REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pompy ciepła budzą wątpliwości. UOKiK zapowiada kontrole. Połowa pomp nie spełnia parametrów deklarowanych przez producenta?

Pompy ciepła budzą wątpliwości. UOKiK zapowiada kontrole. Połowa pomp nie spełnia parametrów deklarowanych przez producenta?
Pompy ciepła budzą wątpliwości. UOKiK zapowiada kontrole. Połowa pomp nie spełnia parametrów deklarowanych przez producenta?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od kilku miesięcy na platformie X (dawniej: Twitter) prezes NFOŚiGW, Paweł Mirowski ostrzega przyszłych beneficjentów programu „Czyste Powietrze”, aby sprawdzali wykonawcę i urządzenie (pompę ciepła) przed podpisaniem umowy. Wskazuje też, jak zminimalizować ryzyko utraty pieniędzy z dotacji. Co miesiąc składanych jest około 7.000 wniosków o dofinansowanie na zakup pompy ciepła. Natomiast, jak szacuje Izba Gospodarcza Urządzeń OZE, ponad połowa tych urządzeń na polskim rynku nie spełnia parametrów deklarowanych przez producenta.

Izba Gospodarcza Urządzeń OZE alarmuje: wiele pomp ciepła na polskim rynku nie spełnia deklarowanych parametrów

Od maja 2023 r. Departament Kontroli Jakości Rynku przy Izbie Gospodarczej Urządzeń OZE informuje o nadużyciach w programach dotacyjnych dotyczących parametrów pomp ciepła deklarowanych przez producenta. Głównymi poszkodowanymi są osoby, które skorzystały z dotacji chcąc wymienić źródło ciepła na nowe przyczyniając się tym samym do poprawy jakości powietrza w swojej okolicy.

- 31 października br. odbyło się w NFOŚiGW spotkanie przedstawicieli branży, MKiŚ, MRiT, MRiRW, IOŚ i NFOŚiGW, którego tematem było jak najszybsze wprowadzenie zmian w Programie „Czyste Powietrze”, które mają na celu zapewniające przyszłym beneficjentom zakup sprawdzonej, dobrej jakościowo pompy ciepła – mówi dr Adam Nocoń, Prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE. 

- Mam nadzieje, że NFOŚiGW jak najszybciej wdroży do swoich programów dotacyjnych zapisy dotyczące zaostrzenia regulaminu dla pomp ciepła, wypracowane na ostatnim spotkaniu. Zapewnią one dotowanie pompom ciepła, których parametry będą potwierdzone przez akredytowane laboratorium znajdujące się na terenie UE. Dzięki tym zmianom beneficjent nie zostanie oszukany. Nie rozumiem, dlaczego od samego początku istnienia programu, takiego zapisu dla pomp ciepła nie wprowadzono, jak miało to miejsce w wypadku kotłów na pelet. W najbliższy piątek, 17 listopada, odbędzie się spotkanie Izby Gospodarczej Urządzeń OZE z przedstawicielami UOKIK, którego tematem przewodnim ma być przeprowadzenie jak najszybszej kontroli pomp ciepła wprowadzonych do obrotu – tłumaczy Prezes Nocoń.

- Wszystkie urządzenia grzewcze wykorzystujące OZE do ogrzewania naszych domów powinny być traktowane z należytą rzetelnością, a ich producenci działać na równych zasadach. Dotyczy to zarówno wydawania certyfikatów potwierdzających parametry urządzenia przez akredytowane laboratoria znajdujące się na terenie UE, jak również wysokości dotacji. W tej chwili jedynie od producentów kotłów na pelet i zgazowanie drewna wymaga się tych dokumentów, co doprowadziło do wprowadzenia na polski rynek pomp ciepła z zawyżonymi parametrami – wskazuje dr Adam Nocoń z Izby Gospodarczej Urządzeń OZE.

REKLAMA

Zmiany w programie „Czyste Powietrze” i kontrole UOKIK

W najbliższej przyszłości mają być wprowadzone zmiany dotyczących pomp ciepła w Programie „Czyste Powietrze” oraz kontrole UOKIK. Takie działania pozwoliłyby skutecznie wyeliminować z rynku nieodpowiedniej jakości pompy ciepła, jak miało to miejsce w wypadku kotłów na biopaliwa stałe.  

– Zdrowie i bezpieczeństwo polskich konsumentów jest jednym z priorytetów Urzędu. Dbanie o środowisko leży w interesie nas wszystkich. UOKiK wraz z Inspekcją Handlową prowadzą kontrolne, których celem jest wyeliminowanie z rynku kotłów, które nie tylko zanieczyszczają środowisko, ale również przyczyniają się do problemów zdrowotnych Polaków. Sprawdzamy rzetelność informowania konsumentów oraz spełnianie wymogów prawnych w dokumentacji technicznej czy deklaracji zgodnościmówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Na stronie https://uokik.gov.pl/kompetencje_prezesa_uokik.php znajdziemy zapis: „Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest centralnym organem administracji rządowej odpowiedzialnym za kształtowanie oraz realizację polityki ochrony konkurencji i konsumentów w PolsceMisją UOKiK jest podnoszenie poziomu dobrobytu konsumentów poprzez skuteczną ochronę ich interesów i bezpieczeństwa oraz wspieranie rozwoju konkurencji, z poszanowaniem zasad otwartości i dialogu w relacjach z uczestnikami rynku.”

 

Izba Gospodarcza Urządzeń OZE  - organizacja, która zrzesza ponad 100 firm produkujących oraz dystrybuujących urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii.  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA