REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakich usług szukamy w sieci? Poszukiwani fachowcy od budowy domów. Mniej popularne pompy ciepła i fotowoltaika. A co z usługami księgowymi?

Jakich usług szukamy w sieci? Poszukiwani fachowcy od budowy domów. Mniej popularne pompy ciepła i fotowoltaika. A co z usługami księgowymi?
Jakich usług szukamy w sieci? Poszukiwani fachowcy od budowy domów. Mniej popularne pompy ciepła i fotowoltaika. A co z usługami księgowymi?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Platforma Oferteo zaprezentowała najnowsze dane dotyczące zapytań użytkowników w 10 wybranych kategoriach usługowych. W trzecim kwartale największy wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku zanotowała kategoria związana z budową domów. Na brak zleceń nie mogli również narzekać elektrycy oraz fachowcy wykonujący remonty. Trzeci kwartał nie był jednak najlepszy dla przedstawicieli branży OZE. Największą stratę w porównaniu z ubiegłym rokiem zanotowała kategoria pomp ciepła, a druga od końca była fotowoltaika. Mniej wyszu

„Barometr Usług” powstał w oparciu o dane Oferteo na podstawie zapytań użytkowników platformy. Dane procentowe przedstawiają dynamikę zmian w III kwartale 2023 roku dla dziesięciu kategorii, które pod względem ilościowym należą do najpopularniejszych na platformie.

REKLAMA

Usługi dotyczące budowy domu. Poszukiwani również elektrycy, prawnicy i ogrodnicy

Duże ożywienie na rynku nieruchomości, jakie wywołał rządowy program wsparcia Bezpieczny kredyt 2%, było również widoczne na Oferteo.pl. W trzecim kwartale zapytania użytkowników platformy dla kategorii „budowa domów” wzrosły aż o 113% w porównaniu z tym samym okresem 2022 r. Na drugim miejscu z 43% wzrostem zapytań uplasowały się usługi elektryków, a tuż za nimi kategoria remontowa – 42%.

Barometr Usług Oferteo III kwartał 2023 roku

 

Barometr Usług Oferteo III kwartał 2023 roku

Oferteo.pl

- Duże zainteresowanie kategorią budowlaną nie jest zaskoczeniem, ponieważ już w poprzednich kwartałach tego roku mogliśmy zauważyć tendencję wzrostową. Rządowy program wsparcia uruchomił ogromny, skumulowany popyt na rynku nieruchomości i dla wielu Polaków była to jedyna możliwość na posiadanie pierwszego mieszkania lub właśnie domu. Oprócz samych kredytobiorców pośrednimi beneficjentami programu są zarówno deweloperzy, jak też fachowcy zajmujący się budową domów oraz branża remontowa. – ocenia Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.

Wzrost zainteresowania o 26% zanotowała także kategoria usług prawnych.  Trzeci kwartał był też dobry dla ogrodników, których usług szukało o 11% więcej użytkowników niż przed rokiem. Z kolei nieznaczny, jednoprocentowy spadek zanotowała kategoria dotycząca elewacji i ociepleń, natomiast o 3% mniej zapytań dotyczyło usług monterów klimatyzacji.

Branża OZE na minusie

Rynek pomp ciepła w 2023 r. wyraźnie zwolnił. Widać to zarówno w danych dotyczących sprzedaży samych urządzeń, jak też usług montażu. Wśród 10 kategorii prezentowanych w „Barometrze Usług” największy spadek w trzecim kwartale dotyczy właśnie pomp ciepła. Od lipca do września ilość zapytań o usługi fachowców w tym zakresie zmniejszyła się o 55% w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. Co ważne, tendencja spadkowa utrzymywała się również w poprzednich kwartałach tego roku.

- Rok temu zainteresowanie Polaków pompami ciepła było rekordowe, teraz widać korektę na tym rynku. W pierwszym kwartale br. zainteresowanie usługami w tym zakresie spadło o 30%, a w drugim 56% w porównaniu z 2022 r. W dalszym ciągu nie można mówić o całkowitym zastoju w branży, ponieważ skala zapytań jest niewiele niższa niż 2021 r. – informuje Karol Grygiel z Oferteo.

Mniej zleceń w trzecim kwartale mieli również monterzy paneli fotowoltaicznych. Ilość zapytań o usługi w tej kategorii była o 35% niższa niż przed rokiem. Co interesujące, w drugim kwartale tego roku zapytania o usługi w zakresie fotowoltaiki wzrosły o 40%. Zauważalny, bo 14% spadek zainteresowania zanotowała również branża usług księgowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA