REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakich usług szukamy w sieci? Poszukiwani fachowcy od budowy domów. Mniej popularne pompy ciepła i fotowoltaika. A co z usługami księgowymi?

Jakich usług szukamy w sieci? Poszukiwani fachowcy od budowy domów. Mniej popularne pompy ciepła i fotowoltaika. A co z usługami księgowymi?
Jakich usług szukamy w sieci? Poszukiwani fachowcy od budowy domów. Mniej popularne pompy ciepła i fotowoltaika. A co z usługami księgowymi?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Platforma Oferteo zaprezentowała najnowsze dane dotyczące zapytań użytkowników w 10 wybranych kategoriach usługowych. W trzecim kwartale największy wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku zanotowała kategoria związana z budową domów. Na brak zleceń nie mogli również narzekać elektrycy oraz fachowcy wykonujący remonty. Trzeci kwartał nie był jednak najlepszy dla przedstawicieli branży OZE. Największą stratę w porównaniu z ubiegłym rokiem zanotowała kategoria pomp ciepła, a druga od końca była fotowoltaika. Mniej wyszu

„Barometr Usług” powstał w oparciu o dane Oferteo na podstawie zapytań użytkowników platformy. Dane procentowe przedstawiają dynamikę zmian w III kwartale 2023 roku dla dziesięciu kategorii, które pod względem ilościowym należą do najpopularniejszych na platformie.

REKLAMA

Usługi dotyczące budowy domu. Poszukiwani również elektrycy, prawnicy i ogrodnicy

Duże ożywienie na rynku nieruchomości, jakie wywołał rządowy program wsparcia Bezpieczny kredyt 2%, było również widoczne na Oferteo.pl. W trzecim kwartale zapytania użytkowników platformy dla kategorii „budowa domów” wzrosły aż o 113% w porównaniu z tym samym okresem 2022 r. Na drugim miejscu z 43% wzrostem zapytań uplasowały się usługi elektryków, a tuż za nimi kategoria remontowa – 42%.

Barometr Usług Oferteo III kwartał 2023 roku

 

Barometr Usług Oferteo III kwartał 2023 roku

Oferteo.pl

- Duże zainteresowanie kategorią budowlaną nie jest zaskoczeniem, ponieważ już w poprzednich kwartałach tego roku mogliśmy zauważyć tendencję wzrostową. Rządowy program wsparcia uruchomił ogromny, skumulowany popyt na rynku nieruchomości i dla wielu Polaków była to jedyna możliwość na posiadanie pierwszego mieszkania lub właśnie domu. Oprócz samych kredytobiorców pośrednimi beneficjentami programu są zarówno deweloperzy, jak też fachowcy zajmujący się budową domów oraz branża remontowa. – ocenia Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.

Wzrost zainteresowania o 26% zanotowała także kategoria usług prawnych.  Trzeci kwartał był też dobry dla ogrodników, których usług szukało o 11% więcej użytkowników niż przed rokiem. Z kolei nieznaczny, jednoprocentowy spadek zanotowała kategoria dotycząca elewacji i ociepleń, natomiast o 3% mniej zapytań dotyczyło usług monterów klimatyzacji.

Branża OZE na minusie

Rynek pomp ciepła w 2023 r. wyraźnie zwolnił. Widać to zarówno w danych dotyczących sprzedaży samych urządzeń, jak też usług montażu. Wśród 10 kategorii prezentowanych w „Barometrze Usług” największy spadek w trzecim kwartale dotyczy właśnie pomp ciepła. Od lipca do września ilość zapytań o usługi fachowców w tym zakresie zmniejszyła się o 55% w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. Co ważne, tendencja spadkowa utrzymywała się również w poprzednich kwartałach tego roku.

- Rok temu zainteresowanie Polaków pompami ciepła było rekordowe, teraz widać korektę na tym rynku. W pierwszym kwartale br. zainteresowanie usługami w tym zakresie spadło o 30%, a w drugim 56% w porównaniu z 2022 r. W dalszym ciągu nie można mówić o całkowitym zastoju w branży, ponieważ skala zapytań jest niewiele niższa niż 2021 r. – informuje Karol Grygiel z Oferteo.

Mniej zleceń w trzecim kwartale mieli również monterzy paneli fotowoltaicznych. Ilość zapytań o usługi w tej kategorii była o 35% niższa niż przed rokiem. Co interesujące, w drugim kwartale tego roku zapytania o usługi w zakresie fotowoltaiki wzrosły o 40%. Zauważalny, bo 14% spadek zainteresowania zanotowała również branża usług księgowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA