REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Borelioza: Tajemnicza choroba przekazywana przez kleszcze

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Uwaga kleszcze
Borelioza: Co musisz wiedzieć o chorobie przenoszonej przez kleszcze
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Borelioza, znana również jako choroba z Lyme, to infekcja bakteryjna, która w ciągu ostatnich lat stała się przedmiotem wielu dyskusji i badań. Przenoszona przez kleszcze, borelioza jest jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń przenoszonych przez owady w wielu regionach świata. Ale co naprawdę wiemy o tej chorobie?

rozwiń >

Początek boreliozy: Historia i pochodzenie

Borelioza została nazwana na cześć miasta Lyme w stanie Connecticut, gdzie w latach 70. XX wieku zidentyfikowano pierwsze przypadki. Chociaż choroba ta istnieje od wieków, dopiero niedawno zaczęto ją dokładnie badać.

REKLAMA

Przyczyny i mechanizm przenoszenia

Borelioza jest spowodowana przez bakterie z rodzaju Borrelia. Kleszcze z rodziny Ixodes są głównymi nosicielami tych bakterii i przenoszą je na ludzi podczas kąsania. Kiedy kleszcz kąsa człowieka, bakterie przenikają do krwiobiegu ofiary, powodując infekcję.

Objawy i komplikacje

Początkowe objawy boreliozy mogą być mylące, ponieważ przypominają objawy grypy: gorączka, bóle mięśni, zmęczenie i bóle głowy. Wielu pacjentów zauważa również charakterystyczną czerwoną wysypkę w miejscu ukąszenia, która często przypomina cel w strzelaniu z łuku. Jeśli borelioza nie zostanie odpowiednio leczona, może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak zapalenie stawów, problemy neurologiczne, zaburzenia rytmu serca czy nawet problemy z pamięcią i koncentracją.

Diagnostyka i leczenie boreliozy

Diagnoza boreliozy opiera się na objawach klinicznych oraz badaniach serologicznych. Wczesne wykrycie i leczenie antybiotykami, takimi jak doksycyklina czy amoksycylina, zwykle prowadzą do pełnego wyzdrowienia. W przypadku bardziej zaawansowanych postaci choroby leczenie może być bardziej skomplikowane i wymagać dłuższego stosowania antybiotyków.

Zapobieganie boreliozie

Najlepszym sposobem zapobiegania boreliozie jest unikanie ukąszeń kleszczy. Należy nosić odzież zakrywającą ciało podczas spacerów w lesie, stosować repelenty i regularnie sprawdzać ciało pod kątem obecności kleszczy. Warto również unikać obszarów o wysokiej obecności kleszczy, zwłaszcza w sezonie ich największej aktywności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Borelioza to poważna choroba, która może mieć długotrwałe skutki dla zdrowia. Dzięki świadomości, odpowiednim środkom ostrożności oraz wczesnemu wykryciu i leczeniu, ryzyko powikłań można znacząco zredukować.

 

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

REKLAMA

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

REKLAMA