 2024 roku dla gospodarstw domowych. Rząd szykuje zamrożenie

Obecny rząd Mateusza Morawieckiego planuje przedłużenie na 2024 r. zamrożonych cen m.in. prądu dla gospodarstw domowych - wynika z wpisu opublikowanego w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu. Projektowane rozwiązania mają odnosić się też do gazu i ciepła.

Jakich usług szukamy w sieci? Poszukiwani fachowcy od budowy domów. Mniej popularne pompy ciepła i fotowoltaika. A co z usługami księgowymi?

Platforma Oferteo zaprezentowała najnowsze dane dotyczące zapytań użytkowników w 10 wybranych kategoriach usługowych. W trzecim kwartale największy wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku zanotowała kategoria związana z budową domów. Na brak zleceń nie mogli również narzekać elektrycy oraz fachowcy wykonujący remonty. Trzeci kwartał nie był jednak najlepszy dla przedstawicieli branży OZE. Największą stratę w porównaniu z ubiegłym rokiem zanotowała kategoria pomp ciepła, a druga od końca była fotowoltaika. Mniej wyszu

MRiT: nowe przepisy o planowaniu przestrzennym nie zlikwidują ogródków działkowych (ROD)

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że nowe przepisy o planowaniu przestrzennym nie oznaczają likwidacji Rodzinnych Ogrodów Działkowych. W komunikacie z 15 listopada 2023 r. Ministerstwo odniosło się do informacji opublikowanej przez Polski Związek Działkowców.

System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie (SOPAB) - pilotaż w 20 urzędach od 16 listopada 2023 r.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że 16 listopada br. rusza pilotaż Systemu do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie. Weźmie w nim udział 20 urzędów. Uruchomienie systemu dla wszystkich organów planowane jest w 2024 roku.

Dobre wiadomości dla planujących kupno nowego mieszkania: w październiku ceny na rynku pierwotnym wyhamowały

Nie tylko Bezpieczny Kredyt 2 procent zwiększył popyt na mieszkania, a w konsekwencji doprowadził do nienotowanych wcześniej poziomów cen mieszkań. Poza osobami zainteresowanymi kupnem pierwszego mieszkania wrześniowa i październikowa obniżka stóp procentowych przyciągnęła na rynek mieszkaniowy także innych nabywców. Na szczęście dla zainteresowanych kupnem, wrzesień był najprawdopodobniej miesiącem gdy te ceny osiągnęły szczyty.

Pompy ciepła budzą wątpliwości. UOKiK zapowiada kontrole. Połowa pomp nie spełnia parametrów deklarowanych przez producenta?

Od kilku miesięcy na platformie X (dawniej: Twitter) prezes NFOŚiGW, Paweł Mirowski ostrzega przyszłych beneficjentów programu „Czyste Powietrze”, aby sprawdzali wykonawcę i urządzenie (pompę ciepła) przed podpisaniem umowy. Wskazuje też, jak zminimalizować ryzyko utraty pieniędzy z dotacji. Co miesiąc składanych jest około 7.000 wniosków o dofinansowanie na zakup pompy ciepła. Natomiast, jak szacuje Izba Gospodarcza Urządzeń OZE, ponad połowa tych urządzeń na polskim rynku nie spełnia parametrów deklarowanych przez producenta.

Niespotykane różnice cen między mieszkaniami nowymi a używanymi. „Bezpieczny kredyt 2%” podniósł ceny na rynku deweloperskim

Od kilku miesięcy na rynku nieruchomości można zaobserwować ogromny ruch. Wynika to faktu, że zdolność kredytowa Polaków się poprawiła. Nie bez znaczenia jest także program „Bezpieczny kredyt 2%”, który sprawił, że wielu konsumentów zaczęło starać się o kredyt, a następnie szukać wymarzonych lokali. – Ceny na rynku wtórnym zatrzymały się, a na rynku deweloperskim wystrzeliły. Sytuacja jest o tyle niespotykana, że rok temu różnice w cenie metra kwadratowego incydentalnie przekraczały 2 tysiące złotych na rynku pierwotnym i wtórnym, a teraz często przekraczają nawet 5 tysięcy. To jest przepaść – mówi Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości. 

Państwo dopłaca do odsetek, ale rynek jeszcze więcej zabiera w cenie mieszkania. Tak działa Bezpieczny Kredyt 2 procent w praktyce

Problemów mieszkaniowych młodych rodzin nie rozwiąże się wyłącznie przez poprawienie warunków kredytowania i złagodzenie polityki ustalania zdolności kredytowej. Jedynym skutecznym na to sposobem jest budowa większej liczby mieszkań.

Eksperci: korekta cen na rynku materiałów budowlanych słabnie

Na krajowym rynku materiałów budowlanych korekta stała się faktem, to jednak jej intensywność wyraźnie maleje już na samym początku jej trwania - zauważyli w czwartkowym komentarzu eksperci portalu RynekPierwotny.pl.

Europejskie Miasto Roku 2023 (najlepsze do życia). Nikt nie zgadnie jakie! [Zdjęcia]

Amersfoort w centralnej Holandii zostało uznane za Europejskie Miasto Roku. Tytuł ten przyznaje Akademia Urbanistyki w Londynie, która nagradza miasta oferujące najlepsze warunki do życia w Europie.

Jak wzmocnić wytrzymałość betonu? Dodaj biowęgiel z fusów kawowych!

Metodę produkcji betonu z dodatkiem przetworzonych fusów z kawy opracowali inżynierowie z Royal Melbourne Institute of Technology w Australii. Taki beton jest wytrzymalszy o 30 proc. od tradycyjnego. 

Kończą się pieniądze na Bezpieczny Kredyt 2%. Kto chce mieć tani kredyt mieszkaniowy powinien się pospieszyć

Popularność Bezpiecznego Kredytu 2% czterokrotnie zdążyła już przekroczyć plan na 2023 rok, a to jeszcze nie wszystko. Problem w tym, że tylko do końca bieżącego roku nie obowiązują limity na przyjmowanie wniosków o preferencyjny kredyt. W 2024 roku banki będą już żądały obiecanych pieniędzy z budżetu, a te rozchodzą się jak świeże bułeczki. 

Teraz pojawiło się duże ryzyko utraty zadatku przy kupnie mieszkania. Jak nie stracić pieniędzy?

Duża liczba wniosków o Bezpieczny Kredyt 2% sprawiła, że banki nie są w stanie dotrzymać 21-dniowego terminu, jaki na wydanie decyzji daje im ustawa o kredycie hipotecznym. Zwyczajowo rezerwując wybraną nieruchomość do kupna płaci się zaliczkę lub zadatek na miesiąc. Teraz lepiej ten termin wydłużyć, by nie stracić i rezerwacji, i zadatkowanych pieniędzy.

Ceny mieszkań szaleją. Gdzie jest najdrożej? [Raport]

Ceny mieszkań wciąż bardzo wysokie. Ostatni kwartał przyniósł rekordowe podwyżki zarówno na rynku pierwotnym jak i na wtórnym. Gdzie mieszkania zdrożały najbardziej? 

Rynek nieruchomości komercyjnych. W trzecim kwartale w Europie Środkowo-Wschodniej zainwestowano 1,6 mld euro. To o 42 proc. mniej niż rok temu

W nieruchomości komercyjne w Europie Środkowo-Wschodniej zainwestowano w III kwartale 2023 r. 1,6 mld euro. Najwięcej kapitału, 741 mln euro, przyciągnęła Polska. W porównaniu do III kwartału 2022 r. wartość inwestycji spadła o 42 proc.

Ceny nowych mieszkań w największych miastach w Polsce – najnowsze dane

Ile kosztują nowe mieszkania od deweloperów w największych miastach Polski? Jakie są ich ceny ofertowe? W Warszawie średnia cena metra kwadratowego nowych mieszkań stabilizuje się obecnie na poziomie 16 tys. zł, w Krakowie wynosi ok. 15,5 tys. zł. W Trójmieście cena ta przekroczyła 14,2 tys. zł, a w Łodzi – 10 tys. zł. Tak wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl za październik 2023 roku.

