REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Łazienka - przestrzeń relaksu

Jacek Niezgoda
Artdesign
Artdesign

REKLAMA

REKLAMA

Łazienka w naszym domu powinna być przestrzenią relaksu. Koncepcja łazienki: ciemnej, niefunkcjonalnej, ograniczonej małym metrażem, obowiązująca z konieczności, nie w wyniku rzeczywistych potrzeb, powoli staje się kolejnym reliktem szarej, zunifikowanej przeszłości. Jak sprawić, żeby łazienka stała się przestrzenią relaksu?

Obecnie łazienki są centralnym punktem zainteresowania światowych designerów: zyskują większą powierzchnię, oryginalne wzornictwo połączone z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, materiały zastrzeżone do tej pory dla innych pomieszczeń oraz nową funkcję: przestają służyć tylko potrzebom higienicznym, stają się miejscem wyciszenia, relaksu i odpoczynku. Sprzyja temu tradycyjna intymność tego miejsca - często jest to jedyne pomieszczenie w domu, w którym wolny czas można przeznaczyć tylko dla siebie i nie będzie on zakłócany przez innych członków rodziny.

REKLAMA

Zobacz także: Łazienka: miejsce odprężenia

Trzy strefy

Aby jednak łazienka stała się prawdziwą strefą relaksu i wyciszenia, warto wygospodarować większa powierzchnię - około 20 metrów, którą z łatwością podzielimy na trzy sfery:

  • sanitarną,
  • kąpielową i
  • wypoczynkową.

REKLAMA

W pierwszych dwóch powinny się znaleźć dwie umywalki, sedes, bidet, wanna i prysznic, w ostatniej szafki, leżanka, fotel i toaletka. Wanna i prysznic powinny być oddzielone od strefy ściśle sanitarnej np. za pomocą ścianki, ażurowego parawanu lub tafli piaskowanego szkła. Atrakcyjne wizualnie są układy wyspowe, w których część urządzeń umieszczona jest wokół ścianki usytuowanej pośrodku łazienki- takie rozwiązanie zapewnia intymność, usprawnia komunikację oraz porządkuje przestrzeń. Pozwala także - szczególnie w przypadku dużych łazienek - uniknąć wrażenia pustki i chłodu.

Popularnym ostatnio rozwiązaniem jest ustawienie oryginalnej wanny na środku pomieszczenia - w pokoju spa sprawdzi się stylizowana wanna na rzeźbionych nóżkach, wanna z kamienia lub klasyczna ceramiczna- szlachetna dzięki ascetycznej formie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W celu zapewnienia maksymalnego relaksu w kąpieli najlepiej wybrać wannę z hydromasażem, prysznic wrażeń (oddziałujący na zmysły dzięki koloroterapii oraz możliwości wyboru regulacji siły i kierunków strumienia wody ) lub wielofunkcyjną kabinę prysznicową oferującą kąpiel parową, bicze wodne i kilka programów masażu wodą.

Zobacz także: Jak zamienić tradycyjną łazienkę w domowe SPA?

Waga światła

Istotną rolę w kształtowaniu atmosfery odprężenia odgrywa światło, w strefie kąpielowej powinno być ono subtelne, stwarzać magiczną atmosferę i klimat spokoju. Doskonałe efekty dla odprężenia umysłu daje chromoterapia- terapia kolorami; można więc zamontować na suficie i ścianach lampki emitujące różne kolory światła: kojący błękit, odprężającą zieleń czy pobudzającą czerwień, można też zainstalować profesjonalne systemy chromo- i muzykoterapii, w których zmieniającym się w określonych sekwencjach kolorom światła towarzyszy odpowiednio zharmonizowana muzyka. Aby obsługa tych systemów nie sprawiała trudności, już na etapie projektowania warto przewidzieć sterowanie dźwiękiem, muzyką i temperaturą za pomocą pilota przypisanego do łazienki. Można też wybrać rozwiązanie najprostsze i tańsze - wielu producentów wanien oprócz funkcji hydromasażu oferuje systemy podświetlania wody na podstawowe kolory, zwiększając działanie terapeutyczne i przyjemność kąpieli.

ARTDESIGN

Artdesign
Artdesign
Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podsumowanie rynku nieruchomości: Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2024 roku?

Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?

Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

REKLAMA

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

REKLAMA

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA