REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  • Materiał prasowy
Na rynku zapanowała duża nerwowość w związku z brakiem wiedzy jakie będą dalsze losy Bezpiecznego Kredytu 2%
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

REKLAMA

Ile czasu na bank na rozpatrzenie wniosku o Bezpieczny Kredyt 2%

REKLAMA

To wszystko sprawia, że grudzień w bankach będzie wyjątkowo nerwowy, a już teraz jest pewne, że nie zdołają one rozpatrzeć wszystkich wniosków kredytowych w terminie. Poślizgi to z kolei następna fala niepewności i niepokoju. Czy w 2024 roku wnioski będą dalej przyjmowane, czy wystarczy pieniędzy, czy ceny mieszkań jeszcze bardziej nie wzrosną, a zadatek wskutek poślizgu w rozpatrywaniu wniosków nie przepadnie. 

– Jest duża niepewność, a ona powoduje, że osoby, które mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach Bezpiecznego Kredytu 2% chcą to zrobić jak najszybciej. Brakuje ze strony ustawodawców gwarancji, że program będzie kontynuowany albo – jeżeli zajdą – to jakie zmiany – przyznaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości Mirosław Król.

Zgodnie z Ustawą o kredycie hipotecznym, na wydanie decyzji w sprawie kredytu hipotecznego bank ma 21 dni kalendarzowych. Czas ten jest liczony od momentu dostarczenia do banku wszystkich potrzebnych dokumentów.

REKLAMA

Jednak jak wskazują eksperci portalu Rankomat.pl, rzeczywisty czas oczekiwania na decyzję kredytową liczony od momentu złożenia wniosku może wynosi średnio od czterech do sześciu tygodni.
Ponadto trzeba wiedzieć, że w przypadku dwuetapowej weryfikacji bank podejmuje najpierw wstępną decyzję kredytową, a po analizie zdolności kredytowej klienta wydaje decyzję ostateczną. Decyzja wstępna nie jest dla banku wiążąca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ocenie ekspertów portalu, potencjalny kredytobiorca raczej nie ma możliwości przyspieszenia decyzji kredytowej. Może jednak sprawdzić, czy wniosek kredytowy na pewno został wypełniony poprawnie oraz zgromadzić od razu wszystkie potrzebne dokumenty, ograniczając tym samym ewentualne straty czasu wynikające z niedopatrzeń w tych kwestiach.

Zabraknie pieniędzy i przyjmowanie wniosków zostanie wstrzymane?

Opóźnienia w rozpatrywaniu wniosków tylko potęgują obawy czy w związku z wyczerpaniem limitów kredyt hipoteczny w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2% zostanie w ogóle przyznany.

Eksperci rynku nieruchomości przyznają, że ilość fake newsów i niesprawdzonych informacji, które powielane są przez konsumentów jest duża. Zaczynając od informacji, że to już koniec programu, przez takie, że od stycznia będzie on tak ograniczony, że już na początku roku wyczerpie się cała pula i nie będzie się o co starać.

– Prawdą jest, że przyszłość tego programu zależy od decyzji politycznych. Na ten moment jednak panika jest złym doradcą, bo powoduje, że drastycznie szybko rośnie popyt na mieszkania, a to powoduje wzrost cen na rynku deweloperskim i powoli także na rynku wtórnym – uważa Mirosław Król.

Z danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii wynika, że podpisano już 40 tysięcy umów kredytowych. Kolejne są procedowane. Z każdym tygodniem czas potwierdzenia umowy kredytowej wydłuża się z powodu obciążeń systemów weryfikacyjnych w bankach.

– Procedury trwają i klienci powinni być na to pogotowi. Uprzedzamy ich, że czas oczekiwania na decyzje może wynieść nawet kwartał. Problemem jest to, że bardzo często takie osoby upatrują sobie mieszkanie i zależy im na jak najszybszym zakupie. Spotkałem się także z sytuacjami, że osoba decydująca się na kredyt natychmiastowo wypowiadała wynajem lokalu i wielkim zaskoczeniem był fakt, że na kredyt nie czeka się kilka dni, a kilka tygodni – dodaje ekspert.

Zabraknie pieniędzy na bezpieczne kredyty albo mieszkań do kupna

W bankach trwa wyścig o pieniądze z kredytów hipotecznych przyznawanych w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%, a na rynku nieruchomości – o dostępne do kupna mieszkania, których liczba w ofercie błyskawicznie się zmniejsza.

Na ścieżkę wzrostu wróciły również ceny mieszkań, które są wyższe niż w roku 2022 o kilkanaście procent na rynku deweloperskim i o kilka procent na rynku wtórnym. Najbardziej rosną ceny w dużych miastach.

– Bezpieczny Kredyt 2% wzmógł popyt na kredyty hipoteczne. Był czas inflacji i czas zatrzymania rozwoju rynku nieruchomości. Teraz mamy odmrożenie zainteresowania i widzimy, że konsumenci ruszyli na zakupy. Zasoby nowych mieszkań nie są imponujące, dostępność jest mała, zainteresowanie rośnie, co oznacza, że ceny również rosną i to o kilkanaście procent w skali roku. W Szczecinie na przykład aż o 15 procent – mówi Mirosław Król.

Co dalej z Bezpiecznym Kredytem 2%

Na pewno w grudniu banki rozpatrzą jeszcze kilka tysięcy wniosków i przyznają kilka tysięcy nowych kredytów hipotecznych do wykorzystania w programie Bezpieczny Kredyt 2%.

Nie wiadomo natomiast co będzie dalej.

Co prawda ówczesny minister rozwoju Waldemar Buda zapewniał, że gdy wyczerpie się limit środków przyznanych na dopłaty do oprocentowania kredytów udzielonych w 2023 r., limit ten dla Banku Gospodarstwa Krajowego rząd natychmiast zwiększy. Problem w tym, że jest już inny rząd i to taki, który według wszelkiego prawdopodobieństwa nie uzyska w Sejmie wotum zaufania by po pierwszych dwóch tygodniach swojego istnienia zarządzać krajem.

Nowy rząd, jeśli będzie to koalicyjny, w programach wyborczych zapewniał kontynuowanie programu i to nawet na lepszych warunkach – łącznie z opłacaniem nie nadwyżki nad 2 proc., ale całej raty odsetkowej w ciągu pierwszych dziesięciu lat korzystania z kredytu hipotecznego z tego programu.
Jednak teraz nie ma konkretnych projektów aktów prawnych – ani w tej sprawie, ani w innych generujących wysokie koszty dla budżetu, bo jak podkreślają liderzy partii mających realne szanse nowy rząd utworzyć, najpierw musi być ustawa budżetowa a dopiero potem decyzje zmian w programach socjalnych.

Pośpiech zainteresowanych Bezpiecznym Kredytem 2% w tej sytuacji jest więc zrozumiały, bo wszystko jest możliwe, a rodzące się w związku z niepewnością prawną pytania znajdą swoją odpowiedź zapewne dopiero za dwa-trzy miesiące. Wtedy też być może sytuacja się ustabilizuje; mając pewność prawną prawdopodobnie część zainteresowanych Bezpiecznym Kredytem zapewne zaczeka na korzystniejsze rozwiązania, większą ofertę mieszkań na rynku, czy może nawet oczekując spadku ich cen.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Z czym mierzy się sektor budowlany w Polsce?

Z czym musi się mierzyć sektor budowlany w Polsce? To niepewność rynkowa, poważne wyzwania ekonomiczne i niedobór kadr. Jak przebiega zmiana pokoleniowa w budownictwie?

Odbudowa szkół w Ukrainie na nieokupowanych terenach. Jest specjalny projekt

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach. Specjalnie powołany zespół zaprojektował rozwiązania architektoniczne, które pozwolą przekształcić placówki oświatowe w obiekty na miarę europejskich standardów. Inicjatywa realizowana jest przy wsparciu firm z sektora publicznego i prywatnego.

Co najczęściej finansował „Bezpieczny Kredyt 2%”? Mieszkania na rynku wtórnym, pierwotnym, budowę domu?

Z programu "Bezpieczny Kredyt 2%" skorzystało około 90 tys. gospodarstw domowych. Jakie mieszkania były kupowane częściej? Z rynku wtórnego czy pierwotnego? 

Czy przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 sierpnia przyczynią się do wzrostu cen mieszkań?

Plac zabaw w każdej inwestycji i bardziej rozrzedzona zabudowa. Czy nowe regulacje wpłyną na ceny mieszkań? Przepisy zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2024 r. 

REKLAMA

Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

REKLAMA