REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  • Materiał prasowy
Na rynku zapanowała duża nerwowość w związku z brakiem wiedzy jakie będą dalsze losy Bezpiecznego Kredytu 2%
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

REKLAMA

Ile czasu na bank na rozpatrzenie wniosku o Bezpieczny Kredyt 2%

REKLAMA

To wszystko sprawia, że grudzień w bankach będzie wyjątkowo nerwowy, a już teraz jest pewne, że nie zdołają one rozpatrzeć wszystkich wniosków kredytowych w terminie. Poślizgi to z kolei następna fala niepewności i niepokoju. Czy w 2024 roku wnioski będą dalej przyjmowane, czy wystarczy pieniędzy, czy ceny mieszkań jeszcze bardziej nie wzrosną, a zadatek wskutek poślizgu w rozpatrywaniu wniosków nie przepadnie. 

– Jest duża niepewność, a ona powoduje, że osoby, które mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach Bezpiecznego Kredytu 2% chcą to zrobić jak najszybciej. Brakuje ze strony ustawodawców gwarancji, że program będzie kontynuowany albo – jeżeli zajdą – to jakie zmiany – przyznaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości Mirosław Król.

Zgodnie z Ustawą o kredycie hipotecznym, na wydanie decyzji w sprawie kredytu hipotecznego bank ma 21 dni kalendarzowych. Czas ten jest liczony od momentu dostarczenia do banku wszystkich potrzebnych dokumentów.

REKLAMA

Jednak jak wskazują eksperci portalu Rankomat.pl, rzeczywisty czas oczekiwania na decyzję kredytową liczony od momentu złożenia wniosku może wynosi średnio od czterech do sześciu tygodni.
Ponadto trzeba wiedzieć, że w przypadku dwuetapowej weryfikacji bank podejmuje najpierw wstępną decyzję kredytową, a po analizie zdolności kredytowej klienta wydaje decyzję ostateczną. Decyzja wstępna nie jest dla banku wiążąca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ocenie ekspertów portalu, potencjalny kredytobiorca raczej nie ma możliwości przyspieszenia decyzji kredytowej. Może jednak sprawdzić, czy wniosek kredytowy na pewno został wypełniony poprawnie oraz zgromadzić od razu wszystkie potrzebne dokumenty, ograniczając tym samym ewentualne straty czasu wynikające z niedopatrzeń w tych kwestiach.

Zabraknie pieniędzy i przyjmowanie wniosków zostanie wstrzymane?

Opóźnienia w rozpatrywaniu wniosków tylko potęgują obawy czy w związku z wyczerpaniem limitów kredyt hipoteczny w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2% zostanie w ogóle przyznany.

Eksperci rynku nieruchomości przyznają, że ilość fake newsów i niesprawdzonych informacji, które powielane są przez konsumentów jest duża. Zaczynając od informacji, że to już koniec programu, przez takie, że od stycznia będzie on tak ograniczony, że już na początku roku wyczerpie się cała pula i nie będzie się o co starać.

– Prawdą jest, że przyszłość tego programu zależy od decyzji politycznych. Na ten moment jednak panika jest złym doradcą, bo powoduje, że drastycznie szybko rośnie popyt na mieszkania, a to powoduje wzrost cen na rynku deweloperskim i powoli także na rynku wtórnym – uważa Mirosław Król.

Z danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii wynika, że podpisano już 40 tysięcy umów kredytowych. Kolejne są procedowane. Z każdym tygodniem czas potwierdzenia umowy kredytowej wydłuża się z powodu obciążeń systemów weryfikacyjnych w bankach.

– Procedury trwają i klienci powinni być na to pogotowi. Uprzedzamy ich, że czas oczekiwania na decyzje może wynieść nawet kwartał. Problemem jest to, że bardzo często takie osoby upatrują sobie mieszkanie i zależy im na jak najszybszym zakupie. Spotkałem się także z sytuacjami, że osoba decydująca się na kredyt natychmiastowo wypowiadała wynajem lokalu i wielkim zaskoczeniem był fakt, że na kredyt nie czeka się kilka dni, a kilka tygodni – dodaje ekspert.

Zabraknie pieniędzy na bezpieczne kredyty albo mieszkań do kupna

W bankach trwa wyścig o pieniądze z kredytów hipotecznych przyznawanych w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%, a na rynku nieruchomości – o dostępne do kupna mieszkania, których liczba w ofercie błyskawicznie się zmniejsza.

Na ścieżkę wzrostu wróciły również ceny mieszkań, które są wyższe niż w roku 2022 o kilkanaście procent na rynku deweloperskim i o kilka procent na rynku wtórnym. Najbardziej rosną ceny w dużych miastach.

– Bezpieczny Kredyt 2% wzmógł popyt na kredyty hipoteczne. Był czas inflacji i czas zatrzymania rozwoju rynku nieruchomości. Teraz mamy odmrożenie zainteresowania i widzimy, że konsumenci ruszyli na zakupy. Zasoby nowych mieszkań nie są imponujące, dostępność jest mała, zainteresowanie rośnie, co oznacza, że ceny również rosną i to o kilkanaście procent w skali roku. W Szczecinie na przykład aż o 15 procent – mówi Mirosław Król.

Co dalej z Bezpiecznym Kredytem 2%

Na pewno w grudniu banki rozpatrzą jeszcze kilka tysięcy wniosków i przyznają kilka tysięcy nowych kredytów hipotecznych do wykorzystania w programie Bezpieczny Kredyt 2%.

Nie wiadomo natomiast co będzie dalej.

Co prawda ówczesny minister rozwoju Waldemar Buda zapewniał, że gdy wyczerpie się limit środków przyznanych na dopłaty do oprocentowania kredytów udzielonych w 2023 r., limit ten dla Banku Gospodarstwa Krajowego rząd natychmiast zwiększy. Problem w tym, że jest już inny rząd i to taki, który według wszelkiego prawdopodobieństwa nie uzyska w Sejmie wotum zaufania by po pierwszych dwóch tygodniach swojego istnienia zarządzać krajem.

Nowy rząd, jeśli będzie to koalicyjny, w programach wyborczych zapewniał kontynuowanie programu i to nawet na lepszych warunkach – łącznie z opłacaniem nie nadwyżki nad 2 proc., ale całej raty odsetkowej w ciągu pierwszych dziesięciu lat korzystania z kredytu hipotecznego z tego programu.
Jednak teraz nie ma konkretnych projektów aktów prawnych – ani w tej sprawie, ani w innych generujących wysokie koszty dla budżetu, bo jak podkreślają liderzy partii mających realne szanse nowy rząd utworzyć, najpierw musi być ustawa budżetowa a dopiero potem decyzje zmian w programach socjalnych.

Pośpiech zainteresowanych Bezpiecznym Kredytem 2% w tej sytuacji jest więc zrozumiały, bo wszystko jest możliwe, a rodzące się w związku z niepewnością prawną pytania znajdą swoją odpowiedź zapewne dopiero za dwa-trzy miesiące. Wtedy też być może sytuacja się ustabilizuje; mając pewność prawną prawdopodobnie część zainteresowanych Bezpiecznym Kredytem zapewne zaczeka na korzystniejsze rozwiązania, większą ofertę mieszkań na rynku, czy może nawet oczekując spadku ich cen.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA