REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Ogródki działkowe w końcu niezagrożone likwidacją, minister rozwoju wydał rozporządzenie dające im prawo funkcjonowania w każdej, a nie tylko wybranej, strefie planistycznej każdego miasta i gminy
Ogródki działkowe w końcu niezagrożone likwidacją, minister rozwoju wydał rozporządzenie dające im prawo funkcjonowania w każdej, a nie tylko wybranej, strefie planistycznej każdego miasta i gminy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

REKLAMA

 

Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 22 listopada 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych w zakresie tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów – zgodnie z wcześniejszą obietnicą – daje prawo istnienia i funkcjonowania ogródków działkowych w każdej z możliwych stref planistycznych, których teraz po wcześniejszej zmianie ustawy jest trzynaście.

Niektóre strefy planistyczne w gminach miały być bez ogródków działkowych, ale już to naprawiono?

Przypomnijmy, że problem pojawił się w związku z reformą planowania przestrzennego. Nowe strefy w gminach mają być szczegółowo opisane i jeśli w opisie nie ma określonego rodzaju zabudowy, można łatwo ją wyeliminować. Takie zagrożenie pojawiło się względem ROD, które wpisane zostały tylko do kilku z kilkunastu możliwych stref.
Po protestach działkowców, szefostwo ministerstwa rozwoju zapowiedziało rozporządzenie, które wprowadza ogrody działkowe do każdej strefy planistycznej.
Na początku października projekt takiego rozporządzenia trafił do uzgodnień międzyresortowych. Działkowcy czekali jednak w napięciu, czy finalnie stanie się obowiązującym prawem.
I stało się!

Nowe rozporządzenie: ogródki działkowe mogą być zlokalizowane w dowolnej strefie

REKLAMA

W uzgodnieniach jest rozporządzenie zgodnie z którym, we wszystkich strefach planistycznych dopuszczalne będą ogrody działkowe. Takiego rozwiązania oczekiwali przedstawiciele Polskiego Związku Działkowców. W całej przestrzeni planistycznej będzie miejsce na to, aby takie tereny, które od dekad służą spędzaniu czasu na łonie przyrody, były niezagrożone, były bezpieczne.– Nikt nie będzie otwierał nawet najmniejszej furtki, aby zmieniały one swoje przeznaczenie – obiecywał na początku października publicznie minister Krzysztof Paszyk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Chodzi o zmiany w projekcie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych z zakresu tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów.
Umożliwiają one gminom tworzącym plany ogólne wpisanie lokalizacji terenów ogrodów działkowych w profilach podstawowych każdej z 13 stref planistycznych. Zmiany mają wykluczyć wątpliwości interpretacyjne i obawy działkowców o przyszłość ogrodów.

Stare rozporządzenie do ustawy eliminowało ogródki działkowe z 10 na 13 stref

Skąd to zamieszanie się wzięło? To decyzja dwutygodniowego rządu PIS podjęta w ubiegłym roku i zmiana rozporządzenia dotyczącego planowania przestrzennego, aktualnie wciąż obowiązującego a eliminującego ROD z większości stref planistycznych ogrodów działkowych.
Po zebraniu uwag i ich rozpatrzeniu, projekt będzie przedmiotem prac Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów oraz Stałego Komitetu Rady Ministrów, a później Komisji Prawniczej. Po akceptacji minister je wydał i ukazało się już w Dzienniku Ustaw, obawy działkowców stały się więc całkowicie bezprzedmiotowe.
W Polsce jest ok. 4,5 tys. ogrodów działkowych o łącznej powierzchni 40 tys. ha. Na ich terenie znajduje się ponad 900 tys. zagospodarowanych działek.

Ogródki działkowe mogą być zlokalizowane w każdej strfefie planistycznej gminy i miasta

Dla przykładu pierwsza z trzynastu stref – SW strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną przewiduje lokalizację następujących obiektów: teren zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, teren usług, teren

komunikacji, teren zieleni urządzonej i  – dopisany – teren ogrodów działkowych.
Podobnie jest w każdej z dwunastu pozostałych stref planistycznych.

Strefy planistyczne w mieście lub gminie gdzie lokalizacja ogródków działkowych jest zgodna z ustawą i nowych rozporządzeniem

Są to strefy następujące:

  • 1. SW strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową
  • 2 SJ strefa wielofunkcyjna
  • 3 SZ strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową
  • 4 SU strefa usługowa
  • 5 SH strefa handlu
  • 6 SP strefa gospodarcza
  • 7 SR strefa produkcji rolniczej
  • 8 SI strefa infrastrukturalna teren infrastruktury technicznej
  • 9 SN strefa zieleni i rekreacji
  • 10 SC strefa cmentarzy
  • 11 SG strefa górnictwa
  • 12 SO strefa otwarta
  • 13 SK strefa komunikacyjna

Teraz w każdej z tych trzynastu stref możliwa jest obecność ogródków działkowych, nie naruszająca jej zasad funkcjonowania.
Przedmiotowe rozporządzenie ukazało się w Dzienniku Ustaw, dnia 3 grudnia 2024 r. w poz. 1775.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA