REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Łazienka - przestrzeń relaksu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jacek Niezgoda
Artdesign
Artdesign

REKLAMA

REKLAMA

Łazienka w naszym domu powinna być przestrzenią relaksu. Koncepcja łazienki: ciemnej, niefunkcjonalnej, ograniczonej małym metrażem, obowiązująca z konieczności, nie w wyniku rzeczywistych potrzeb, powoli staje się kolejnym reliktem szarej, zunifikowanej przeszłości. Jak sprawić, żeby łazienka stała się przestrzenią relaksu?

Obecnie łazienki są centralnym punktem zainteresowania światowych designerów: zyskują większą powierzchnię, oryginalne wzornictwo połączone z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, materiały zastrzeżone do tej pory dla innych pomieszczeń oraz nową funkcję: przestają służyć tylko potrzebom higienicznym, stają się miejscem wyciszenia, relaksu i odpoczynku. Sprzyja temu tradycyjna intymność tego miejsca - często jest to jedyne pomieszczenie w domu, w którym wolny czas można przeznaczyć tylko dla siebie i nie będzie on zakłócany przez innych członków rodziny.

REKLAMA

Zobacz także: Łazienka: miejsce odprężenia

Trzy strefy

Aby jednak łazienka stała się prawdziwą strefą relaksu i wyciszenia, warto wygospodarować większa powierzchnię - około 20 metrów, którą z łatwością podzielimy na trzy sfery:

  • sanitarną,
  • kąpielową i
  • wypoczynkową.

REKLAMA

W pierwszych dwóch powinny się znaleźć dwie umywalki, sedes, bidet, wanna i prysznic, w ostatniej szafki, leżanka, fotel i toaletka. Wanna i prysznic powinny być oddzielone od strefy ściśle sanitarnej np. za pomocą ścianki, ażurowego parawanu lub tafli piaskowanego szkła. Atrakcyjne wizualnie są układy wyspowe, w których część urządzeń umieszczona jest wokół ścianki usytuowanej pośrodku łazienki- takie rozwiązanie zapewnia intymność, usprawnia komunikację oraz porządkuje przestrzeń. Pozwala także - szczególnie w przypadku dużych łazienek - uniknąć wrażenia pustki i chłodu.

Popularnym ostatnio rozwiązaniem jest ustawienie oryginalnej wanny na środku pomieszczenia - w pokoju spa sprawdzi się stylizowana wanna na rzeźbionych nóżkach, wanna z kamienia lub klasyczna ceramiczna- szlachetna dzięki ascetycznej formie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W celu zapewnienia maksymalnego relaksu w kąpieli najlepiej wybrać wannę z hydromasażem, prysznic wrażeń (oddziałujący na zmysły dzięki koloroterapii oraz możliwości wyboru regulacji siły i kierunków strumienia wody ) lub wielofunkcyjną kabinę prysznicową oferującą kąpiel parową, bicze wodne i kilka programów masażu wodą.

Zobacz także: Jak zamienić tradycyjną łazienkę w domowe SPA?

Waga światła

Istotną rolę w kształtowaniu atmosfery odprężenia odgrywa światło, w strefie kąpielowej powinno być ono subtelne, stwarzać magiczną atmosferę i klimat spokoju. Doskonałe efekty dla odprężenia umysłu daje chromoterapia- terapia kolorami; można więc zamontować na suficie i ścianach lampki emitujące różne kolory światła: kojący błękit, odprężającą zieleń czy pobudzającą czerwień, można też zainstalować profesjonalne systemy chromo- i muzykoterapii, w których zmieniającym się w określonych sekwencjach kolorom światła towarzyszy odpowiednio zharmonizowana muzyka. Aby obsługa tych systemów nie sprawiała trudności, już na etapie projektowania warto przewidzieć sterowanie dźwiękiem, muzyką i temperaturą za pomocą pilota przypisanego do łazienki. Można też wybrać rozwiązanie najprostsze i tańsze - wielu producentów wanien oprócz funkcji hydromasażu oferuje systemy podświetlania wody na podstawowe kolory, zwiększając działanie terapeutyczne i przyjemność kąpieli.

ARTDESIGN

Artdesign
Artdesign
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA