Wytworna sypialnia z dowcipem
REKLAMA
REKLAMA
Przedstawiam Państwu jedno z takich zrealizowanych dziecięcych marzeń. Tym dzieckiem była Kinga, która marzyła o sypialni z okrągłym łożem z baldachimem i przestronną garderobą. Pokój miał być romantyczny, słodki, w jasnych pudrowych kolorach, z roślinnymi wzorami. Miały być bajkowe muśliny, zwiewne zasłony, przezroczystości, satyny. Wszystko delikatne i miłe w dotyku. Klasyczne meble, taki trochę staroświecki buduar. Kinga długo musiała czekać na taką sypialnię, ale w końcu jej marzenie się spełniło!
REKLAMA
REKLAMA
Przy okazji rodzinnej przeprowadzki do nowego wygodniejszego domu na obrzeża Warszawy, przypadł jej do udziału pokój – studio na ostatnim poziomie domu. Przestrzeń duża, na której spokojnie zmieści się duże łóżko, miejsce do nauki, mini - salonik z sofą oraz garderoba. Styl romantyczny jednak zweryfikowała dziś już nie mała dziewczynka, ale nastolatka niebawem wkraczająca w dorosłe życie.
Stylistyka nowej sypialni miała być bardzo konsekwentna. Będzie tu obowiązywać jedna zasada: elegancko, wytwornie lecz nie bez dowcipu. Nastrój ma być kwintesencją zmysłowości. Meble i dodatki poza swoją podstawową funkcją powinny cieszyć oko i bawić się konwenansami. Faktury tkanin i wykończeń będą wyraziste, kontrastowe: gładkie, śliskie, szorstkie. Nie zabraknie też odrobiny kiczu, który świetnie pasuje do tego buduarowego stylu.
Zobacz także: Jak dobrać idealne łóżko do sypialni?
Po pierwsze: okrągłe łóżko
Duże okrągłe łoże stanowi centralny punkt wytwornej sypialni z dowcipem. W całości wykończone czerwonym aksamitem, otoczone miękkim tapicerowanym zagłówkiem. Nad łóżkiem współczesna wersja baldachimu w postaci czerwonego koła – lustrzanego odbicia łóżka. Czerwony otwór w suficie został wykończony specjalną dekoracyjną powłoką, która doskonale odbija światło. Przy łóżku w roli nocnej lampy – Pipe, lampa projektu znanych architektów: Herzoga i De Meurona. Meble tapicerowane wykonano na specjalne zamówienie.
Po drugie: kolor
Pudrowe róże zastąpiono ognistą czerwienią, która w wersji aksamitnej jest prawdziwie luksusowa. W zestawieniu mięsistego łoża, zwiewnych firan, wzorzystych tapet, elementem łączącym całość jest błyszcząca biel. Jest ona obecna w podłodze wykończonej żywicą epoksydową oraz drewnianych lakierowanych meblach. Ale nie jest to minimalistyczna biel lecz pałacowa, barokowa. Jest w niej przepych, faktura, moc kryształu i przede wszystkim ślad kontrastującej z nią czerwieni.
Zobacz także: Jak zaaranżować sypialnię dla dwojga?
Po trzecie: wygodna sofa i pikowania
REKLAMA
Pikowania - symbol luksusu rodem z XIX-wiecznego buduaru, w dodatku w czerwonym mięsistym aksamicie. Klasyczna forma zagłówka została zamieniona na tapicerowane panele – gięty przy łóżko oraz panel na pełną wysokość pomieszczenia przy sofie. Minisalonik zagospodarowano obszerną sofą w kształcie liści żurawiny.
Z pewnością trudno przejść obok tak niezwykłego wnętrza. Jednych zachwyci, inni określą je jako skrajnie kiczowate. Ale trudno nie zgodzić się z definicją, iż sypialnia stała się manifestem koloru, formy i indywidualności.
autor projektu: arch. Iwona Klęczaj z pracowni JOJO DESIGN www.jojodesign.com.pl
REKLAMA
REKLAMA