REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uniknąć zagrożeń bezpieczeństwa dziecka w domu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jacek Niezgoda
Należy dołożyć wszelkich starań, aby odkrywanie świata przez malucha było fascynujące i bezpieczne. Jak wskazują statystyki ponad 40 procent wypadków, jakim ulegają dzieci, zdarza się w domu, dlatego obowiązek zapewnienia dziecku bezpieczeństwa spoczywa na rodzicach. Fot. ARTDESIGN
Należy dołożyć wszelkich starań, aby odkrywanie świata przez malucha było fascynujące i bezpieczne. Jak wskazują statystyki ponad 40 procent wypadków, jakim ulegają dzieci, zdarza się w domu, dlatego obowiązek zapewnienia dziecku bezpieczeństwa spoczywa na rodzicach. Fot. ARTDESIGN

REKLAMA

REKLAMA

Należy dołożyć wszelkich starań, aby odkrywanie świata przez malucha było fascynujące i bezpieczne. Jak wskazują statystyki ponad 40 procent wypadków, jakim ulegają dzieci, zdarza się w domu, dlatego obowiązek zapewnienia dziecku bezpieczeństwa spoczywa na rodzicach.

Nie należy jednak ograniczać dziecka stosując zakazy. Można przecież pozostawić dzieciom swobodę nauki opartej na własnym doświadczeniu przy jednoczesnym odpowiednim zapewnieniu bezpieczeństwa we wnętrzu domu.

REKLAMA

Okrągłe i eliptyczne kształty uniemożliwiają powstawanie najgroźniejszych urazów. Jeżeli jednak we wnętrzu posiadamy meble o ostrych krawędziach, kantach, powinniśmy zastosować silikonowe narożniki, które zamortyzują uderzenia. Podobnie powinniśmy zabezpieczyć kaloryfery i parapety. Ze stołów należy pozdejmować obrusy, które maluch może ściągnąć wraz ze znajdującą się na nich zawartością, na rzecz szeregu małych serwetek. Dziecko przy stole powinno siedzieć w specjalnie do tego zaprojektowanym krzesełku, na szeroko rozstawionych nogach, najlepiej w szelkach uniemożliwiających wypadnięcie. 

Zobacz także: Jak zaaranżować pokój dla dziecka na poddaszu?

REKLAMA

Przeszklenia w drzwiach stanowią niebezpieczeństwo dla dziecka. Rozbita szyba może być przyczyną groźnych urazów, dlatego najlepiej nie wyposażać naszych domów w drzwi przeszklone. Jeżeli jednak z powodów estetycznych i funkcjonalnych, zdecydujemy się na takie rozwiązanie, to w przeszkleniach drzwi powinniśmy zastosować szkło bezpieczne; klejone z folią wewnątrz, hartowane - wytrzymałe na uderzenia, po rozbiciu rozsypujące się na wiele małych niegroźnych kawałków lub należy precyzyjnie zakleić szybę przezroczystą folią chroniącą przed powstawaniem ostrych odłamków.

Okna i drzwi zabezpieczamy blokadami uniemożliwiającymi dziecku samodzielne ich otwarcie. Przy oknach nie należy ustawiać krzeseł, foteli, szafek, puf, aby dziecko zainteresowane światem zewnętrznym nie wspinało się na parapet. W świetle okna nie powinniśmy ustawiać przedmiotów, które mogą przyciągać uwagę małego mieszkańca. Z drzwi powinniśmy wyciągnąć klucze, gdyż małe dziecko potrafi je przekręcić, zamknąć drzwi, a potem nie jest w stanie samodzielnie ich otworzyć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Schody powinny być łagodne i jak najmniej kręte. Przy krańcowych stopniach powinny być zainstalowane furtki, bramki zabezpieczające z mechanizmem zamykania. Stopnie powinny byś pokryte materiałem antypoślizgowym lub na krawędziach wyklejone specjalnymi paskami.

Balustrady - szczególnie antresol, galerii i balkonów - powinny być tak zaprojektowane, aby nie zachęcały do wspinania się po nich. Nie powinny składać się z ostrych elementów, a odległość pomiędzy długimi pionowymi i poziomymi elementami nie powinna być większa niż 12 cm. Poręcze powinny posiadać zabezpieczenia przed zjeżdżaniem. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie dodatkowej balustrady dostosowanej do wzrostu dziecka. Umożliwi to bezpieczne, samodzielne poruszanie się po schodach, a w przypadku niekontrolowanych wędrówek zmniejszy ryzyko wypadku.

Łóżko dziecka, jeżeli znajduje się na antresoli, stelażu lub podwyższeniu, powinno być wyposażone w barierkę o wysokości 16 cm.  

REKLAMA

Prąd elektryczny stanowi przyczynę wielu wypadków. W miarę możliwości w pokojach dziecięcych powinniśmy instalować źródła światła w zamkniętej oprawie, niskonapięciowe (12V). Lampa na biurku powinna być solidnie przymocowana, aby uniemożliwić jej łatwe zdjęcie czy przewrócenie. Kontakty elektryczne powinny być wyposażone w zabezpieczenia – plastikowe zaślepki. W obecności dziecka, w zasięgu jego wzroku nie powinniśmy do nich włączać urządzeń AGD, gdyż dzieci naśladują dorosłych w ich codziennych czynnościach.

Rośliny w domu, w którym przebywa małe dziecko, powinny znajdować się poza zasięgiem jego rączek. Dzieci z pasją zaglądają do kolorowych doniczek wybierając z nich ziemię; czasami zrywają i zjadają kolorowe listki. Wśród roślin domowych znajduje się wiele trujących gatunków (diffenbachia, poinsencja, filodendron, fikus, asparagus, begonia, oleander, azalia, bluszcz angielski, hiacynty, irysy, rododendron).

Zobacz także: Jak urządzić wspólny pokój dla rodzeństwa?

Troczki i sznurki regulujące zasłony i rolety należy zamocować tak, aby dziecko nie mogło ich dosięgnąć.

Najlepsze zabezpieczenia nie zastąpią czujnego oka opiekunów. Dają jednak czas na reakcję i przeciwdziałanie wypadkom; oszczędzają dzieciom przykrych niespodzianek. Należy dążyć do stworzenia przestrzeni stanowiącej jak najbardziej przyjazny i bezpieczny dom dla dziecka. Wszystkie przedmioty przeznaczone dla dzieci do lat 3 powinny posiadać certyfikat Instytutu Matki i Dziecka.

ARTDESIGN

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA