REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Dlaczego warto rewitalizować budynki

Dlaczego rewitalizować, a nie budować nowe? Chodzi o przywrócenie do życia obiektów lub przestrzeni, które utraciły swoje pierwotne funkcje. Rewitalizacja polega na fizycznym odnowieniu budynków, jednak aspekty architektoniczne czy estetyczne nie są najważniejsze[1]. Argumentów przemawiających na korzyść stosowania tego rozwiązania w praktyce jest co najmniej kilka.

REKLAMA

Zachowanie historycznej zabudowy i oryginalnego stylu

Każde miasto ma swoją unikatową tożsamość. Wpływa na nią wiele elementów. Historyczna zabudowa jest wysoko na tej liście, dlatego warto ją zachować. Odnawianie budynku zgodnie ze stylem, w którym powstał, jest nie tylko ukłonem w kierunku tradycji, ale również lekcją historii w praktyce. Dobrym przykładem jest gmach Dworca Kolejowego Gdańsk Główny –  jeden z projektów nagrodzonych w konkursie “Budowa Roku 2023”[2]. Budynek został odrestaurowany w oryginalnym stylu gdańskiego neorenesansu i jest doskonałym przykładem na to, że rewitalizacja nie ogranicza się do konserwacji zabytków, które najlepiej podziwiać z daleka. Odrestaurowane obiekty mają stanowić żywą tkankę miejską, służyć mieszkańcom.

Odnowione budynki służą mieszkańcom

Zrewitalizowane budynki mają być użytkowane przez lokalną społeczność i przyczyniać się do zwiększania komfortu życia mieszkańców. Zaniedbana oficyna z początku XX w. dzięki odbudowie może stanowić budynek użyteczności publicznej, np. oddział biblioteki miejskiej. To historia zrewitalizowanego budynku z Łodzi, również nagrodzonego w konkursie “Budowa Roku 2023”[3].

Ożywienie lokalnej gospodarki

REKLAMA

Zrewitalizowana nieruchomość może przyczynić się do ożywienia ulicy, na której jest zlokalizowana (lub nawet większego obszaru) i rozwoju lokalnego biznesu. To przypadek łódzkiej Manufaktury, centrum handlowo-rozrywkowego, które powstało na terenach dawnej fabryki Izraela Poznańskiego w Łodzi. Dziś to wizytówka miasta przyciągająca tysiące turystów i klientów każdego dnia, a przez poprzednie dekady – symbol dawnej świetności fabrykanckiej Łodzi, który popadał w ruinę. 

Zrównoważony rozwój, ekologia i konieczność ograniczenia śladu węglowego są dziś również obecne w myśleniu o planowaniu przestrzeni miejskiej. Najbardziej zielone budynki to te, które już zostały zbudowane, jak twierdzi Carl Elefante[4].  – W kontekście dbania o zrównoważony rozwój miast, rewitalizacja, tam, gdzie jest to możliwe, powinna mieć pierwszeństwo przed budowaniem nowych obiektów od podstaw. Zachowanie historycznych budynków, które były lub są nieodłącznym elementem tkanki miejskiej, jest kluczowe dla kształtowania przestrzeni publicznych dobrych do życia. Zabytkowym budowlom, które lata świetności mają za sobą lub popadają w ruinę, nadaje się drugie życie. Odnawia się je, uwzględniając wytyczne konserwatorskie i potrzeby mieszkańców, zgodnie z pierwowzorem lub stawia się na remiks tradycji i nowoczesności. Historyczne obiekty zyskują sznyt współczesności i nową tożsamość z poszanowaniem tego, co było – zaznacza Anna Wieczorek, Fundacja Think Tank Miasto.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedź na problem deweloperów

W miastach, a szczególnie w centrach, trudno jest pozyskać atrakcyjny grunt pod nową nieruchomość. W przypadku tych komercyjnych, można budować wzwyż – dlatego w aglomeracjach pojawiają się kolejne biurowce sięgające do nieba. Jeżeli chodzi o budownictwo mieszkaniowe, takie podejście nie zawsze zdaje egzamin. Jeżeli w ścisłych centrach miast mają powstawać nowe inwestycje z tzw. dobrym adresem, trzeba liczyć się z kompromisem – czyli poddawać rewitalizacji istniejące obiekty. 

To jeden z powodów, dla których rewitalizacja na dobre zagościła również na rynku nieruchomości mieszkaniowych i to również tych luksusowych. Szacuje się, że w zeszłym roku wartość segmentu nieruchomości premium przekroczyła 4 mld zł, a w ciągu 2 lat wzrosła o 42%[5].

Rewitalizacja nieruchomości premium

REKLAMA

Przykładem zrewitalizowanego, historycznego budynku i jednocześnie nieruchomości premium jest Libra Residence z Krakowa. To jedyny komercyjny projekt nagrodzony w 2023 r. w konkursie “Budowa Roku”, w kategorii Obiekty przebudowane i rewitalizowane”. – Wybór Krakowa na lokalizację kolejnego projektu z naszego portfolio nie jest przypadkowy. Stolica Małopolski dołączyła do miast, w których klienci inwestują w luksusowe nieruchomości i spodziewamy się, że ten trend w kolejnych latach nie tylko się utrzyma, ale będzie jeszcze bardziej znaczący – zaznacza przedstawiciel MFC Development, spółki realizującej projekt Libra Residence. 

Libra Residence znajduje się zaledwie 500 metrów od Starego Rynku, Sukiennic i Kościoła Mariackiego – ikon Krakowa. Rezydencja zlokalizowana jest u zbiegu ulic Bonerowskiej i Librowszczyzny, a jej najbliższe sąsiedztwo to zabytkowe kamienice zaprojektowane m.in. przez legendarnego architekta z przełomu XIX i XX w., Adolfa Szyszko-Bohusza. Taki adres zdefiniował charakter nieruchomości. Od strony ul. Bonerowskiej Libra Residence tworzy odrestaurowana, modernistyczna kamienica z lat 20. XX w. Z kolei od ul. Librowszczyzny można podziwiać współczesny budynek utrzymany w stylu wielkomiejskiej kamienicy apartamentowej. – Rezydencja wkomponowuje się w historyczną zabudowę i oddaje piękno modernistycznych kamienic, z których miasto słynęło. Odrestaurowana, zabytkowa kamienica została połączona z nowoczesnym budynkiem. Nieruchomość z jednej strony jest ukłonem w stronę tradycji i dawnego kunsztu, a z drugiej, jest synonimem współczesnego budownictwa mieszkaniowego – dodaje przedstawiciel MFC Development.

Proces rewitalizacji trwał 28 miesięcy, w jego trakcie postarano się o zachowanie jak największej liczby historycznych elementów modernistycznego stylu, wedle którego powstała zabytkowa część Libra Residence. – W części od strony ul. Bonerowskiej mieszkańców witają wnętrza nawiązujące do epoki kamienicy. Uwagę przykuwa klatka schodowa z unikatową posadzką, stopniami wykonanymi z lastriko oraz metalowymi, kutymi balustradami. Zadbaliśmy o zachowanie oryginalnych drzwi z mosiężnymi wizjerami oraz skrzynkami na listy. Okna ze szprosami także mają przypominać te z pierwszych dekad XX w. Udało się nawet zachować ceramiczne piece kaflowe z tego okresu – wymienia  Małgorzata Jezierska, architekt z DB Group, firmy odpowiedzialnej za projekt wnętrz Libra Residence.