Zmiany w planowaniu przestrzennym, plan ogólny w każdej gminie do 2025 roku. Deweloperom będzie łatwiej budować? Spadną ceny mieszkań?

Reforma planowania przestrzennego weszła w życie 24 września 2023 r. Zgodnie z nowymi przepisami do końca grudnia 2025 r. każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Bez takiego dokumentu trudno będzie o jakąkolwiek inwestycję. – Deweloperzy, z którymi rozmawiamy, podkreślają, że to krok w dobrą stronę, ale mają wątpliwości, czy gminy będą w stanie uchwalić plany w tak krótkim czasie. Są obawy, że komplikacje przy realizacji reformy mogą wpłynąć na wyższe ceny gruntów, a w konsekwencji mieszkań – mówi Rafał Bieńkowski z Nieruchomosci-online.pl. 

Do 2050 roku wszystkie budynki w UE powinny mieć zerową emisję CO2 netto. Jak to zrobić?

Budynki w Unii Europejskiej zużywają więcej energii niż jakikolwiek inny sektor, w tym transport czy przemysł. Ogrzewanie, chłodzenie i zapewnianie ciepłej wody w obiektach to aż 80% mocy, którą zużywają obywatele. Potrzebne są zdecydowane działania w kierunku zeroemisyjności – jak wskazują eksperci, pomóc mogą w tym... same budynki. W najbliższej przyszłości będą one wytwarzały energię ze źródeł odnawialnych, magazynowały ją i inteligentnie dystrybuowały. Co popchnie właścicieli do zmian?

Darmowe projekty domów jednorodzinnych o powierzchni 120 m kw. GUNB udostępnił pierwsze projekty

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udostępnia pierwsze darmowe projekty domów jednorodzinnych o powierzchni 120 m kw. Aby skorzystać z projektów, należy wypełnić formularz kontaktowy i pobrać projekt z Katalogu projektów ze strony gunb.gov.pl.

Czyste Powietrze 2023. Będą dotacje tylko na niektóre pompy ciepła?

Na serwisie społecznościowym X (dawniej "Twitter") Paweł Mirowski – prezes NFOŚiGW ostrzega przyszłych beneficjentów programu „Czyste Powietrze”, aby sprawdzali wykonawcę i urządzenie (pompę ciepła) przed podpisaniem umowy i wskazuje, jak zminimalizować ryzyko utraty pieniędzy z dotacji. Prezes Mirowski w swoich wypowiedziach z ostatnich kilku tygodni przedstawia propozycje, które zakładają przyznawanie dotacji tylko na sprawdzone pompy ciepła, poprzez uszczelnienie listy ZUM. Procedury te mają na celu zabezpieczyć Polaków przed możliwością zakupu urządzenia, które nie spełnia parametrów deklarowanych przez producenta na karcie produktu i etykiecie energetycznej. 

Ceny nowych kawalerek od dewelopera – koniec października, początek listopada 2023 r. Jaki metraż?

Przedstawiciele deweloperów przedstawiają aktualne (na koniec października, początek listopada 2023 r.) ceny nowych kawalerek. Gdzie, za ile i w jakim metrażu obecnie można kupić kawalerkę na rynku pierwotnym? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.   

Mieszkania na wynajem. Wzrost liczby ofert wynajmu powoduje spadek cen. We wrześniu 2023 r. aż 53 proc. więcej ofert wynajmu niż rok temu

Na rynek wynajmu mieszkań trafiło we wrześniu 20 tysięcy nowych ofert i prawie 6 tysięcy reaktywowanych – wynika z danych serwisu Otodom. To rekordowa od dwóch lat pula mieszkań. Kulminacja najmów miała miejsce już w sierpniu. Powoduje to spadek wysokości czynszów.

Borelioza: Tajemnicza choroba przekazywana przez kleszcze

Borelioza, znana również jako choroba z Lyme, to infekcja bakteryjna, która w ciągu ostatnich lat stała się przedmiotem wielu dyskusji i badań. Przenoszona przez kleszcze, borelioza jest jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń przenoszonych przez owady w wielu regionach świata. Ale co naprawdę wiemy o tej chorobie?

Biedronki wciskają się do mieszkania? To najpewniej biedronka azjatycka - gatunek inwazyjny ale pożyteczny. Czy jest groźna dla człowieka?

Raz w roku, jesienią pojawia się temat biedronek azjatyckich, które szukają jesienią bezpiecznego miejsca do zimowania i masowo próbują dostać się m.in. do mieszkań w miastach. Jak wyjaśnia ekspert - prof. Jacek Twardowski, kierownik Zakładu Entomologii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu - biedronka azjatycka to gatunek inwazyjny, wypiera rodzime biedronki, ale w praktyce to owad pożyteczny, zjadający m.in. mszyce.

Zmiany w warunkach technicznych budynków i ich usytuowania od kwietnia 2024 r. Rozporządzenie #StopPatodeweloperka podpisane

W dniu 1 kwietnia 2024 roku wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie przepisów w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. 26 października 2023 r. podpisał ją minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Nowe przepisy mają ograniczyć tzw. „patodeweloperkę”, czyli z działaniami, które - wykorzystując nieprecyzyjne dotąd przepisy - maksymalizują zyski deweloperów kosztem wymogów dobrej architektury i uzasadnionych potrzeb nabywców mieszkań. 

Ceny 2023. Coraz więcej materiałów budowlanych tanieje. Czy tak będzie w kolejnych miesiącach?

Średnia dynamika cen materiałów budowlanych we wrześniu zniżkowała w relacji rok do roku do ujemnej wartości -0,6 proc., z kolei w odniesieniu do poprzedzającego sierpnia spadek cen wyniósł już 0,9 proc. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl tym samym na krajowym rynku materiałów budowlanych zagościła korekta. Pytanie, czy to tylko krótki epizod korekcyjny, czy też początek dłuższej tendencji spadkowej.

Obowiązek wymiany starych pieców-kopciuchów. Będą krótsze terminy? Grzywny do 5000 zł

W ostatnich tygodniach sejmiki wojewódzkie kilku województw przeprowadzały konsultacje społeczne w ramach aktualizacji Programów Ochrony Powietrza, których celem było przyśpieszenie wymiany tak zwanych „kopciuchów”, czyli pieców na węgiel starego typu. Działania te mają na celu poprawę jakości powietrza i redukcję emisji zanieczyszczeń z przestarzałych urządzeń grzewczych zainstalowanych w budynkach w całej Polsce.

Stan (standard) deweloperski – co oznacza? Czy wynika to z przepisów? Czym jest podwyższony standard deweloperski?

Spółka Skanska Residential Development Poland, we współpracy z Otodom Analytics, przeprowadziła badanie wśród potencjalnych nabywców nieruchomości, mające na celu zrozumienie, czym powinien cechować się nowy lokal wybudowany przez dewelopera, zarówno w standardzie podstawowym, jak i podwyższonym. Badanie jednoznacznie pokazało, że ankietowani mieli ograniczoną wiedzę na temat różnych standardów na rynku pierwotnym, co w rezultacie powoduje, że nie są oni w pełni świadomi tego, co dokładnie kupują. W konsekwencji, jeszcze przed zakupem, mają problem z efektywnym porównywaniem ofert na rynku, a w momencie odbioru mogą czuć się nieusatysfakcjonowani standardem inwestycji. 

Jednorazowa obniżka rachunku za prąd 125,34 zł. Dla kogo? Kiedy?

We wrześniu 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 9 września 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną, które uprawnia część osób do uzyskania jednorazowej obniżki rachunku za prąd w kwocie 125,34 zł. Jakie warunki trzeba spełniać, by otrzymać ten zwrot?

Planujący zakup nieruchomości pod koniec roku pod podwójną presją

Osoby planujące zakup nieruchomości pod koniec roku 2023 znajdują się pod podwójną presją – z jednej strony czują, że od nowego roku wzrosną ceny mieszkań, więc szybko decydują się na zakupy bądź rezerwacje. Z drugiej niepewna jest przyszłość programu Bezpieczny Kredyt 2%, więc podejmowane decyzje w tym zakresie również obciążone są presją czasu.

Wakacje kredytowe w 2024 roku. Będzie ograniczenie do 400 tys. zł

Wakacje kredytowe w 2024 roku zostaną ograniczone dla osób z udzielonym kredytem do 400 tys. z – wynika z informacji zamieszonych na stronie kancelarii premiera.

GUS: budownictwo mieszkaniowe rośnie coraz szybciej

Najnowsza informacja GUS, prezentująca statystyki budownictwa mieszkaniowego we wrześniu 2023 r. oraz pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku, zakomunikowała bardzo długo oczekiwane przyśpieszenie ich dynamiki. Języczkiem u wagi pozostaje aktywność inwestycyjna deweloperów, która w ubiegłym miesiącu pozytywnie zaskoczyła wartościami nie notowanymi od połowy ubiegłego roku. 

Świetna wiadomość dla mieszkańców bloków i budynków wielorodzinnych: podatek od garażu i miejsca postojowego będzie 10 razy niższy niż obecnie

Tak zdecydował w środę 18 października Trybunał Konstytucyjny. Uznał on, że garaż i mieszkanie mają być objęte taką samą stawką podatku od nieruchomości, a dokładnie właściwą dla mieszkania. Trybunał nakazał zmianę przepisów podatkowych najdalej od 2025 roku.

Nieważność kredytu frankowego. Banku nie muszą pozywać oboje byli małżonkowie - uchwała Sądu Najwyższego

W dniu 19 października 2023 r. zapadła ważna dla frankowiczów uchwała Sądu Najwyższego. Sąd ten orzekł, że w sprawie przeciwko bankowi o ustalenie nieważności umowy kredytu nie zachodzi po stronie powodowej współuczestnictwo konieczne wszystkich kredytobiorców - głosi czwartkowa  Chodziło o to, czy - po rozwodzie - bank muszą pozwać oboje byli małżonkowie.

Bon na zasiedlenie szansą dla młodych szukających pracy. Ile można otrzymać?

Młodzi pracownicy nie mają problemu ze zmianą miejsca zamieszkania, gdy znajdą odpowiednią pracę. Pomocny może być w tym dodatkowo bon na zasiedlenie. Jak się ubiegać? Ile można otrzymać? Jak szukać mieszkania przy przeprowadzce w celach zawodowych? 

Wyższa stawka podatku od nieruchomości za garaż z księgą wieczystą niezgodna z konstytucją - wyrok TK

Opodatkowanie miejsca garażowego posiadającego księgę wieczystą w budynkach wielorodzinnych stawką wyższą niż garażu bez odrębnej własności jest niezgodne z konstytucją - orzekł 18 października 2023 r. Trybunał Konstytucyjny. Według Trybunału zakwestionowana zasada prowadzi do nierównego traktowania podatników. Trybunał odroczył wejście w życie wyroku do 1 stycznia 2025 r. Zatem przepisy uznane za niekonstytucyjne przestaną obowiązywać od tej daty. 

Konto Mieszkaniowe zwolnione z podatku Belki. Komu się opłaca? Ile trzeba wpłacać miesięcznie?

Już 12 banków oferuje Bezpieczny kredyt 2%, a dotychczas złożono już 68 tys. wniosków. Na drugim elemencie programu Pierwsze Mieszkanie, czyli "Koncie Mieszkaniowym" zgromadzono natomiast już ponad 11 mld zł.  

Kredyty mieszkaniowe 2023. Jaka zdolność kredytowa przeciętnej rodziny w połowie października?

W połowie października 2023 r. trzyosobowa rodzina dysponująca dwiema średnimi krajowymi może pożyczyć na zakup mieszkania prawie 644 tys. złotych. Tak wynika z najnowszej ankiety przeprowadzonej przez HREIT. W porównaniu do września banki skłonne są pożyczyć rodzinie z naszego przykładu o ponad 5% więcej. Dobry wynik zawdzięczamy rosnącym wynagrodzeniom i obniżkom stóp procentowych. 

Coraz mniej nowych i używanych mieszkań na rynku nieruchomości

REKLAMA