Łazienka w naszym domu powinna być przestrzenią relaksu. Koncepcja łazienki: ciemnej, niefunkcjonalnej, ograniczonej małym metrażem, obowiązująca z konieczności, nie w wyniku rzeczywistych potrzeb, powoli staje się kolejnym reliktem szarej, zunifikowanej przeszłości. Jak sprawić, żeby łazienka stała się przestrzenią relaksu?
Akwarium w pokoju dziecka wspomaga jego naturalną ciekawość, a obserwacje roślin i zwierząt, rozbudzają zainteresowanie światem, wzbogacają wyobraźnie, wpływają na sferę emocjonalną i kształtowanie się uczuć wyższych. Stanowi ono żywą i barwną dekorację pokoju oraz podwyższa wilgotność powietrza, która w pokoju dziecinnym powinna wynosić 45-60%.
Obok modnego dziś "współczesnego baroku" z bogatymi wnętrzami pełnymi wymyślnych mebli i dekoracyjnych tapet, wyłaniają się w projektowaniu wnętrz sypialnie, "które cenią ciszę". Sypialnie "które cenią ciszę" to nowa tendencja, w której stopniowo odchodzi się od wzorzystości i nagromadzenia elementów na rzecz prostoty, przestronności i ascetycznej elegancji. Nie mam tu na myśli zimnych minimalistycznych wnętrz, ale tych, których ograniczona liczba dekoracji nie umniejsza nastrojowi ciepła.
Otoczenie łóżka można wzbogacić lampą, o oryginalnym sposobie rozpraszania światła. Wykorzystując właściwości materiału, z którego wykonany jest abażur lampy, możemy uzyskać niepowtarzalne odbicia na ścianach, smugi, plamki, akcenty barwne, sprzyjające wieczornemu odprężeniu.
Nastrojowa sypialnia, odzwierciedlająca upodobania i preferencje mieszkańców, zaspokaja przede wszystkim potrzebę schronienia i odpoczynku. Oświetlenie, jako jeden z najistotniejszych elementów budujących nastrój sypialni, dobrane indywidualnie do charakteru pomieszczenia, sprzyja wykonywaniu poszczególnych czynności, wpływając uspokajająco i pozytywnie na regenerację sił i witalność organizmu.
Jedną z najistotniejszych cech poprawnie i wygodnie zaprojektowanej przestrzeni mieszkalnej jest właściwy podział funkcjonalny i utrzymanie dobrej komunikacji pomiędzy pomieszczeniami, których przeznaczenie wzajemnie się dopełnia - w ten sposób kształtujemy charakter wnętrza sypialni. Niezależnie od charakteru i stylistyki wnętrza, jak również wielkości użytkowanych pomieszczeń, należy dokonać podziału na strefę związaną z aktywnością w ciągu dnia oraz strefę wyciszenia, odpoczynku i snu, co jest szczególnie istotne w aranżacji sypialni.