Przestrzenie od ul. Librowszczyzny mają nowoczesny charakter, ale wprost nawiązują do modernizmu. Jest on widoczny przede wszystkim w detalu posadzki na klatkach schodowych, lobby i korytarzach z zaprojektowaną czarną kratą, sztukaterii z charakterystycznymi prążkowaniami czy w drzwiach prowadzących do mieszkań. Fasada nieruchomości przy ulicy Librowszczyzny została wykonana 
z piaskowca Broniów. – To był nasz pomysł na to, jak nadać rezydencji wyjątkowy charakter, aby wyróżniała się spośród wielu kamienic w sąsiedztwie, ale jednocześnie zależało nam, by oddać ducha najelegantszych kamienic dawnej Galicji (Wiedeń, Budapeszt, Lwów i właśnie Kraków). Z piaskowca została wykonana elewacja, ale również detale, które świadczą o prestiżu Libra Residence: gzymsy i reliefy między oknami. Dzięki temu fasada budynku nie jest płaska, a ma nieco bardziej trójwymiarowy charakter – zaznacza Tomasz Fudali z Architektura&Consulting, główny projektant Libra Residence.

Przyszłość rewitalizacji 

Jak zaznacza Anna Wieczorek z Fundacji Think Tank Miasto, rewitalizacja nie jest modą, a trendem idącym w kierunku obowiązującego podejścia do planowania przestrzeni w miastach. Dlaczego? Zmienia się sposób, w jaki ją postrzegamy i użytkujemy. Z badań prowadzonych przez naszą Fundację wynika, że cenimy sobie lokalność. – Coraz częściej poszukujemy unikatowych miejsc, a rewitalizowane budynki realizują ten wymóg. Jednocześnie, jeśli odpowiadają na potrzeby mieszkańców, mają szansę przywrócić życie zapomnianym kwartałom miasta. Dzięki temu wzmaga się potencjał miastotwórczy takiego obszaru. Cieszymy się, gdy wizytówka naszego miasta, np. zabytkowa kamienica czy dworzec odzyskują dawny blask, ale lubimy również przebywać w historycznych miejscach z duszą, które zyskały nowe przeznaczenie. Może być to fabryczna hala, która stała się miejscem spotkań i wydarzeń kulturalnych czy zajezdnia tramwajowa, która otwiera się na projekty organizacji pozarządowych – komentuje Anna Wieczorek.

Podobną tendencję obserwujemy na rynku luksusowych nieruchomości mieszkaniowych. Osoby, które chcą zainwestować w lokal premium, coraz częściej zwracają uwagę na unikatowe nieruchomości, za którymi kryje się tajemnica, które nie są kolejnymi sztampowymi mieszkaniami dla bogaczy, a nawiązują do modnego trendu quiet luxury (po polsku – subtelna ekskluzywność). Odwołanie się do stylu modernizmu sprawia, że Libra Residence doskonale się w niego wpisuje. W przypadku tego projektu luksus to przestronne, przemyślane apartamenty, w których zostały zastosowane ponadczasowe rozwiązania oraz materiały. 

Współcześnie luksus oznacza również obcowanie ze sztuką, otaczanie się nią także w miejscach użytkowych. Obie kamienice tworzące Libra Residence, łączy wspólne patio – to symboliczny punkt styku tego, co zabytkowe, z nowym. Na patio, w ogrodzie, a także w częściach wspólnych mieszkańcy mogą podziwiać rzeźby oraz reliefy autorstwa cenionego artysty, prof. Jana Tutaja z ASP w Krakowie. Przedstawiają żywioły i są elementami dającymi rozpoznawalność poszczególnym piętrom rezydencji. To kolejny akcent, który podkreśla jej krakowski rodowód.

[1] Definicja na podstawie: Planynaprzyszlosc.waw.pl.

[2] Projekt: Przebudowa Dworca Kolejowego Gdańsk Główny. Nagroda I. stopnia w kategorii “Obiekty przebudowane i rewitalizowane”.

[3] Projekt: Remont konserwatorski i przebudowa związana ze zmianą sposobu użytkowania budynku na bibliotekę miejską przy ul. Zachodniej 76 w Łodzi. Nagroda I. stopnia w kategorii “Obiekty przebudowane i rewitalizowane”.

[4] Amerykański architekt, m.in. były Prezes Amerykańskiego Instytutu Architektów, (American Institute of Architects), popularyzator budownictwa w duchu zrównoważonego rozwoju.

[5] Źródło: Onet.pl; Raport KPMG, "Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Luksus w niepewnych czasach", 2023.

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA